Czas koronawirusa: wskazówki jak przetrwać z dziećmi w domu

  • MAGAZYN
  • Czas koronawirusa: wskazówki jak przetrwać z dziećmi w domu
3. 5. 2020

Czas koronawirusa: wskazówki jak przetrwać z dziećmi w domu

Sytuacja w szkolnictwie nie jest różowa z powodu trwającej epidemii, prawdopodobne jest, że szkoły, kluby i przedszkola będą zamknięte do końca roku szkolnego. Dla dzieci są to długie wakacje, jednak dla rodziców jest to wyzwanie równe walce o przetrwanie.

Znalezienie sposobu jak zabawić dzieci, przerobienie z nimi przesłanego programu nauczania, utrzymanie ich w spokoju i niepozwalanie na lenistwo, wymaga czasu, mnóstwa pomysłów oraz często nerwów z żelaza. Zwłaszcza ci, którzy są również zmuszeni do wykonywania pracy w modelu home office, po zakończeniu tego okresu zasługują na medal. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek na aktywności, które można wykonywać z dziećmi nawet w czasie obostrzeń.

Kto się bawi, ten się nie złości

Kto nie zna tego ludowego powiedzenia i nie pamięta zabawnych gier w różnych formach na które teraz nadszedł czas. Na liście nie może zabraknąć gier komputerowych, konsol do gier, gier na telefonach komórkowych, gier karcianych i oczywiście gier planszowych, na które przede wszystkim należy zwrócić uwagę.

Gry dla całej rodziny, które sprawią radość, poprawią nastrój, rozśmieszą, uczą i zbliżają ludzi do siebie. Niezależnie od tego czy wyciągniesz starego, dobrego Chińczyka, Monopoly lub coś nowszego jak na przykład Activity, Dobble lub Scrabble, nie popełnisz błędu. Można pójść o krok dalej i dokładnie zapisywać wyniki oraz stworzyć przez kilka tygodni pełnoprawny turniej "koronawirusa", na końcu na zwycięzcę będzie czekała cenna nagroda.

Ręcznie pisane

Ograniczenie kontaktów społecznych do tego co jest absoulutnie konieczne dotyczy wszystkich. Na szczęście nie dotyczy to kontaktu telefonicznego oraz pisemnego. Regularnie dzwonienie i wysyłanie wiadomości to są oczywistości, ale co jeśliby ożywić tę komunikację za pomocą czegoś kreatywnego.  Na przykład odręcznie napisanym listem. Ponadto dzieci mogą ozdobić listy różnymi obrazkami, naklejkami, taśmami washi itp. Piękne optymistyczne życzenia, nie znikną w wątkach komunikacyjnych, a sprawią radość szczególnie starszemu pokoleniu w tym trudnym czasie.

Szaleństwo w każdy dzień

Każdy dzień z dziećmi wymaga kreatywności! Coś przebiegłego, a nawet szalonego? Im więcej, tym lepiej! Przekąska z piknikowego kosza na kocu pośrodku salonu, bilety do specjalnego kina domowego z miską popcornu, które zaczyna się o godzinie 19:00 w łóżku rodziców, a może upieczesz swoje ulubione świąteczne ciasteczka?

Zabawa przez długi czas

Puzzle: układanie elementów jest zabawą od dziesięcioleci, popularną wśród  kilku pokoleń. Swój szczyt sławy ma już za sobą, ale nawet dzisiaj znajdzie swoich fanów, którzy całkowicie przepadną w tym hobby na wiele dni. Aby potomkowie nie zniechęcili się na samym początku, musisz zwracać uwagę na poziom trudności puzzli. Całkiem dobrze sprawdza się niepisana zasada, która polega na dodaniu jednego zegara do wieku dziecka, dzięki której otrzymasz przybliżoną liczbę elementów, która jest dobra dla początkującego.

Ruch na świeżym powietrzu

Spacery obecnie są bardzo ograniczone i prawdopodobnie są możliwe do zrealizowana wyłącznie na wiejskich obszarach. Ale i tak to ma sens. Przebywanie na świeżym powietrzu oczyszcza głowę, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zachować równowagę psychiczną i fizyczną.

Nie zapominajmy o zarządzeniach rządu: załóż maseczkę, rękawiczki, idź w miejsca w których jest możliwe zachowanie wystarczającej odległości od innych ludzi, optymalnie co najmniej dwa metry, przestrzegaj zakazu kontaktu i dotyku. Po powrocie do domu dokładnie umyj ręce.

Uśmiech cię uratuje

Każdy kto próbował zaagnażować dziecko w codzienne czynności, takie jak gotowanie, sprzątanie lub praca w ogródku, wie, że często jest to bardziej wyczerpujące niż samo wykonanie zadania. Ale początkowa faza minie, ponieważ dzieci bardzo szybko się uczą, a z czasem zyskasz prawdziwych pomocników. Małymi krokami, zacznij od wycierania naczyń, nakrycia stołu, mieszania i ważenia składników do pieczenia, zamiatania lub wycierania kurzu, dzięki temu wytworzysz skuteczne nawyki, utrzymasz dzieci w centrum uwagi i znacznie wzmocnisz więzi rodzinne.

Poszukiwanie skarbów

Od łatwych kryjówek po misternie zaplanowane polowanie pełne zadań, instrukcji, rebusów i zagadek, które dzieci stopniowo odkrywają i zbliżają się z dnia na dzień do ukrytego, zwykle słodkiego skarbu. Nie ma w ograniczeń wyobraźni i złożoności zadania. Odpowiednia piracka mapa, która bezpiecznie poprowadzi dzieci w miejsca w mieszkaniu lub domu i małe motywacjne nagrody podczas poszukiwań są zdecydowanie pożądane i sprawią, że cała przygoda będzie jeszcze przyjemniejsza.

Domowy teatr 

Dzieci uwielbiają przebrania i kostiumy oraz wyimaginowaną przestrzeń w której wszystko jest możliwe, przynajmniej przez jakiś czas. To wszystko zapewnia scena kina domowego. Odkryj ukryte talenty u dzieci i wprowadź odrobinę kulturowego relaksu do swojego domu. Ulubione książki, sceny a nawet żarty z kreskówek mogą służyć jako szablony do aktorstwa. Kostiumy szybko się znajdą w domu lub można je zrobić ze starego prześcieradła lub zasłony.

Niezbędne akcesoria i dekoracje otwierają drzwi do twórczego świata malowania i różnych powiązanych prac, które będą bawić dzieci przez długie godziny. Dzięki tym i wielu innym czynnościom być może rodzice znajdą sposób, aby nie tylko przetrwać tę niezwykłą, nieprzerwaną koegzystencję w domu, ale także świetnie spędzić czas.

Znajdź czas także dla siebie

Nagradzaj się i relaksuj. Nie goń za satysfakcją swoich dzieci. Dopóki ty nie będziesz usatysfakcjonowana, twoje otoczenie również nie będzie. Weź pachnącą kąpiel, wykonaj rytuał pielęgnacyjny i zabdaj o swoją twarz i skórę.