FAQ

CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ

  Perfumy
   

  Co to są perfumy, woda toaletowa i woda kolońska? 

  • Perfumy (ekstrakt) - zawiera 15% do 30 % substancji zapachowych w stężonym alkoholu. 
  • Woda perfumowana (Eau De Parfum, EdP) - zawiera 8 do 15% substancji zapachowych w około 85-90% alkoholu. 
  • Woda toaletowa (Eau de Toilette, EdT) - zawiera 4 do 8% substancji zapachowym w około 80% alkoholu. 
  • Woda kolońska (Eau de Cologne, EdC) - zawiera 3 do 5% substancji zapachowych w około 70% alkoholu.

  Jak wybrać odpowiednie perfumy lub podobny produkt? 

  Przede wszystkim według własnego gustu. Nigdy nie wybieramy zapachu na podstawie blottera z przygotowanym zaaplikowanym zapachem lub tym podobnych, na przykład bawełnianego wacika lub korka perfum, które pozostają na powietrzu przez dłuższy czas. Taka "próbka" nie odpowiada zapachowi produktu szczelnie zamkniętego we flakonie. 

  Czy to prawda, że te same perfumy mają nieco inny zapach na różnych użytkownikach? 

  Tak, to prawda. Każdy człowiek ma swój specyficzny zapach. To zależy od cech jego skóry, odżywiania i życiowych nawyków. Perfumy, które pachną bardzo przyjemnie na jednym użytkowniku, mogą się różnić na skórze innego użytkownika. 

  Czy zapach zmienia się gdy użytkownik na przykład spożywa ostro przyprawione potrawy? 

  Zapach perfum nie zmienia się, ale zmienia się zapach skóry, która wydziela zapachy przemiany metabolicznej spożywanego pokarmu. Ta zmiana powoduje, że w połączeniu z zapachem perfum ogólne wrażenie różni się od zapachu samych perfum. 

  Czy perfumy mogą wpływać na nastrój? 

  Tak, bardzo. Zapachy mają natychmiastowy wpływ na psychiczną równowagę. Przyjemny zapach może bardzo szybko poprawić nastrój, a z drugiej strony przenikliwy, bardzo intensywny zapach może przeszkadzać i powodować pewne problemy. 

  Czy istnieją perfumy erotyczne? 

  Zasadniczo nie, przynajmniej nie w sensie bezpośredniego afrodyzjaku. Ale przyjemny zapach, który jest używany przez twój obiekt zainteresowania może działać pobudzająco. Jednak im bardziej świeży czy owocowy jest zapach, tym pobudzenie może być mniejsze. 

  Czy istnieją zasady dotyczące używania perfum? 

  Tak. Perfumy nigdy nie powinny "przeszkadzać" otoczeniu. Tutaj bardziej niż gdziekolwiek istnieje zasada, że mniej oznacza więcej. W ciągu dnia powinno się używać lekkiej wody toaletowej lub wody kolońskiej. Same perfumy mają być używane wyłącznie na specjalne okazje. Wskazane jest, aby wybierać zapachy również ze względu na porę roku. Na ciepłe letnie dni zostały stworzone świeże kwiatowe lub cytrusowe zapachy i ich liczne modyfikacje. Na chłodne, zimowe pory roku, cięższe balsamiczne oraz orientalne zapachy. Oczywiście nie jest to żelazna reguła. Wybór pachnącej garderoby każdej kobiety i mężczyzny zależy od ich gustu i stylu życia. 

  Dlaczego nie powinno się równocześnie stosować różnych zapachów? 

  Każde perfumy stanowią jedną harmoniczną całość. Podczas stosowania innego preparatu o innej intensywności często dochodzi do dysharmonii, której połączenie może spowodować nieprzyjemny odbiór. 

  Jak i gdzie należy perfumy "nosić"? 

  Jest to przede wszystkim kwestia koncentracji. Kiedy bierze się pod uwagę słynną kroplę zastosowaną za uchem, zwykle chodzi o perfumy. Zasadniczno perfumy stosuje się na dobrze ukrwione miejsca tj. po wewnętrznej stronie łokcia, ale także pod kolana - gdzie skóra jest najgorętsza i zapach perfum rozwija się w pełni. Perfumy również aplikuje się na włosy tuż nad skórą głowy. Także dobrze się rozwijają na odzieży wykonanej z naturalnych materiałów oraz  na futrach, ale nie zaleca stosowania się ich, na przykład na białych i jasnych elementach odzieży, zwłaszcza nie na naturalny jedwab. 

  Jak długo perfumy nadają się do użytku i skąd wiadomo, że nie są w porządku? 

  Jeśli flakon nie jest wystawiony na działanie światła dziennego i temperatury powyżej około 20°C, zapach utrzyma się przez kilka lat. Nowe perfumy zazwyczaj mają piktorgramy, które pokazują jak długo perfumy nie zmieniły swoich właściwości po otwarciu. Okres ten różni się w zależności od zapachu i wynosi od 12 do 36 miesięcy. Perfumy w oryginalnym, nieotwartym flakonie przetrwają kilka lat. Perfumy, których kolor zmienił się na ciemniejszy, a wokół zamknięcia osadza się żywica, są zwykle stare. Ponadto kwaśny i żywiczny zapach sygnalizuje, że perfumy są przeterminowane. 

  Co to jest tester? 

  Tester jest zapakowany w szaro-białe lub brązowe pudełko, nie jest zafoliowany. Niektóre testery nie posiadają korka. Oryginalne perfumy są zapakowane w komercyjne, kolorowe opakowanie, które zazwyczaj jest zafoliowane. Dużą zaletą testera jest to, że jego cena jest zawsze niższa niż tych samych powszechnie sprzedawanych perfum. Tester jest odpowiedni dla klientow kupujących perfumy na własny użytek, którzy nie są zainteresowani pudełkiem, ale tańszą ceną. Flakon i zawartość testera jest identyczna z oryginałem.