FAQ

CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ


Zegarki
 

1. Metalowa bransoleta brudzi rękę, dlaczego?

Taka sytuacja ma miejsce, gdy zegarek nosi się bardzo często. Nie jest to spowodowane jednak reakcją alergiczną czy chemiczną. Osiadanie nieczystości pojawia się z powodu kurzu, który zbiera się w szczelinach łączeń – w styczności z potem tworzy czarny ślad na ręce. Polecamy bransoletę wyczyścić benzyną ekstrakcyjną a szczeliny doczyścić szczoteczką.

2. Pozłacane zegarki – gwarancja, jakość, trwałość?

Podczas noszenia, złocenie z biegiem czasu ulegnie degradacji. Wszystkie złocenia, łącznie z „różowym złotem” są obróbką powierzchniową, przez co nie są objęte gwarancją. Wszystkie zegarki po obróbce powierzchniowej (w różnych wersjach kolorystycznych) podczas codziennego użytkowania ulegną zniszczeniu. Na samo niszczenie koloru ma wpływ kilka czynników takich jak: pot, kosmetyki, warunki i sposób w jaki zegarek jest używany.

3. Nie działa mi zegarek solarny – co jest nie tak?

Pierwszą i najbardziej prawdopodobną przyczyną to nie wystarczająco naładowany akumulator. Zalecamy nie nosić zegarka w miejscach zaciemnionych – np. zasłaniając go długim rękawem, wtedy nie zostanie dostarczona zegarkowi odpowiednia ilość światła. Jeśli zegarek nie chodzi, mimo naładowanego akumulatora niezbędna jest serwisowa pomoc specjalistyczna.

4. Pierwsza bateria wytrzymała dłużej niż jakakolwiek następna. Dlaczego?

Każdy na początku zadaje sobie to pytanie i jego myśli kierują się ku jakości baterii. Chód a także żywotność baterii jest zależna od konkretnego zegarka, a konkretnie od jego mechanizmu. Dużym czynnikiem jest jego czystość, ale także szczelność zegarka. Jeśli mechanizm jest zanieczyszczony dochodzi w nim do tarcia a bateria się szybciej wyładowuje (wtedy jest potrzebne wyczyszczenie i konserwacja). Wielki wpływ na obniżenie żywotności baterii mają nagłe zmiany temperatur a także częste korzystanie z funkcji, które oferuje zegarek (chronograf itp.).

5. Doszło do złamania plastikowej koperty oraz odczepienia paska, co zrobić?

Najczęstszym uszkodzeniem jest złamanie tzw. części „mocowania”. Może dojść do niego nie tylko przy użyciu zbyt dużej siły – plastik ma dwie przykre właściwości – sztywność i kruchość. Wystarczy tylko nieprawidłowe chwycenie, zahaczenie o coś czy obciążenie, a plastik pęknie i mocowanie wypadnie. Naprawę można przeprowadzić poprzez zlepienie szczeliny, jednakże nie będzie to 100% naprawa. Ostateczną opcją jest wymiana koperty na nową.

6. Parowanie – zawilgocenie szkiełka z wewnętrznej strony w wodoodpornych zegarkach.

Do wszystkich zegarków wodoodpornych dostaje się wilgoć również podczas przypadkowego przekręcenia koronki lub naciśnięcia przycisku. Gdy do zegarka dostanie się woda lub wilgotność będzie zbyt duża, a zegarek zostanie wystawiony na nagłe zmiany temperatur dojdzie do skroplenia wody na szkiełku. W pierwszym kroku zalecamy odciągnięcie koronki na tyle ile jest to możliwe i zostawienie zegarek do wysuszenia.

Najbardziej narażone są zegarki z wodoszczelnością 30 i 50 metrów - nawet przy błahej wymianie baterii. Dlaczego? Te zegarki posiadają zdecydowanie cieńsze uszczelnienie niż zegarki z wyższą wodoszczelnością. To gumowe uszczelnienie nie jest dostosowane do zmian ciśnienia oraz temperatur z zewnątrz, przez to w porównaniu z zegarkami o wodoszczelności 100 i 200 metrów szybciej ulegają starzeniu i tracą swoje pierwotne uszczelniające właściwości. W tym przypadku przy wymianie baterii konieczna jest również wymiana uszczelnienia przy deklu i przy koronce.

7. Skórzany pasek ma bardzo krótką żywotność, naprawdę jest dobrej jakości?

Żywotność pasków zależy od sposobu w jaki jest traktowany i jak często jest używany. Skóra, tak jak inne materiały, ma swoje wady i zalety. Przechodząc do sedna – ważnym jest by pasek oszczędzać, zapobiegać zawilgoceniu oraz kontaktu z wodą. Pomimo, że w sprzedaży jest wiele skórzanych zegarków z wodoszczelnością do 10ATM to przy zakupie zegarka trzeba brać pod uwagę cel, w jakim będzie on wykorzystywany. Dodatkowo, skórze nie służy również działanie jakiejkolwiek siły – ciągnięcie/rozciąganie, nagłe zmiany temperatur a paradoksalnie także sposób zdejmowania i zakładania.

8. Kauczukowy/silikonowy pasek lub koperta się zabarwiła, dlaczego i jak to usunąć?

W zegarkach, gdzie został użyty wspomniany materiał jest to dość częste. Wszystko zależy od właściwości danego materiału – kauczuk jest gąbczasty i wystarczy użycie perfum, kremów czy innych kosmetyków by doszło do przebarwień. Wielki wpływ na zmianę koloru takiego zegarka ma również pot.

Istnieje kilka sposobów jak takie przebarwienie usunąć, jednakże jest to złożony proces i nigdy nie gwarantuje oczekiwanego rezultatu oraz wyglądu.

9. Jak przedłużyć żywotność plastikowego lub kauczukowego paska?

 Zegarki z plastikowym czy kauczukowym paskiem należy na noc zdejmować, dlatego, że te materiały przede wszystkim w gorących miesiącach są narażone na pot. Do regularnej profilaktyki można używać silikonowego oleju, którym należy spryskać cały pasek, lub szmatką rozetrzeć olej po całej długości. Trzeba pamiętać, by pozostawić pasek do wyschnięcia. Tym sposobem można zwiększyć żywotność paska nawet o jeden rok.

 


Perfumy
 

Co to są perfumy, woda toaletowa i woda kolońska? 

  • Perfumy (ekstrakt) - zawiera 15% do 30 % substancji zapachowych w stężonym alkoholu. 
  • Woda perfumowana (Eau De Parfum, EdP) - zawiera 8 do 15% substancji zapachowych w około 85-90% alkoholu. 
  • Woda toaletowa (Eau de Toilette, EdT) - zawiera 4 do 8% substancji zapachowym w około 80% alkoholu. 
  • Woda kolońska (Eau de Cologne, EdC) - zawiera 3 do 5% substancji zapachowych w około 70% alkoholu.

Jak wybrać odpowiednie perfumy lub podobny produkt? 

Przede wszystkim według własnego gustu. Nigdy nie wybieramy zapachu na podstawie blottera z przygotowanym zaaplikowanym zapachem lub tym podobnych, na przykład bawełnianego wacika lub korka perfum, które pozostają na powietrzu przez dłuższy czas. Taka "próbka" nie odpowiada zapachowi produktu szczelnie zamkniętego we flakonie. 

Czy to prawda, że te same perfumy mają nieco inny zapach na różnych użytkownikach? 

Tak, to prawda. Każdy człowiek ma swój specyficzny zapach. To zależy od cech jego skóry, odżywiania i życiowych nawyków. Perfumy, które pachną bardzo przyjemnie na jednym użytkowniku, mogą się różnić na skórze innego użytkownika. 

Czy zapach zmienia się gdy użytkownik na przykład spożywa ostro przyprawione potrawy? 

Zapach perfum nie zmienia się, ale zmienia się zapach skóry, która wydziela zapachy przemiany metabolicznej spożywanego pokarmu. Ta zmiana powoduje, że w połączeniu z zapachem perfum ogólne wrażenie różni się od zapachu samych perfum. 

Czy perfumy mogą wpływać na nastrój? 

Tak, bardzo. Zapachy mają natychmiastowy wpływ na psychiczną równowagę. Przyjemny zapach może bardzo szybko poprawić nastrój, a z drugiej strony przenikliwy, bardzo intensywny zapach może przeszkadzać i powodować pewne problemy. 

Czy istnieją perfumy erotyczne? 

Zasadniczo nie, przynajmniej nie w sensie bezpośredniego afrodyzjaku. Ale przyjemny zapach, który jest używany przez twój obiekt zainteresowania może działać pobudzająco. Jednak im bardziej świeży czy owocowy jest zapach, tym pobudzenie może być mniejsze. 

Czy istnieją zasady dotyczące używania perfum? 

Tak. Perfumy nigdy nie powinny "przeszkadzać" otoczeniu. Tutaj bardziej niż gdziekolwiek istnieje zasada, że mniej oznacza więcej. W ciągu dnia powinno się używać lekkiej wody toaletowej lub wody kolońskiej. Same perfumy mają być używane wyłącznie na specjalne okazje. Wskazane jest, aby wybierać zapachy również ze względu na porę roku. Na ciepłe letnie dni zostały stworzone świeże kwiatowe lub cytrusowe zapachy i ich liczne modyfikacje. Na chłodne, zimowe pory roku, cięższe balsamiczne oraz orientalne zapachy. Oczywiście nie jest to żelazna reguła. Wybór pachnącej garderoby każdej kobiety i mężczyzny zależy od ich gustu i stylu życia. 

Dlaczego nie powinno się równocześnie stosować różnych zapachów? 

Każde perfumy stanowią jedną harmoniczną całość. Podczas stosowania innego preparatu o innej intensywności często dochodzi do dysharmonii, której połączenie może spowodować nieprzyjemny odbiór. 

Jak i gdzie należy perfumy "nosić"? 

Jest to przede wszystkim kwestia koncentracji. Kiedy bierze się pod uwagę słynną kroplę zastosowaną za uchem, zwykle chodzi o perfumy. Zasadniczno perfumy stosuje się na dobrze ukrwione miejsca tj. po wewnętrznej stronie łokcia, ale także pod kolana - gdzie skóra jest najgorętsza i zapach perfum rozwija się w pełni. Perfumy również aplikuje się na włosy tuż nad skórą głowy. Także dobrze się rozwijają na odzieży wykonanej z naturalnych materiałów oraz  na futrach, ale nie zaleca stosowania się ich, na przykład na białych i jasnych elementach odzieży, zwłaszcza nie na naturalny jedwab. 

Jak długo perfumy nadają się do użytku i skąd wiadomo, że nie są w porządku? 

Jeśli flakon nie jest wystawiony na działanie światła dziennego i temperatury powyżej około 20°C, zapach utrzyma się przez kilka lat. Nowe perfumy zazwyczaj mają piktorgramy, które pokazują jak długo perfumy nie zmieniły swoich właściwości po otwarciu. Okres ten różni się w zależności od zapachu i wynosi od 12 do 36 miesięcy. Perfumy w oryginalnym, nieotwartym flakonie przetrwają kilka lat. Perfumy, których kolor zmienił się na ciemniejszy, a wokół zamknięcia osadza się żywica, są zwykle stare. Ponadto kwaśny i żywiczny zapach sygnalizuje, że perfumy są przeterminowane. 

Co to jest tester? 

Tester jest zapakowany w szaro-białe lub brązowe pudełko, nie jest zafoliowany. Niektóre testery nie posiadają korka. Oryginalne perfumy są zapakowane w komercyjne, kolorowe opakowanie, które zazwyczaj jest zafoliowane. Dużą zaletą testera jest to, że jego cena jest zawsze niższa niż tych samych powszechnie sprzedawanych perfum. Tester jest odpowiedni dla klientow kupujących perfumy na własny użytek, którzy nie są zainteresowani pudełkiem, ale tańszą ceną. Flakon i zawartość testera jest identyczna z oryginałem.