Wielki przewodnik po świecie perfum

  • MAGAZYN
  • Wielki przewodnik po świecie perfum

Wielki przewodnik po świecie perfum

Zapachy pobudzają ludzkie zmysły już od tysięcy lat. Piękna Kleopatra też korzystała z magii perfum. Bądź co bądź udało jej się uwieść jednego z najbardziej wpływowych władców tamtych czasów. Choć minęły stulecia, ciągle kochamy piękne zapachy i chcemy się nimi otaczać. W czym tkwi sekret wonnych esencji? Jak ważną rolę odgrywają one w dzisiejszym świecie? Zastanawia Cię, jakie są różnice między różnymi rodzajami zapachów i chcesz wiedzieć, które z nich uznawane są za najlepsze perfumy wszech czasów? W dzisiejszym wielkim przewodniku po świecie perfum poznasz odpowiedzi na te pytania. Znajdziesz tu wiele praktycznych informacji, które pomogą Ci wybrać dla siebie te najlepsze z perfum.

Po co nam perfumy?

Może do tej pory jeszcze nie jesteś entuzjastą perfum i na co dzień w zupełności wystarcza Ci zwyczajny dezodorant. Oczywiście tak też można, ale właściwie po co rezygnować z przyjemności wyrażania siebie zapachem? Jak większość z nas dba o fryzurę, ładnie się ubiera oraz podkreśla urodę makijażem, można również „nałożyć” na siebie kilka kropel perfum. To ostatnie czasem robi największe wrażenie na otoczeniu. Odpowiednie perfumy dodadzą pewności siebie, poprawią humor oraz sprawią, że nawet w tłumie poczujesz się wyjątkowo.

Węch należy do zmysłów, które często się bagatelizuje, choć nie powinno. Pamięć węchowa porządkuje najwięcej wspomnień w naszym mózgu. Jeśli przez chwilę pomyślimy, z łatwością przypomnimy sobie, jak pachnie świeże powietrze w górach, soczyste pomarańcze i wyciągnięte z pieca ciasto truskawkowe, które mama piekła co niedzielę. W taki sam sposób perfumy potrafią przywołać przyjemne skojarzenia oraz wpływać na nasze samopoczucie.

Perfumy towarzyszą nam od tysięcy lat

Wydawać by się mogło, że perfumy to wytwór współczesności, jednak ich historia jest znacznie dłuższa. Ludzie już od bardzo dawna znali moc perfum. W starożytnym Egipcie i Mezopotamii odkryto dowody potwierdzające, że ówcześni ludzie produkowali wonne substancje, których używali główne do celów religijnych. Stamtąd perfumy przedostały się do świata antycznej Grecji, Rzymu, a także Persji, gdzie przedstawiciele wyższych warstw społecznych chętnie używali wonnych olejków, żeby podkreślić swoją odrębność od gorzej pachnącej biedoty. Różnego rodzaju pachnidła były znane także w starożytnych Indiach – to stamtąd pochodzi większość do dziś używanych do produkcji perfum składników.

W 2005 roku archeolodzy dokonali przełomowego w tym temacie odkrycia. Na Cyprze odnaleziono ponad 60 antycznych naczyń służących do przygotowywania i mieszania wonnych specyfików. Artefakty pochodzą sprzed ponad 4000 lat, więc są jak dotąd najstarszym znaleziskiem związanym z produkcją perfum. Dzięki temu odkryciu wiadomo, że w tamtych czasach zapachy pozyskiwano głównie z ziół i przypraw.

Okres średniowiecza w Europie nie sprzyjał rozwojowi perfumeryjnego rzemiosła. Całkowicie odwrotnie rzecz miała się w świecie arabskim, gdzie w tym czasie produkcja perfum wręcz rozkwitła. Wszystko za sprawą chemika Al-Kindi, który w IX wieku w swoim dziele „Księdze chemii perfum i destylacji” zawarł ponad 100 przepisów, jak wytwarzać różnego rodzaju perfumy, wonne olejki oraz przedstawił wiele sposobów na zastąpienie drogich składników ich tańszymi odpowiednikami. Sam proces destylacji, którego używa się do dziś w przemyśle perfumeryjnym, spisał natomiast perski filozof i uczony znany jako Avicenna.

Chociaż perfumy w średniowiecznej Europie nie należały do najbardziej rozchwytywanych produktów na rynku, oczywiście wiedziało się o ich istnieniu. Niektórzy nawet znali arkana sposobu przygotowania takich specyfików. Pierwsze przepisy pochodzą z 1221 roku z klasztoru we włoskiej Florencji. W XIV wieku produkcja perfum dotarła już do środkowej części Europy – konkretnie na Węgry, gdzie wonne olejki rozpuszczano w alkoholu. Takie perfumy zamówiła dla siebie królowa Elżbieta w roku 1370.

Największą sławę i poklask, które właściwie trwają aż do dziś, zyskało rzemiosło perfumeryjne we Francji. Wcześniej już we Włoszech prężnie pracowano nad tą dziedziną, ale dopiero francuskim mistrzom udało się osiągnąć taką doskonałość formy. Z Włoch do Francji modę na perfumy przywiozła z sobą Katarzyna Medycejska. Za sprawą jej małżeństwa z francuskim królem na dworze pojawili się włoscy kucharze oraz specjaliści w dziedzinie wonności. Jednym z nich był osobisty perfumiarz młodej królowej - Renato Il Florentino, który sprawił, że Francja stała się sercem perfumiarstwa.

Twórcom perfum krzyżowały plany warunki sanitarne i brak higieny francuskiej szlachty. Niegdysiejsza śmietanka towarzyska ze wszech stron otaczała się luksusem, ale w łazience za długo nie zwykła bywać. Arystokracja starała się więc zamaskować zapach swojego ciała najróżniejszymi wonnymi kosmetykami. Tak nastał złoty wiek produkcji drogich perfum, na które bogaci z radością wydawali pieniądze.

Równocześnie z rozwojem we Francji perfumiarstwo rozpowszechniało się w Niemczech – również za sprawą sprytnych Włochów. W tym czasie działał znany włoski golibroda Giovanni Paolo Feminis, który stworzył słynny zapach “Aqua Admirabilis”. Ta łacińska nazwa skrywa nic innego, jak znaną i używaną do dziś wodę kolońską. Właśnie na niej w XVIII wieku bratanek Giovanniego zbudował swoje perfumeryjne imperium.

Od tamtych czasów aż do współczesności największe zasługi w sztuce perfumeryjnej osiągnęli Włosi oraz Francuzi. Chociaż dziś aromatyczne rośliny i kwiaty hoduje się na całym świecie, prym w dziedzinie produkcji wonnych specyfików zawsze wiodą te dwa kraje.

Rodzaje zapachów

Z perspektywy minionych wieków, rozwoju kultury oraz dóbr naturalnych występujących w różnych częściach świata oczywistością jest, że do produkcji perfum używa się rozmaitych składników. Na tej podstawie zapachy można podzielić na kilka grup. Każda z nich odróżnia się od pozostałych składem oraz właściwościami, choć mogą też mieć cechy wspólne.

Perfumy możemy podzielić na pięć podstawowych grup – kwiatowe, orientalne, drzewne, cytrusowe (owocowe) i szyprowe. Przyjrzyjmy się, czym charakteryzuje się każda z nich.



Kwiatowe

Każdemu z nas sprawia radość zapach kwiatów na łące albo w wazonie. Może dlatego nikogo nie zdziwi, że obecnie najliczniejszą oraz najbardziej rozchwytywaną grupę tworzą perfumy kwiatowe. Jak wskazuje sama nazwa, podstawowymi składnikami są najróżniejsze odmiany kwiatów. W perfumiarstwie najczęściej używa się róż, jaśminu, fiołków, konwalii i tuberozy. Pewnie myślisz, że kwiatowe perfumy są tak popularne, bo to najstarszy z wymienionych wcześniej rodzajów, ale wcale tak nie jest. W przeszłości zapachy pozyskiwano głównie z ziół, przypraw lub drzew, co było znacznie łatwiejsze. W przypadku kwiatów cały proces jest bardzo skomplikowany, więc produkcja tych perfum nie ma aż tak długiej historii.

Kwiatowe perfumy mogą być różne. Nawet w swojej czystej formie kwiaty są przecież lekkie albo ciężkie, świeże lub wyraziste. Ogólnie jednak ten rodzaj perfum uznawany jest za niezwykle romantyczny i bardzo kobiecy - w odróżnieniu od zapachów ziół i drzewa, które dominują głównie w perfumach męskich. W przeszłości panowie też sięgali po kwiatowe zapachy. Obecnie taki wybór należy do rzadkości i uznawany jest za bardzo ekstrawagancki.

Bardzo często kwiatowe zapachy dopełnione zostają innymi składnikami. Możemy się spotkać z popularną kombinacją owocowo-kwiatową, po którą często sięgają młode dziewczyny. Bardziej tajemniczą i zmysłową kompozycję tworzą perfumy kwiatowo-orientalne – wzbogacone nutami wanilii, ambry, miodu albo drzewa sandałowego. Właśnie dzięki nim perfumy mają niepowtarzalny, długo utrzymujący się zapach. Kolejnym ciekawym połączeniem są zielone kwiatowe wonie. Pozbawione charakterystycznej słodkości, pieszczą nasz węch mniej popularnymi składnikami, jak liście pomidorów, zielona herbata i mięta. Specyficzną kategorię tworzą również aldehydowe zapachy kwiatowe przypominające zapach mydła. Chociaż te ostatnie dziś odchodzą już do lamusa, wciąż pamięta się o sztampowym przedstawicielu tego gatunku - Chanel No. 5.

Najpopularniejsi reprezentanci: Hugo Boss Ma Vie, Versace Bright Crystal

Orientalne

Do najstarszej, wciąż bardzo rozchwytywanej grupy należą perfumy orientalne. Ich głównym składnikiem są najróżniejsze przyprawy oraz zapachy, które kojarzymy z egzotycznym orientem. To przede wszystkim goździki, cynamon, wanilia, pieprz, ambra, piżmo, a także kawa czy czekolada. Często łączone są z aromatycznym drzewem i słodkimi owocami – brzoskwiniami, gruszkami lub śliwkami.

Orientalne perfumy to ucieleśnienie tajemniczości i zmysłowości. Ewokują woń nieznanych dalekich krajów, mistykę pustyni, egzotykę zagadkowego świata Wschodu. Znajdziemy tutaj zapachy cięższe, które towarzyszą nam głównie wieczorową porą. Ich największą zaletą jest długa wytrzymałość, ponieważ zawierają tak zwane utrwalacze podtrzymujące swój własny zapach oraz woń pozostałych składników. Najczęściej występującym w perfumach utrwalaczem jest drzewo sandałowe. Do tej grupy należą perfumy męskie, damskie oraz perfumy unisex.

Do orientalnych zaliczamy też arabskie perfumy. Cechuje je intensywność oraz wyrazistość wyrazu, dlatego mają znacznie węższą grupę odbiorców. Za to dostępne są w relatywnie korzystnych cenach, więc nie wahaj się i wypróbuj jeden z nich. Oferują nieprzeciętne doznania zapachowe, jakie pozostają w pamięci na bardzo długi czas.

Najpopularniejsi reprezentanci: Calvin Klein Euphoria, Paco Rabanne Olympea

Drzewne

Podstawą perfum drzewnych są akordy zapachowe różnych rodzajów drzew. Najczęściej spotykanym jest drzewo sandałowe, cedrowe czy hebanowe. Obecnie coraz większą popularność zyskuje też oud, dzięki któremu zapach ma słodki i tajemniczy wyraz kojarzący się z Dalekim Wschodem. Perfumy drzewne występują na rynku tylko w połączeniu z innymi składnikami. Zwykle dopełniają je przyprawy, zioła, kwiaty lub żywica.

Jeśli dopełnia je wanilia albo wyraziste kwiaty, perfumy drzewne mogą mieć dość słodki zapach. Szukasz czystego i bardziej ziemistego wyrazu? Sięgnij po połączenie z delikatniejszymi kwiatami lub cytrusami. Takie perfumy z przyjemnością „założysz” wieczorem, ale też na co dzień. W drzewnych zapachach lubują się kobiety i mężczyźni.

Najpopularniejsi reprezentanci: Burberry Body, Hugo Boss Bottled No.6, Lacoste Pour Femme

Cytrusowe

Do świeżych i bardzo lekkich zalicza się perfumy cytrusowe. Doskonale nadają się na letnie dni, kiedy powietrze jest gorące i duszne. Cytrusowe zapachy mają wyraziste, lekko gorzkie, ale za to świeże tony, które kochają obie płcie, dlatego często są to perfumy unisex. Podstawowe składniki tworzą owoce cytrusów, jak na przykład grejpfrut, bergamotka, cytryna, limonka oraz oczywiście pomarańcza. Możesz spotkać się też z wariacją, gdy dopełniają je kwiatowe lub drzewne aromaty.

Nie przemawiają do Ciebie mocne, słodkie zapachy? Wypróbuj perfumy o wyczuwalnych akordach orzechowych. Mają one wyraz i pozytywną energię a ich soczystość nie kojarzy się ze lepkością kapiącego miodu. Wytrzymałość nie jest mocną stroną tych perfum, więc warto mieć pod ręką mniejszy flakonik, żeby w razie potrzeby ponowić aplikację.

Najpopularniejsi reprezentanci: Versace Versense, Clinique Happy

Szyprowe

Ciekawą grupę tworzą perfumy szyprowe. Swoją nazwę zawdzięczają kultowemu zapachowi Chypre od Coty z roku 1917. Inspiracją dla jego twórcy podobno stał się pobyt na greckiej wyspie Cypr. Dzięki połączeniu cytrusowych tonów, mąkli tarniowej (czyli mchu dębowego), labdanum i piżma uzyskany aromat połączył w sobie wyrazistą, ziemistą nutę skąpaną w świeżości owoców. W ten sposób powstała całkowicie nowa grupa perfum, która wyróżnia się niecodziennymi akordami mchów i drzewa. Często dopełnia je słodsza ambra, kwiatowe lub inne – owocowe składniki.

Możliwe, że pierwsze wrażenie nie będzie bardzo korzystne. Zapachy szyprowe są dość niepowtarzalne i dlatego trzeba do nich po prostu przywyknąć. Takim kosztem zyskasz jednak perfumy, którymi nie będzie pachniał nikt w Twoim otoczeniu. Ciekawostką jest, że pierwotnie używana mąkla tarniowa niestety zaliczana jest do alergenów i w krajach UE ta substancja jako składnik perfum została zakazana. Dlatego pozyskuje się ją w procesie syntetycznej produkcji, dzięki czemu unowocześniły się również i same zapachy szyprowe. Te, które dziś znajdziesz w większości perfumerii, są już znacznie przystępniejsze dla naszych nosów.

Najpopularniejsi reprezentanci: Miss Dior, Armani Si

Typy zapachów

Na podstawie zawartości esencji zapachowych w alkoholu o określonym stężeniu perfumy możemy podzielić na kilka typów. Różnią się one między sobą intensywnością i wytrzymałością, a co za tym idzie – również ceną. 

  • Perfumy – 20-40% substancji zapachowych w alkoholu o stężeniu 90-96%; zapach utrzymuje się 5-8 godzin
  • Woda perfumowana (EDP) – 15-20% substancji zapachowych w alkoholu o stężeniu 85-90%; zapach utrzymuje się 4-5 godzin
  • Woda toaletowa (EDT) – 5-15% substancji zapachowych w alkoholu o stężeniu 80%; zapach utrzymuje się 2-3 godzin
  • Woda kolońska (EDC) – 2-4% substancji zapachowych w alkoholu o stężeniu 70%; zapach utrzymuje się 2 godziny

Esencjonalność danego zapachu jest dla nas podpowiedzią, na jaką okazję nada się on najlepiej. Perfumy utrzymują się naprawdę bardzo długo i często są dość intensywne. Dlatego właśnie są odpowiednie na wieczorne wyjścia oraz inne specjalne uroczystości. Również ze względu na wyższą cenę perfum, nie będziemy chcieli ulec rutynie ich codziennego używania. Częściej sięgać będziemy po wodę perfumowaną lub toaletową, które wedle potrzeby można ponownie zaaplikować w trakcie dnia. Przyjęło się, że woda kolońska jest domeną mężczyzn, chociaż dziś coraz popularniejsze stają się wody kolońskie unisex oraz te, tworzone tylko dla kobiet. Zapach nie jest tak słodki, a ze względu na niższą koncentrację substancji wonnych nie musisz się obawiać, że przesadzisz z ich użyciem.      

Podobnie wybiera się rodzaj zapachu odpowiedni do danej okazji. Na co dzień lub podczas oficjalnych spotkań, gdzie będziemy przebywać w szerokim gronie osób, najlepiej sprawdzą się delikatne perfumy. W tym wypadku wyjątkiem się wieczorne wyjścia, kiedy chcemy zrobić wrażenie – wtedy jak najbardziej można sięgnąć po bardziej wyrafinowane wonie. Wyraziste, aromatyczne perfumy sprawdzą się też na przykład na spotkaniu biznesowym, ponieważ dodadzą nam pewności siebie i poczucia kontroli sytuacji. Słodkie zapachy natomiast niech tworzą odpowiednio romantyczną aurę podczas randek z ukochanym.    

Skład perfum

O wyborze perfum nie powinno się decydować od razu po pierwszej aplikacji. Ich skład jest skomponowany w taki sposób, że pojedyncze nuty uwalniają się stopniowo, jedna po drugiej. Właśnie dlatego perfumy po godzinie będą pachnieć zupełnie inaczej niż parę minut po ich rozpyleniu.  

Głowa perfum (nuta górna)

Ją pierwszą poczujesz po aplikacji perfum. Chociaż właśnie to wrażenie decyduje o tym, czy zapach skradnie Ci serce, pamiętaj, że głowa jest bardzo intensywna, ale szybko ustępuje. Górne nuty utrzymują się tylko przez kilka minut.

Serce perfum (nuta środkowa)

Po ustąpieniu głowy przychodzi czas serca, na które składają się średnio ulotne tony. Utrzymuje się przez około 2-3 godzin i determinuje charakter perfum. Bywa wyrazistszy, często zawiera w sobie kwiaty lub owocowe akordy.

Baza perfum (nuta dolna)

Na sam koniec otwiera się baza perfum, która może utrzymywać się przez 4 godziny, a w przypadku lepszej jakości zapachów – nawet cały dzień. Dolne nuty tworzą wolno ulatniające się substancje. W większości przypadków są to drzewne tony lub wanilia, piżmo albo też ambra, czyli komponenty charakterystyczne dla orientalnych perfum.  

Gdy będziesz wybierać swoje perfumy, pamiętaj, że z upływem czasu ich zapach się zmienia. Jeśli nie planujesz zakupów w perfumerii i raczej skłaniasz się ku zakupom online, spróbuj zaopatrzyć się wcześniej w próbki lub testery. Dzięki temu poznasz perfumy w całej ich okazałości i wybierzesz zapach, który w stu procentach spełni Twoje oczekiwania.

Odpowiednik kontra przepych o imieniu niche

Sprzedaż perfum to dziś rozkwitający biznes, ale nie daj się nabrać. Niektóre sklepy oferują perfumy w bardzo niskich cenach, jednak kosztem ich jakości. Swoją drogą, często właśnie te najtańsze perfumy mogą kryć w sobie piękny zapach. Jeśli nie masz możliwości wypróbowania perfum, zawsze możesz jeszcze skorzystać z opinii innych na temat danego produktu oraz samego sklepu, w którym planujesz zaopatrzyć się w nowy flakon. Wiele przydatnych recenzji znajdziesz na różnych blogach i forach poświęconych tej tematyce.

Ciekawą alternatywą są odpowiedniki perfum, które tworzy się w oparciu o popularne zapachy. Oczywiście nie oferują tak wysokiej jakości, ani też trwałości, ale możesz je nabyć za niewielką część ceny ich pierwowzoru. Dzięki temu tanio kupisz popularne perfumy, a tylko bardzo doświadczony nos będzie je mógł odróżnić od ich sławnego oryginału.    

Całkowitym przeciwieństwem zwyczajnych zapachów są perfumy niche. Tworzy się je wyłącznie z najrzadszych składników, a kosztowny proces produkcji każdego z nich jest pieczołowicie strzeżoną tajemnicą firmy perfumeryjnej. Perfumy niche są wyjątkowe i dlatego stanowią kuszącą alternatywę dla tych, których znudziły już powszechnie dostępne, produkowane na masową skalę perfumy. Zapachów niche nie ograniczają powszechne standardy, co również znajduje odzwierciedlenie w ich cenie.

Gdzie aplikować perfumy?

Chcesz, żeby zapach perfum utrzymał się jak najdłużej? Nanieś je na części ciała, gdzie puls jest najbardziej wyczuwalny. Te miejsca są najcieplejsze, a zaaplikowane perfumy pod wpływem temperatury będą lepiej odparowywać i powoli uwalniać swoje substancje. Najwygodniejsze są nadgarstki, szyja, dekolt, zgięcia łokci oraz skóra za uszami. Niektóre zapachy na odwrót – świetnie utrzymują się na ubraniach. Uważaj jednak na jasne tkaniny, na których w efekcie aplikacji perfum mogą powstać plamy.

Zastanawiasz się, dlaczego perfumy na każdym pachną inaczej? Główną przyczyną jest pH skóry, które u ludzi nie jest zawsze takie samo. Z tego powodu składniki zawarte w perfumach na skórze rozwijają się w różny sposób. pH jest regulowane przez hormony oraz inne czynniki, takie jak żywienie albo palenie papierosów. Dlatego bez obaw przed imprezą możesz użyć perfum przyjaciółki, a w efekcie i tak każda z Was będzie roztaczała wokół siebie inny zapach.

Najlepsze i najpopularniejsze zapachy

Jeśli nadal nie wiesz, które perfumy wybrać, zawsze możesz sięgnąć po sprawdzoną przez lata klasykę, która nigdy nie zawodzi.

TOP 10 damskich perfum

Chanel No. 5

Najpopularniejsze perfumy wszech czasów, które rozsławiła między innymi ikona mody – Marilyn Monroe. Jak sama twierdziła, kładła się spać ubrana tylko w te perfumy. Chanel No. 5 ma bardzo długą historię i charakterystyczny aldehydowo-kwiatowy zapach, który niektórym może wydać się staromodny. Jeśli więc wolisz delikatniejsze i nowocześniejsze perfumy, możesz uraczyć się świeżością Chanel Chance albo bardzo kobiecą wonią Chanel Coco Mademoiselle. Zapachy Chanel to absolutne perfumeryjne mistrzostwo, co również znajduje odzwierciedlenie w ich cenie.    

Christian Dior J’adore

Jeśli mielibyśmy znaleźć godnego konkurenta dla Chanel, to jedynym kandydatem byłby Christian Dior. W 1999 roku powstały słynne perfumy J’adore, które są prawdziwym hołdem dla kobiecego piękna. J’adore są spektakularne, bo stworzone z tych najszlachetniejszych kwiatów, jakie można znaleźć w ogrodzie wonnych składników. Prawdziwy jaśmin, ylang-ylang z archipelagu Komorów oraz róża damasceńska razem komponują się w ponętne perfumy, które z pewnością pokochasz.

Lancôme Miracle

Kwiatowe perfumy Lancôme Miracle z pracowni słynnego francuskiego perfumiarza są odzwierciedleniem postrzegania świata jako chwil, z których każda jest swoistym cudem. Niezwykły zapach i jasnoróżowy kolor symbolizują świt, wschód kolejnego dnia, jaki przynosi z sobą nowe możliwości. Miracle nawiązują do lat 30. Choć perfumy powstały w roku 2000, nadal plasują się w czołówce topowych zapachów.

Lanvin Eclat d’Arpege

Świeży wiosenny zapach Lanvin Eclat d’Arpege należy najpopularniejszych perfum i klasyki w swoim gatunku, która nigdy się nie nudzi. Wyczuwalne tony lilaku, cytrusów, kwiatów, brzoskwini oraz drzewa cedrowego zachwycą każdą romantyczną duszę.

Versace Bright Crystal

Delikatny, kobiecy zapach kwiatowo-owocowych perfum Versace Bright Crystal doskonale odzwierciedla ich flakon z korkiem w kształcie szlifowanego diamentu. Odnajdziesz w nich tony cytrusów, granatu, piwonii, magnolii, piżma oraz ambry. Zapach jest odpowiedni również dla młodych kobiet.  

Calvin Klein Euphoria

Egzotyczny zapach pełen zmysłowych, ponętnych tonów – tak opisać można perfumy Calvin Klein Euphoria. Swoją czarującą grę prowadzą w nim orchidee z obcych krajów oraz granaty, przy akompaniamencie piżma i mahoniu. Euphoria jest doskonałą propozycją dla pewnych siebie kobiet. Warto dodać, że to perfumeryjne dzieło w 2005 roku zdobyło prestiżową nagrodę FiFi.  

Giorgio Armani Sì

Doskonałość włoskiego stylu oraz wyczucia smaku przedstawiają damskie perfumy Armani Sì. To zapach nowoczesnej kobiety. Perfumy są pełne charyzmy, a swojej właścicielce dodadzą siły, by żyć pełnią życia bez strachu i zahamowań. Jeśli ten szyprowo-kwiatowy zapach nie jest dokładnie tym, czego oczekujesz, możesz również wypróbować jego nowszą wersję – Armani Sì Passione.

Burberry London

Sztampowym przedstawicielem angielskich perfum Burberry są Burberry London For Her, które powstały w 2006 roku. Zgodnie ze swoją nazwą zapach odzwierciedla Londyn w całej jego okazałości, jako nowoczesną metropolię o głęboko zakorzenionej tradycji. Perfumy o wyraźnie wyczuwalnej tonacji drzewnej, odpowiednie na jesienną porę i chłodniejsze dni.

Chloé Chloé

Jednymi z najczęściej wybieranych damskich perfum o charakterystycznej romantycznej, kwiatowej tonacji zwieńczonej pudrowym akcentem są Chloé Chloé. Zapach powstał w 2008 roku. Perfumy wyrażają nowoczesną, elegancką a jednocześnie filuterną kobietę. Sprawdzą się na co dzień, ale robią wrażenie również podczas specjalnych uroczystości.

Dolce Gabbana Light Blue

Wyróżnione wieloma nagrodami perfumy Dolce & Gabbana Light Blue w mgnieniu oka przeniosą Cię na słoneczną Sycylię. Jeśli szukasz zapachu, który przywodzi na myśl malownicze plaże Morza Śródziemnego, bryzę i świeżo zerwane cytrusy, właśnie go znalazłaś.

TOP 10 męskich perfum

Christian Dior Homme Intense

Niekwestionowany zwycięzca mogący poszczycić się tytułem najlepszego zapachu męskiego wszech czasów to Homme Intense od Christiana Diora. Wyrazista kwiatowo-drzewna woń jest doskonałym wyborem na różnego rodzaju uroczystości oraz wieczorne wyjścia. Perfumy skrywają w sobie lawendę, gruszkę, irys, wetiwerię oraz tony drzewa cedrowego. Bardzo oryginalny, seksowny i jedyny w swoim rodzaju zapach dla pewnych siebie mężczyzn. Jeśli chcesz się wyróżnić w towarzystwie, sięgnij właśnie po niego.

Hugo Boss No. 6

Jeżeli mielibyśmy wybrać najpopularniejsze perfumy dla mężczyzny XXI wieku, nie mogłyby zwyciężyć żadne inne niż Hugo Boss No. 6 Bottled w postaci wody toaletowej. Ambitny, zdeterminowany, pełen męskiej pewności siebie zapach z owocowymi i kwiatowymi tonami, które przechodzą w korzenne goździki, cynamon oraz karafiat, aby następnie dopełnić całą kompozycję cedrowym, oliwnym i sandałowym drzewem z nutą wanilii. Doskonale wyważona oraz bardzo ciekawa kombinacja.      

Giorgio Armani Acqua di Gio

Wspaniała woń, która otula delikatnym morskim wiatrem, a zarazem rozgrzewa silnymi promieniami południowego słońca. Jeśli chcesz poczuć się pewnie, pokazać światu swoją niezależność, prawdziwą charyzmę oraz sex-appeal, perfumy Giorgio Armani Acqua di Gio są strzałem w dziesiątkę. To zapach mężczyzny, który nie boi się wyróżniać w tłumie.

Lacoste Essential

Popularna marka z krokodylem w swoim logo w 2005 roku przedstawiła światu Lacoste Essentials, czyli obecnie jeden z najpopularniejszych zapachów dla mężczyzn. Ta woda toaletowa o drzewnej woni dopełnionej cytrusowymi akordami zaskakuje swoją wytrzymałością. Energetyczny i pobudzający zapach, doskonały do noszenia na co dzień.    

Christian Dior Fahrenheit

Zapachy od Christiana Diora są tak efektowne, że przewidzieliśmy dla nich aż dwa miejsca. Jak wskazuje już sama nazwa, te męskie perfumy to najlepsza propozycja dla tych, którzy potrafią rozpalić krew w żyłach. Długotrwały, ciepły i zniewalający zapach o korzennych, kwiatowych oraz cytrusowych nutach – Fahrenheit towarzyszy pewnemu siebie mężczyźnie, który nie boi się żyć chwilą i sięgnąć po to, czego chce.

Versace Pour Homme

Flakon z maską meduzy skrywający w sobie wyjątkowy zapach cytrusów, drzewa cedrowego, hiacyntów, fasolki tonka, ambry i oud – takie właśnie są perfumy Versace Pour Homme. Pełne spontaniczności i pewności siebie są stworzone dla mężczyzn, którzy chcą czuć się sexy, robić wrażenie oraz nigdy nie pozostawać w cieniu.

Davidoff Cool Water

Męski zapach Davidoff Cool Water cieszy się popularnością już od 1988 roku. Symbolizuje morze w całym jego pięknie, dominacji, niebezpieczeństwie i nieposkromionej żywiołowości. Rozchwytywane w tym wydaniu połączenie cytrusów i drzewnych tonów pasuje mężczyznom odważnym, silnym, o żywiołowej naturze. Mile zaskoczysz się też przystępną ceną tych perfum.    

Paco Rabanne 1 Million

Już sam flakon męskich perfum Paco Rabanne 1 Million w formie sztabki złota nie pozostawia żadnych wątpliwości, że właśnie tak pachnie luksus. Jeżeli lubisz otaczać się bogactwem i jesteś pewny siebie, masz charyzmę oraz dość odwagi, żeby podążać za swoimi marzeniami, ten zapach stanie się Twoim znakiem rozpoznawczym.  

Yves Saint Laurent La Nuit de I'Homme

Korzenne, silnie aromatyczne perfumy męskie Yves Saint Laurent La Nuit de I’Homme podkreślą Twoją wyjątkową osobowość. Tajemniczy, pociągający zapach jest pełen nieprzeciętnych kontrastów i przypadnie do gustu tym, którzy lubią prowokować. Perfumy mogą się podobać lub nie, ale z całą pewnością nikt nie powie, że są nudne.  

Gucci Guilty Pour Homme

Perfumy Gucci Guilty to jeden z przedstawicieli charyzmatycznych, męskich zapachów. Spodoba się każdemu, kto żyje według własnych zasad i nie cofa się przed niczym. Znajdziesz w nich ulubione cytrusy, drzewa dopełnione tonami lawendy oraz kwiatów pomarańczy. Sprawdź, jak pachnie przeciwieństwo niewinności.