Jak się cieszyć świętami bez stresu

  • MAGAZYN
  • Jak się cieszyć świętami bez stresu

Jak się cieszyć świętami bez stresu

Boże Narodzenie jest cżęsto synonimem stresu, męczących zakupów, zatłoczonych sklepów, przygotowań i wielkiego sprzątania. Chcesz, aby tegoroczne święta były spokojne i bezstresowe, takie jakby miały być? Nie wspieraj konsumpcji i sprawdź jak uniknąć przedświątecznego stresu.

Boże Narodzenie jest tuż za rogiem. Pewnie też planujesz, że w tym roku wszystko przebiegnie w spokoju. Niestety wszechobecne reklamy z posprzątanym domem, wielką choinką i ogromne kolejki w sklepach nie wpływają dobrze na przedświąteczny spokój. Nie daj się temu! Nie pozwól, aby piękne święta zostały ci obrzydzone przez konsumpcjonizm i irytujących sprzedawców. Mamy dla ciebie parę wskazówek, które pomogą ci cieszyć się świętami, tak jak naprawdę tego chcesz.

Nie załamuj się, jeśli z czymś nie zdążysz

Złota rada. Uświadom sobie, że nikt nie zauważy nie wytartych półek w kuchni, źle wykrochmalonych zasłon, "tylko" 5 rodzajów ciast. Boże Narodzenie to nie wyścig. Czas adwentu powinien być czasem spokoju, ale jeśli pomoże ci dokładnie wysprzątane mieszkanie ci w tym pomoże, nie ma sprawy. Jeśli jednak będziesz sprzątać, ozdabiać, czy piec tylko dlatego, że wydaje Ci się, że ktoś od ciebie tego oczekuje, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o sobie. Naprawdę chcesz tak spędzać swoje wolne dni?

Przedświąteczne porządki mogą być zabawą

Nie mówimy, że przedświąteczne porządki nie są ważne. Nikt nie chce spędzać Bożego Narodzenia w nieładzie. Możesz jednak zrobić to inaczej niż zwykle i nie skończyć u wigilijnego stołu zmęczona i niewyspana. Jak to osiągnąć? Jeśli masz dzieci i męża, masz dwie możliwości - wysłać ich na całodzienną wycieczkę lub do babci, aby nikt nie plątał ci się pod nogami. Możesz też zaangażować ich w sprzątanie. W końcu cała praca nie musi spoczywać na tobie. Ustaw sobie priorytety i posprzątaj tylko to co konieczne - naprawdę nie trzeba wycierać kurzu z filiżanek, których nie masz w pplanu używać. Do sprzątania puść sobie kolędy i nie zapomnij się wynagrodzić za dobrze wykonaną pracę! Wybierz się na kolację, zamów sobie pizzę lub pójdź odpocząć do kina. Sprzątanie może się stać całkiem przyjemną zabawą, kiedy wyczyścisz nie tylko mieszkanie, ale także głowę.

Dowiedz się jakich prezentów potrzebujesz i kup je przez internet

Jeśli masz pomysł szukanie prezentów może być niezłą frajdą. Ale może się stać, że bezradnie błądzimy po sklepach nie wiedząc, co kupić. Z pewnością miło jest zrobić bliskim niespodziankę, która idealnie pasuje do ich gustu czy taką której będą regularnie używać. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, wybór prezentu nie jest łatwy. Dlatego jeśli nie wiesz co kupić, nie bój się zapytać. Jeśli poradzisz sobie z czasem, możesz większość prezentów zamówić online, unikając irytujących kolejek i tłumów w sklepach.

Jeśli szukacie markowych, dobrej jakości zegarków, perfum lub biżuterii, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego.

Wskazówka: Zapisuj! W ciągu roku z twoich bliskich przez przypadek wypadnie coś co wpadło im w oko. Może ktoś upatrzył sobie ładny kubek na targu, czy drogą koszulę w pobliskim sklepie. Naucz się dobrze słuchać, zapisuj zasłyszane życzenia lub od razu potajemnie rób zakupy. Większość ludzi podzieli się z tobą życzeniami, a w grudniu już nie musisz się o nic martwić.

Spędź czas z bliskimi

To przecież istota świąt Bożego Narodzenia. Spędzać czas z ludźmi, których kochasz. W dzisiejszych czasach, pełnych konsumpcjonizmu, kiedy myślimy o tym czy mamy wystarczająco dużo drogich prezentów i lodówkę pełną zapasów, trochę zapominamy co w Święta jest najważniejsze. Spróbuj się zatrzymać i nie daj się porwać karuzeli stresi. Spotkaj się z koleżankami na świątecznym winie, pospaceruj po rynku, zrób sobie wolne popołudnie i puść ulubiony, świąteczny film, zostaw telefon w torbie i udekoruj wspólnie z rodziną pierniczki, idź na łyżwy. Krótko mówiąc, nie pozwól żeby dopadł cię przedświąteczny stres, nie martw się, wszystko będzie dobrze. Przekonasz się, że cała rodzina to doceni.

Nie zmuszaj się do odwiedzin u wszystkich krewnych

Bądźmy szczerzy nikt  nie poradzi sobie z wizytami u wszystkich ciotek, wujków, kuzynek siódmej wody po kisielu. Wszędzie wciskają w ciebie słodkości, alkohol, kiełbasy a pod koniec dnia już nie wiesz kim jesteś. Świąteczne wizyty są naprawdę stresującym doświadczeniem. Może spróbujesz w tym roku inaczej? Odwiedź jedynie najbliższych albo na przykład zaproś rodziców czy babcie na wigilię do siebie. Wizyty u dalszych krewnych zaplanuj na inny dzień w roku. Zrozumieją to kiedy latem, będziecie siedzieć w altanie ciesząc się w spokoju swoją obecnością. Będziecie mieć dla siebie dużo więcej czasu, a wizyta nie będzie nieprzyjemnym obowiązkiem. Spróbuj!

Zrób święta według swoich zasad

Trudno jest iść pod prąd. W czasie Bożego Narodzenia jest to jeszcze trudniejsze, ponieważ społeczeństwo i rodzina mają wobec ciebie wysokie oczekiwania. Wszyscy oczekują, że dotrzymasz  tradycji i odwiedzisz całą rodzinę, upieczesz piernik, wysprzątasz dom na test białej rękawiczki, przygotujesz 12 dań na wigilijny stół a do tego będziesz w wyśmienitym nastroju iz nieustannym uśmiechem na twarzy. To dość trudne zadanie, prawda?

Każdy z nas ma prawo spędzić święta Boże Narodzenia tak jak sobie życzy. A jeśli chcesz je obchodzić inaczej, kto cię powstrzyma? Dogadaj się z partnerem i pójdź na kompromis. Jeśli masz dzieci będzie to trudniejsze, ale i one o wiele bardziej docenią czas spędzony z nimi niż gdybyś miała piec dziesiąte ciasto. Możesz wybrać się na całodzienny spacer, na sanki lub spakować się i wyjechać do domku w lesie. Nie zmuszaj się do robienia tego, czego oczekują inni. 

Nie siedź w domu, jeśli nie chcesz

Chcesz całkowicie uciec od świątecznego stresu? W dzisiejszych czasach wyjazd za granicę nie jest niczym niezwykłym. Nie musisz spędzać grudniowego wolnego na jedzeniu niezdrowych posiłków wpatrując się w telewizor. Spakuj się i poleć na przykład do Egiptu czy Tunezji, gdzie zawsze jest ciepło. Możesz też wybrać się na narty w Alpy, nacieszyć się dużą ilością śniegu i wysokiej jakości stokami. Tylko od ciebie zależy jak spędzisz wolne dni, tak aby w styczniu mieć zapasy energii i dobrego nastroju.

Najistotniejszą rzeczą jaką warto zapamiętać z tego artykułu jest to, że święta Bożego Narodzenia zawsze będą takie jak sobie stworzysz. Jeśli będą gorączkowe, pełne stresu i dążące do doskonałości lub na odwrót przyjemne i spokojne w towarzystwie tych, których najbardziej kochasz - to już zależy od ciebie.