Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

  • MAGAZYN
  • Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Szukasz nowej pracy i czekasz na rozmowę kwalifikacyjną? To wcale nie musi być długa i bolesna podróż. Porzuć swoje obawy i rusz do walki z rekruterami i pracownikami HR. Przygotuj się, uzbrój w pewny siebie uśmiech, szczerość i determinację. W ostatecznym rozrachunku to stresujące z początku spotkanie może przerodzić się w przyjemną rozmowę, a ty swoją wymarzoną pracę zyskasz w niezwykle łatwy sposób. Jak to zrobić? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Znalezienie nowej pracy zazwyczaj bywa stresujące. Każdy z nas marzy o tym, aby robić to co lubi, właśnie dlatego szukamy pracy do której będziemy chodzić z radością, robić tam to co nas interesuje, a przy tym jeszcze marzy nam się, aby oferowane tam wynagrodzenie było jak najwyższe. Dlatego kiedy zbliża się rozmowa kwalifikacyjna, zaczynamy się denerwować. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna, a rekruterzy już czekają, aby zadać nam wiele trudnych i uciążliwych pytań, które czasami pogrążą i tych najlepiej przygotowanych . Ale nie ma się czym martwić, wszystkiego można się nauczyć. Nawet rozmowa kwalifikacyjna może ostatecznie stać się miłym spotkaniem, jeśli wiesz, jak się do niej odpowiednio przygotować.

Co należy więc zrobić, aby rozmowa kwalifikacyjna poszła jak po maśle i zakończyła się zdobyciem wyśnionej pracy? 

  • Bądź sobą i nie wstydź się swojego zdenerwowania

Na rozmowie kwalifikacyjnej jest trochę jak na pierwszej randce. Masz wielkie oczekiwania i chcesz pokazać się w jak najlepszym świetle. Zastanawiasz się, o czym będzie rozmowa i próbujesz przygotować się na wszelkie możliwe sytuacje, które mogą cię na niej spotkać. Pamiętaj aby w tych przygotowaniach nie stracić swojej autentyczności i szczerości. Nie musisz się również bać odrobiny stresu, która dopadnie cię w najmniej oczekiwanym momencie. O ile nie ubiegasz się o bardzo wysokie stanowisko, takie jak dyrektor czy menedżer, gdzie oczekuje się większej pewności siebie i umiejętności opanowania stresu przy wystąpieniach publicznych, za odrobinę nerwów nikt ci głowy nie urwie. Pamiętaj, że po drugiej stronie stołu siedzi człowiek i rozumie, że przy tak ważnym spotkaniu każdy ma prawo się zdenerwować. Swoim szczerym podejściem tylko zyskasz dodatkowe punkty.

Warto jednak pamiętać, że zbytnia nerwowość może zostać odebrana jako sygnał, że twoje przygotowanie do rozmowy pozostawia wiele do życzenia. Jeśli masz z tym problem dobrze jest przeprowadzić próbną rozmowę w domu. Możesz spróbować przed lustrem czy poprosić kogoś bliskiego o pomoc.

  • Dowiedz się jak najwięcej o danej firmie

Wiesz, jak najłatwiej możesz pogrążyć swój sukces? Niewiedzą o firmie, w której chcesz zacząć pracę. Oczywistym jest, że kiedy szukasz pracy, odpowiadasz na wiele ogłoszeń. Czasem wysyłasz CV tylko po to, aby sprawdzić czy ktoś się tobą zainteresuje. Jeśli jednak otrzymasz zaproszenie na rozmowę, musisz znać podstawowe informacje na temat swojego potencjalnego pracodawcy. Nic nie sprawi gorszego wrażenia, niż to, że nie wiesz czym właściwie zajmuje się firma, w której chcesz pracować. Jeśli naprawdę zależy ci na tej pracy i chcesz być kandydatem numer jeden znajomość podstawowych informacji o firmie to absolutna podstawa.

  • Zadbaj o swój wygląd 

Pamiętaj również o tym jak ważne jest pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czysty i schludny wygląd będą znakiem, że zależy ci na spotkaniu, dlatego warto poświęcić temu odrobinę uwagi. Jeśli pokażesz, że nie umiesz postarać się o siebie, wzbudzisz tym wątpliwości czy dasz radę postarać się o swoją pracę. Dlatego zadbaj o higienę, doprowadź do porządku swoje włosy. Wybierz formalny strój, ale taki w którym czujesz się dobrze i który doda ci odwagi i nie będzie cię rozpraszał w czasie rozmowy.

  • Przyjdź na czas 

Chyba nie ma gorszej sytuacji, jak spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną.  Wymówki i przeprosiny, że autobus nie przyjechał, że ciężko trafić pod wskazany adres, że akurat sąsiad potrzebował pilnie pomocy – na nikim nie zrobią wrażenia. Oczywiście każdemu może zdarzyć się spóźnienie, ale należy zrobić wszystko aby do tego nie doszło. Dowiedz się wcześniej, gdzie znajduje się firma i jak się tam dostać, a czas przyjścia na samo spotkanie zaplanuj z półgodzinnym wyprzedzeniem. Zawsze lepiej jest chwilę poczekać niż się spóźnić. Nie tylko w tej sytuacji sprawdzi się markowy zegarek, który nie tylko sprawi, że będziesz na miejscu w odpowiednim czasie, ale także będzie dobrze prezentować się na twoim nadgarstku.

  • Znaj swoją wartość i dobrze ją sprzedaj

Pracowitość, dotrzymywanie terminów i kreatywność, to na pewno wielkie zalety. Ale jeśli nie potrafisz ich dobrze „sprzedać”, nie doceniasz swoich osiągnięć i nie umiesz o nich odpowiednio mówić – nic z tego nie zyskasz. Jeszcze przed rozmową pomyśl, jakie pytania mogą na niej paść i wcześniej przygotuj sobie odpowiedzi. Najczęściej zadawane pytania? Jak myślisz, jakie korzyści przyniesiesz naszej firmie? Dlaczego powinniśmy wybrać właśnie ciebie? Jakie są twoje mocne i słabe strony? Pamiętaj, że szczęście sprzyja... przygotowanym. Długie przerwy, chwile wahania czy jąkanie się nie zrobią dobrego wrażenia. Gwarancją sukcesu będzie pokazanie, że wiesz co chcesz osiągnąć, i że chcesz to osiągnąć właśnie w tej firmie. Ale uwaga – jak ognia unikaj wymyślania i kłamstw. Jeśli nie wyjdą na jaw w trakcie rozmowy, mogą ujawnić się w trakcie okresu próbnego, a to będzie mogło oznaczać, koniec twojej kariery.

  • Wykaż zainteresowanie 

Pamiętaj, że nie tylko firma może zadawać pytania. Rozmowa kwalifikacyjna to również twoja okazja, aby dowiedzieć się czegoś o danym stanowisku czy samej firmie. Dlatego pokaż, że interesuje cię twoja przyszłość i przygotuj sobie kilka ciekawych pytań. Nie muszą one dotyczyć wyłącznie twojej pozycji, godzin pracy czy bonusów. Wykaż się odrobiną kreatywności i zapytaj swojego rekrutera czy jest zadowolony z pracy w firmie czy o to co najbardziej mu się podoba. Zadawaj pytania dotyczące planów firmy na przyszłość czy problemów, które udało się skutecznie rozwiązać.

Staraj się pamiętać o tym, że rozmowa kwalifikacyjna, chociaż bardzo często taka nie jest, miałaby być różnorzędną rozmową dwóch stron. To nie tylko twój potencjalny pracodawca testuje ciebie, ale również ty sprawdzasz jak podoba ci się przyszłe miejsce pracy. To nie tylko firma może zadecydować, że nie jest zainteresowana współpracą, ale także ty masz prawo odrzucić ich propozycję. Nie jesteś uczniem wywołanym do tablicy. Jeśli to sobie uświadomisz z rozmowy kwalifikacyjnej możesz wynieść nie tylko wiele ciekawych informacji, ale w końcu zacząć pracę w miejscu, które zapewni ci nie tylko bezpieczeństwo finansowe, ale także satysfakcjonującą pracę, która sprawi, że życie stanie się piękniejsze.

Powodzenia!