Drńńńńń! Przygotuj swoje dziecko na powrót do szkoły

  • MAGAZYN
  • Drńńńńń! Przygotuj swoje dziecko na powrót do szkoły

Drńńńńń! Przygotuj swoje dziecko na powrót do szkoły

Wakacje dobiegły już końca i znów zaczyna się nowy rok szkolny.  Masz w domu pierwszoklasistę, a może już bardziej doświadczonego ucznia? Przeczytaj o czym nie powinniście zapomnieć przed powrotem do szkolnej ławki, tak aby kolejne spotkanie ze szkolnymi obowiązkami było jak najprzyjemniejsze.

Letnie wakacje pomału bliżą się do swojego końca, a to dla wszystkich rodziców oznacza jedno – powrót dzieci do szkoły! Niektóre cieszą się bardziej inne mniej. Niezależnie od tego, w której grupie jest twoje dziecko, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu na pierwszy dzień szkoły. O czym nie należy zapomnieć i jak uprzyjemnić dzieciom powrót do obowiązków? Tego dowiesz się w naszym artykule.

1. Wspólne zakupy 

Pewnie niejedno z nas wspomina czasy zakupów w sklepie papierniczym przed rozpoczęciem roku szkolnego (i przed erą wielkich supermarketów). Jedni kochali wybieranie nowego piórnika, zeszytów, długopisów czy teczek – inni nienawidzili. Sprawdź jak jest z twoim dzieckiem i zabierz je na wspólne zakupy! Takie spędzanie czasu będzie nie tylko dobrym przygotowaniem do szkoły, ale może również stać się świetną zabawą. Dzisiaj wybór jest tak duży, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nowy zeszyt z jednorożcem czy ulubionym piłkarzem, na pewno uprzyjemnią każdemu uczniowi powrót do szkolnej rzeczywistości.

2.Wytrenujcie wstawanie i codzienną rutynę 

Dwa miesiące to wystarczający okres na to, aby dzieci się rozleniwiły. W końcu po to są wakacje, aby odpocząć od porannego wstawania i nabrać siły na kolejny rok szkolny. Koniec sierpnia to dobra pora na to, aby dzieci znów zaczęły chodzić spać tak, aby rano wstać wcześniej. Staraj się powoli i bez szoku zmienić letni reżim na ten bardziej szkolny. Dzięki temu pierwszy tydzień szkoły i poranne wstawanie będą mniej bolesne.

3. Przygotujcie miejsce do nauki  

Czas posprzątać malowanki, zabawki i cały wakacyjny bałagan. Biurko musi być czyste i posprzątane tak, aby nic nie rozpraszało uwagi naszego ucznia. Jeśli chcesz pomóc mu w organizacji szkolnego życia, nad biurkiem zawieś tablicę korkową lub magnetyczną tak aby mógł tam przypinać ważne zadania i notatki. Dopilnuj aby twoja pociecha miała porządek w szufladach, a najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką. Jednocześnie nie układaj wszystkiego według swojego uznania, ale pozwól dziecku aby dostosowało wszystko do swoich potrzeb.

4. Drugie śniadanie w szkole 

Aby zdobywać wiedzę potrzebna jest energia. A tą możesz zapewnić dzięki dobrej jakości śniadaniu. Dzieci cały czas rosną i potrzebują zrównoważonej diety. Przygotuj im np. smaczne kanapki z dobrą szynką czy jajkiem albo upiecz domowe bułeczki z twarogiem.  Nie zapomnij również o owocach i warzywach oraz butelce wody. Smaczne śniadanie to gwarancja, że twoje dziecko, nie wyda całego kieszonkowego na słodycze w szkolnym sklepiku.

5. Punktualność

Dopilnuj, abyście wyjechali z domu wcześniej i nie spóźnili się na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Dzięki temu jeszcze przed oficjalną częścią twoja pociecha będzie mieć czas, aby porozmawiać z kolegami i koleżankami z klasy czy wybrać sobie miejsce w ławce. Po za tym, nauka punktualności już od małego wypłaci się w dorosłym życiu, dzięki czemu ominie cię poranne wyrzucanie z łóżka dorastającego nastolatka, któremu nie zależy na tym, aby przyjść do szkoły na czas. Żeby już od rana nie kusić młodego ucznia telefonem, spraw mu dziecięcy zegarek, dzięki któremu zawsze pojawi się w szkole na czas.

Zdarza Ci się nie zdążyć odebrać dzieci ze szkoły czy zajęć poza lekcyjnych na czas? W takim przypadku nowy zegarek sprawdzi się również dla ciebie, w końcu kto z nas nie chce być odpowiedzialnym i punktualnym rodzicem : )

Pomysł na koniec: Pieszo do szkoły 

Wsadzić całą rodzinę do samochodu i wygodnie dotrzeć do szkoły i pracy to kusząca wizja. Ale może warto od nowego roku podjąć wyzwanie i nie tylko przyczynić się do ochrony klimatu, ale także podarować sobie i dziecku odrobinę ruchu o poranku? Jeśli szkoła twojego dziecka nie jest na drugim końcu miasta, ale w bliskiej okolicy spróbujcie chociaż w wybrane dni, dojść do niej pieszo, spacer nie tylko pomoże wam lepiej rozpocząć dzień, ale także spędzicie z sobą kilka cennych chwil, przed całodzienną rozłąką.