Odkryj wielkanocne tradycje z całego świata!

  • MAGAZYN
  • Odkryj wielkanocne tradycje z całego świata!

Odkryj wielkanocne tradycje z całego świata!

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Na pewno już cieszysz się na myśl o: ozdabianiu jajek, pieczeniu babek i mazurków czy lanym poniedziałku. Wiesz jednak, jak obchodzi się Wielkanoc w innych państwach?

Polowanie na czekoladowe jajka

Niezwykłą wielkanocną tradycją mogą pochwalić się mieszkańcy Australii. Wielki Piątek jest jedynym dniem, w którym wszystkie sklepy są zamknięte, dzięki czemu całe rodziny mogą spotkać się w radosnej atmosferze. Dzieci mogą za to uczestniczyć w prawdziwym "polowaniu" na wielkanocne jajka. Nagroda, za odnalezienie ich kryjówki jest niezwykle słodka...

Karnawał

Karnawał na Karaibach, choć nie jest tak popularny jak ten z Rio de Janeiro, każdego roku przyciąga tysiące turystów. Należy do jednego z najbarwniejszych karnawałów na świecie, w trakcie którego ludzie cieszą się chwilą, tańczą, jedzą i śpiewają do białego rana.

Wielkanocne przebieranki

W czasie Wielkanocy dzieci w Finlandii mają sporo pracy. Muszą się bowiem przebrać w czarodziejskie kostiumy i w takich przebraniach wyruszyć na poszukiwania nagród za swoją ciężką pracę. Zwyczaj ten jest podobny do zbierania cukierków w czasie Halloween. Również finlandzka tradycja nagradza dzieci słodkościami, a także ozdobionymi gałązkami wierzby.

W niektórych miejscach Finlandii, w Wielkanocą Niedzielę pali się wielkie ogniska, które mają przegonić czarownice.

Filipińska Wielkanoc

Oprócz nabożeństw, które mają miejsce przez cały tydzień, do filipińskich tradycji należą także inscenizacje drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Na każdym kroku wspomina się również jego ukrzyżowanie. Procesje, biczowania czy dźwiganie ciężkiego krzyża to tylko niektóre ze zwyczajów. Każdego roku dziesiątki ochotników, zgłaszają się do organizowanego w Wielki Piątek, krwawego rytuału. Uczestnicy pozwalają się w nim ukrzyżować innym Filipińczykom, którzy występują w roli rzymskich żołnierzy. Ci przybijają do krzyża ręce oraz nogi ochotników kilkucentymetrowymi gwoźdźmi. 

Przybici do krzyża ochotnicy przetrwają na nim, aż do momentu kiedy będą całkowicie pewni, że wycierpieli się za wszystkie, swoje grzechy. Wielu uczestników po przejściu tej próby twierdzi, że całkowicie pozbyło się depresji. 

Wyjątkowo okrutne oczyszczenie, szaleństwo a może zgodnie ze zdaniem bardzo wierzących Filipińczyków, ważne kulturowe dziedzictwo? Kościół katolicki nie uznaje tej tradycji i uważa, że jest to wypaczanie wiary. Natomiast wśród turystów tradycja wzbudza ogromną ciekawość - każdego roku rytuałowi przyglądają się dziesiątki tysięcy ludzi. Wielu z nich na widok krwawych scen uroni łzę.

Wielkanocne kryminały

Wielkanoc z dreszczykiem emocji jest popularna także w Norwegii, choć nie ma tak ekstremalnego charakteru jak w filipińskim San Fernando. Już od 1923 roku jedną z norweskich, wielkanocnych tradycji jest czytanie wielkanocnych kryminałów nazywanych „Paaskekrimmen“. W tym okresie księgarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Nowe książki sprzedają się w setkach egzemplarzy, a w norweskiej telewizji nie może zabraknąć filmów z zagadkowym zabójstwem...

Bermudy

Mieszkańcy Bermudów w trakcie Wielkanocy spędzają czas na puszczaniu latawców. Tradycja ta ma przypominać wniebowzięcie Jezusa Chrystusa. Jej częścią jest również konkurs  na najpiękniejszy, samodzielnie wykonany latawiec!

A co tak stworzyć własną, wielkanocną tradycję, która ucieszy całą rodzinę i zapewni niezapomniane wspomnienia na cały rok?

Możecie wykorzystać piękną pogodę i wyruszyć na pieszą wycieczkę. W trakcie takiej małej wyprawy, przyda ci się zegarek, który sprawdzi się w ekstremalnych warunkach - taki jak np. Casio-G Shock lub jego damski odpowiednik Casio Baby-G. A może jesteście fanami rowerowych emocji. W takim przypadku najlepszym wyborem będą modele z serii Festina Chrono Bike, które doskonale sprawdzą się nie tylko wiosną...

Czy ze starymi, czy z nowymi tradycjami, najważniejsze aby cieszyć się czasem spędzonym w rodzinnym gronie, w spokoju i z dala od problemów. Przeżyj najradośniejszą Wielkanoc