Najlepsze damskie perfumy, którym nie oprą się mężczyźni

  • MAGAZYN
  • Najlepsze damskie perfumy, którym nie oprą się mężczyźni

Najlepsze damskie perfumy, którym nie oprą się mężczyźni

Wybór odpowiedniego zapachu jest jednym z najważniejszych dodatków do damskiego stroju. Każda kobieta wybiera zapachy zgodne z jej gustem, a jednocześnie wierzy, że zrobi odpowiednie wrażenie na otoczeniu. Z tego powodu kobiety zwykle posiadają wiele perfum, których używają przy różnych okazjach. Na różne pory dnia są odpowiednie perfumy o innym charakterze. Do codziennego noszenia należy wybierać świeże tony, cięższe i mocniejsze perfumy są odpowiednie na szczególne okazje i ważne imprezy wieczorowe.

Rodzaje zapachów i perfum

Szukając odpowiednich perfum na konkretną okazję, kobiety powinny kierować się dwoma podstawowymi kryteriami – intensywnością oraz podstawowym zapachem. Skład każdego rodzaju perfum jest zaprojektowany tak, aby poszczególne zapachy mieszanki były uwalniane stopniowo, dlatego istnieją trzy rodzaje tonów: 

  • górny – reprezentujący najsilniejszy zapach, który jest uwalniany natychmiast po aplikacji. Nutami głowy są cytrusowe i kwiatowe zapachy,
  • średni – stopniowo zanika w ciągu kilku minut, około godziny. Jest to tak zwane serce perfum. W tej kategorii stosowane są słodkie owoce (jabłko, gruszka, brzoskwinia) oraz korzenne (cynamon, goździk), uzupełniają je aromaty ziołowe (trawa cytrynowa, hibiskus itp.),
  • dolny – który trwa najdłużej. Te zapachy tworzą podstawę perfum oraz są cięższe i intensywniejsze. Stosuje się przede wszystkim drzewne tony (drzewo sandałowe, cedr, cyprys) lub korzenne, balsamiczne zapachy (wanilia, mirt itp.).


Podstawa, nuty serca i głowy mogą składać się z czterech rodzajów zapachów, połączonych z pierwotnym składnikiem ekstraktu. Te typy można scharakteryzować jako: 

Kwiatowe zapachy

Świeże i słodkie zapachy, najczęściej są bardzo intensywnego pochodzenia roślinnego. Zapachy kwiatowe są uzyskiwane z lawendy, róży, irysa, orchidei lub lilii, ale można je także uzyskać z całej gamy pachnących kwiatów. Jeśli tworzą dolny ton perfum, zwykle są przeznaczone do noszenia na co dzień, nadają się do użytku do pracy.

Owocowe (cytrussowe) zapachy

Najczęściej stosowane są cytrusy lub zielone jabłko, przyjemne są również nieco egzotyczne zapachy. Podobnie jak kwiatowe tony, owocowe zapachy są głównie uważane za świeże i są przeznaczone do całodziennego noszenia.

Orientalne zapachy (korzenne)

Ta kategoria obejmuje zarówno ostrzejsze tony egzotycznych przypraw, jak i słodki aromat ziół. Oprócz mięty, która jest bardziej odpowiednia jako baza do codziennych perfum. W tej grupie dominują tony kardamonu, goździków lub cynamonu. Ogólnie rzecz biorąc, najmocniejsze bazy specyficznych, orientalnych przypraw są przeznaczone dla perfum odpowiednich na chłodniejsze miesiące, ponieważ wywołują słodkie i ciepłe wrażenie.

Drzewne zapachy

Ze względu na swój intensywniejszy charakter przede wszystkim stanowią podstawę męskich perfum. Chociaż w tej grupie można znaleźć wiele różnych zapachów, nie są one odpowiednie dla każdej kobiety. Są preferowane jako podstawa wieczorowych perfum.

Oprócz podstawowych rodzajów zapachów, perfumy różnią się intensywnością, co określa na jaką okazję się nadają. Intensywność zapachu rozpoznaje się na podstawie rodzaju preparatu, który obrazuje proporcję składników perfum. Pod tym względem rozróżnia się: 

  • woda odświeżająca (Eau Fraiche – EF) – to najdelikatniejszy typ perfum zawierający około 6% stężenia substancji zapachowych,
  • woda kolońska (Eau de Cologne – EdC) – zawierają najmniejszą ilość substancji zapachowych, ale zwykle jest bardzo intensywna. Wody kolońskie mają krótką trwałość,
  • woda toaletowa (Eau de Toilette – EdT) – zawiera 6-12% stężenia substancji zapachowych, zwykle są to substancje o mniejszej intensywności z większą trwałością niż w wodzie kolońskiej,
  • woda perfumowana (Eau de Parfume – EdP) – zawiera 12-15% substancji zapachowych oraz zwykle jest przeznaczona do długotrwałego noszenia ze specjalną aplikacją,
  • perfumy – zawierają 15-40% substancji zapachowych, są najsilniejsze oraz należy je stosować bardzo oszczędnie, ponieważ ich trwałość jest bardzo wysoka z wyraźnie intensywnym tonem zapachu głowy.

Oznaczenia zapachów stosuje się do wszystkich rodzajów produktów zapachowych. Przy wyborze jest konieczne orientowanie się w oznaczeniach produktów, które określają przybliżoną zawartość danego składnika. W większości produkty są produkowane jako woda kolońska lub woda toaletowa, co ułatwia proste i skuteczne zastosowanie. 

Aplikacja perfum 

Aplikacja perfum zależy od ich intensywności. Podczas gdy perfumy i wody perfumowane aplikuje się tak, aby pokryły jak największą część ciała (skóry), wody odświeżające, kolońskie i toaletowe aplikuje się w niewielkich ilościach na różne części ciała – najczęściej na dobrze ukrwione miejsca, takie jak nadgarstek, wewnętrzna strona łokci i kolan, klatka piersiowa, szyja, szczęka i tył uszu lub na włosy. 

Oprócz intensywności koncentracji rozróżnia się także sposób aplikacji dla poszczególnych rodzajów zapachów, które stanowią główny składnik perfum. Kwiatowe i owocowe tony są zwykle mniej intensywne, dlatego też są stosowane w większych ilościach. Z drugiej strony tony orientalne i drzewne powinno się aplikować jedynie w małych ilościach na jedno lub dwa miejsca. Ze względu na ich wyraźną bazę i dużą intensywność, co może być nieprzyjemne przy większych ilościach.

Co ma wpływ na ostateczny zapach perfum

Siła zapachu i metoda aplikacji są tylko podstawową miarą ich skuteczności. Bezpośredni wpływ ma specyfika skóry na którą jest nakładany produkt. Jakość skóry i jej typ są głównymi czynnikami decydującymi o rozwoju zapachu, zapach lepiej się rozwija na wilgotnej skórze. Istotny wpływ ma także odżywianie i styl życia – skład diety znajduje odzwierciedlenie w skórze, pocie i sebum, które mieszają się z zapachem nadając mu podtony.

Te aspekty są wytycznymi przede wszystkim przy wyborze konkretnych perfum. Rzeczywisty proces wyboru nie powinien być przyśpieszany i powinien się składać z kilku etapów. Najpierw wybierz zapach w zależności od tego jak pachnie we flakonie – tam znajdują się intensywne zapachy, które określają podstawę perfum. Jeśli ci się spodoba, zaaplikuj perfumy na skórę i pozwól im się rozwinąć. Idealnie jest przetestować zapach po dłuższym czasie (15 minutach do godziny).

Najpopularniejsze damskie perfumy z urzekającymi tonami


Jeśli nie masz pewności, które perfumy najlepiej do Ciebie pasują, możesz zaczerpnąć inspiracji wśród najpopularniejszych marek, które z pewnością przyciągną płeć przeciwną. Poniżej są wymienione najczęściej używane, sprawdzone perfumy z których możesz wybrać. 

Kwiatowe tony perfum Flowerbomb Victor & Rolf są idealne do stosowania na co dzień. Bergamotka uzupełnia nuty zielonej herbaty, jaśminu, róży i orchidei, nadając delikatnie egzotyczny, bardzo świeży i lekki akcent.

Woda toaletowa Chanel Chance Eau Tendre łączy w sobie mieszankę kwiatowych i owocowych akcentów. Bardzo wyraźne cytrusowe owoce dopełnia jaśmin. Dzięki swojemu odświeżającemu charakterowi zapach szczególnie nadaje się na letnie miesiące i jest przeznaczony do noszenia na co dzień.

Do pięknych zapachów łączących nuty kwiatowe i cytrusowe należy również Daisy marki Marc Jacobs. Przyjemne, słodkawe perfumy z waniliową bazą są wzbogacone owocowymi tonami, jaśminem i fiołkiem przywołują na myśl świeżą, wiosenną łąkę. Dlatego szczególnie nadają się do użytkowania w miesiącach letnich jako zapach na co dzień oraz do pracy. 

Perfumy Light Blue Dolce & Gabbana charakteryzują się cytrusowymi i kwiatowymi tonami, podkreślonymi drzewną bazą. Zapach sprawia wrażenie bardzo lekkiego, nadaje się na słoneczne wiosenne i letnie miesiące do używania jako perfumy na każdą okazję.

Popularne perfumy La Vie Est Belle marki Lancome są idealne do noszenia na co dzień oraz na wieczorne okazje. Orientalna baza z paczuli i wanilii jest podkreślona przez kwiatowe i owocowe nuty, dzięki czemu wszystkie zintegrowane zapachy wyróżniają się. Perfumy są odpowiednie na każdą porę roku, ponieważ łączą w sobie stopniowo uwalniające się ciepłe i świeże tony.

Perfumy Mon Paris Yves Saint Laurent należą do zapachów o silniejszym charakterze. Cięższa baza z paczuli połączona z owocowymi aromatami i jaśminem nadaje perfumom bardzo orientalny i egzotyczny charakter.

Na wiosenne i letnie wieczory w mniej wymagającym towarzystwie idealne są perfumy Good Girl marki Carolina Herrera. Perfumy to połączenie nieco ciężej bazy kakao, cedru i drzewa sandałowego, uzupełnione są nutami kwiatowymi, cynamonem oraz świeżymi, ziołowymi aromatami. 

W podobnym kierunku idą również perfumy Fantasy autorstwa Britney Spears. Zapach jest przede wszystkim przeznaczony dla młoszych kobiet, a dzięki pięknym, owocowym tonom nadaje się dla wesołego towarzystwa młodych dorosłych. Zapach ma bardzo przyjemne tony kiwi i liczi na drzewnej bazie.

Perfumy Juicy Couture Viva La Juicy nadają się do noszenia w zimnych miesiącach, ponieważ są mieszanką drzewnej bazy i bardzo przyjemnych, owocowych aromatów oraz delikatnych kwiatów jaśminu i wiciokrzewu, całość jest uzupełniona karmelem. Zapach stwarza ogólne wrażenie lekkiej świeżości, wielkiego ciepła, nadaje się szczególnie do noszenia do pracy.

Piękny zapach z orientalnymi tonami oferuje Black Opium marki Yves Saint Laurent. Perfumy szczególnie nadają się na zimowe miesiące, ponieważ łączą tradycyjne, orientalne nuty wanilii i paczuli, połączone z delikatnymi aromatami kwiatowymi i odświeżającą kawą. Intensywna moc perfum skłania do używania ich przede wszystkim na wieczór. 

Hypnotic Poison marki Dior to perfumy do stosowania na specjalne wieczory. Waniliowa i migdałowa baza nadaje perfumom bardzo słodki akcent, uzupełnony delikatnymi orzechowymi i kwiatowymi nutami. Czarująca mieszanka jest bardzo wyraźna. 

Oprócz wymienionych marek, możesz wybierać spośród wielu innych pięknych perfum, od ciebie zależy jakie tony i intensywność wybierzesz. Istnieją zapachy wyraźnie owocowe oraz ciężkie drzewne lub orientalne.