Na co uważać podczas opalania?

  • MAGAZYN
  • Na co uważać podczas opalania?

Na co uważać podczas opalania?

Nieskazitelna opalenizna pasuje każdemu. Pomimo wszystkich ostrzeżeń i sceptycyzmu dermatologów, piękna opalenizna zawsze będzie popularną pamiątką z letnich wakacji i prawie nikt nie zrezygnuje z niej dobrowolnie. Co zrobić, aby opalanie nie kolidowało z naszym zdrowiem?

Dary słońca

Światło słoneczne umożliwia życie na ziemi. Jego wpływ na rośliny, zwierzęta oraz nasz organizm jest pod wieloma względami niezbędny. Korzystnie wpływa na naszą kondycję fizyczną (stymuluje produkcję witaminy D, która dobrze działa na kości, poprawia układ odpornościowy) i zdrowie psychiczne (zatrzymuje produkcję melatoniny, hormonu snu i wpływa na poziom serotoniny, która poprawia nasz nastrój), a nawet eliminuje skutki niezdrowego trybu życia (obniża ciśnienie krwi i cholesterol).

Dodatkowo czyni nas piękniejszymi. Mogą to z pewnością potwierdzić nie tylko opaleni ludzie, ale także pacjenci z problemami skórnymi, którzy latem mają znacznie mniej objawów. Słońce ma również działanie przeciwzapalne.

Opalenizna jako naturalna ochrona skóry 

Słońce jest dla nas korzystne i nie trzeba się żegnać z pięknie opaloną skórą. Musisz tylko ją chronić i przestrzegać kilku zasad zdrowego opalania. Przede wszystkim zapobiegaj poparzeniom. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec jest regularne wystawianie skóry na słońce już od wiosennych miesięcy i umożliwienie jej stworzenia delikatnej opalenizny, która będzie działać jako naturalna ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem do lata. W tym czasie wskazane jest wspieranie procesu opalania: spróbuj cudownego beta-karotenu w suplementach diety lub olejku marchewkowego zamiast zwykłego kremu z fitrem przeciwsłonecznym.

Nie lekceważ ryzyka poparzenia

Nagła, duża dawka promieni słonecznych, na przykład po długiej zimie bez użycia kremu przeciwsłonecznego może być stresująca dla skóry. Mocne czerwcowe słońce na wakacjach zdecydowanie nie powinno być pierwszym kontaktem słonecznym w tym roku! W tych warunkach nawet ciemniejsze fototypy, które nie są wyjątkowo wrażliwe mogą się spalić na słońcu w ciągu 15-20 minut. Ryzyko poparzenia skóry jest często bagatelizowane. Każde oparzenie słoneczne nie tylko przyspiesza starzenie się skóry, ale także promieniowanie ultrafioletowe uszkadza komórki DNA, co może prowadzić do raka skóry.

Co to są filtry przeciwsłoneczne?

Aby uniknąć oparzeń słonecznych i starzenia się skóry zawsze powinniśmy stosować wysokiej jakości produkty przeciwsłoneczne, oznaczone jako SPF (Sun Protection Factor). Ten współczynnik jest wskaźnikiem obliczanym na podstawie czasu spędzonego na słońcu oraz momentu w którym skóra zacznie się czerwienić. Wartość SPF filtrów przeciwsłonecznych jest zawsze zaagwarantowana przez instytuty dermatologiczne, które wykazały zdolność produktów do pochłaniania promieni UV.

SPF to matematyka

Podziel planowany czas na słońcu przez czas w którym twoja skóra zmienia kolor na czerwony bez użycia produktów ochronnych, a otrzymasz wartość SPF. Obliczenia wcale nie są skomplikowane, ale stanowią wyzwanie. Dane do obliczeń stale się zmieniają w zależności od zmieniającego programu poszczególnych dni. Ponadto prawdopodobnie nie będziesz chciał codziennie brać kremu z innym SPF. Jest to całkiem logiczne, że nad wartością SPF nie trzeba długo pracować. Im wyższa ochrona skóry, tym lepiej. Nawiasem mówiąc: skóra opala się tak samo, niezależnie od ilości SPF, więc nie bój się sięgnąć po najwyższą. 

MLECZKO DO OPALANIA
DO TWARZY

ZOBAZC

KREM DO OPALANIA
DO TWARZY

ZOBAZC

MLECZKO DO OPALANIA
W SPRAYU

ZOBAZC


Opalanie się bez wyrzutów sumienia

Filtr przeciwsłoneczny lub olejek do opalania, należy konsekwentnie nakładać najlepiej 30 minut przed opalaniem. Podobnie jak perfumy, filtry przeciwsłoneczne stosujemy kilka razy dziennie, ponieważ ich skuteczność maleje z czasem, szczególnie po pływaniu lub aktywności fizycznej. Dotyczy to również przypadku zastosowania produktu oznaczonego jako wodoodporny. Nie można zagwarantować tej własności i nawet Unia Europejska wyraźnie wzywa do przywrócenia warstwy ochronnej, niezależnie od opisu na etykiecie.

Ale uwaga: wielokrotne stosowanie lub nakładanie warstw filtrów przeciwsłonecznych i olejów nie wydłuża zalecanego czasu na słońcu, a jedynie zapewnia utrzymanie wspomnianego SPF.

Słońce w południe jest najgorsze

Duża część niebezpiecznego promieniowania UV jest odfiltrowywana przez warstwę ozonową w stratosferze. Jeśli słońce jest bardzo wysoko, działa tylko w ograniczonym zakresie. Dlatego poranne i wieczorne słońce, które rzuca długie cienie, jest mniej niebezpieczne. Jedną z głównych zasad zdrowego opalania jest unikanie słońca w porze lunchu, między 11:00 a 14:00, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze.