Jak zyskać więcej czasu?

Jak zyskać więcej czasu?

Na pewno to znasz – czeka na ciebie sterta najróżniejszych zadań i obowiązków, ale ty tylko odkładasz je na później, tak długo jak się da. Masz wrażenie, że jesteś w labiryncie z którego nie ma wyjścia? Z nami dowiesz się, jak raz na zawsze z tym skończyć!

Wystarczy zastosować, kilka prostych zasad – i sukces gotowy!

Zaplanuj swój dzień

Zorganizuj plan każdego dnia. Co musisz załatwić? O czym pamiętać? Stwórz długookresowy plan zadań, który będziesz stopniowo realizować. Dzień zorganizuj według swoich potrzeb. Kiedy jesteś w stanie zrobić najwięcej rzeczy? Każdy ma swój czas, kiedy jego organizm działa najlepiej. U kogoś będzie to poranek, u kogoś popołudnie. Na ten czas zaplanuj te najtrudniejsze zadania. Nie zapomnij zawsze zaplanować rezerwę, gdyby coś się przeciągnęło. Równie ważne są przerwy - krótkie i regularne - nawet jeśli pracujesz przy komputerze. Zwiększysz tak swoją efektywność. Nasz mózg ma bowiem ograniczoną wydajność i też potrzebuje sobie od czas do czasu odpocząć.

Ładuj akumulatory

Jeśli w pracy przez większość czasu siedzisz, odpoczynek w salonie na kanapie raczej nie będzie dla ciebie odpowiedni. Potrzebujesz trochę aktywności! Wykorzystaj piękną pogodę za oknem i wyjdź na zewnątrz. Wybierz się na rower czy pieszą wycieczkę. Znajdź swój ulubiony sport, któremu od czasu do czasu poświęcisz wolne popołudnie. Kup sobie sportowe ciuchy oraz sportowy zegarek, które sprawią, że twoje starania staną się przyjemniejsze.

Do ulubionych modeli damskich, sportowych zegarków należą np. zegarki Casio Sports czy Casio Youth, panowie zaś najbardziej doceniają męskie, sportowe zegarki z serii Casio G-Shock czy Festina The Originals.

Naucz się w pełni odprężyć swoje ciało i uwolnić umysł. Chociaż na chwilę zapomnieć o wszystkich problemach - sport sprawdzi się pod tym względem idealnie. Jeśli poczujesz się źle i bez energii do życia, spróbuj o tym zapomnieć i wybierz się na spacer czy krótki jogging po najbliższej okolicy.

A jeśli już wychodzisz z domu, nie zapomnij o przyjemnych, świeżych perfumach.

Ustal priorytety – co jest dla ciebie najważniejsze?

Zaczynaj od realizacji trudniejszych zadań – prawdopodobnie będziesz potrzebować na nie więcej czasu. Czekanie z tym na ostatnią chwilę, może być niepotrzebnie stresujące. Stwórz listę tego, co jest dla ciebie najważniejsze i wykreśli z niej to co wydaje ci się zbyteczne...

Zapomnij o nierealnych celach

Wybierz takie zadania i cele, które naprawdę jesteś w stanie zrealizować. Jeśli coś cię przerasta skoncentruj się na czymś innym, co może doprowadzić się do końcowego celu. Pamiętaj, że do wielkich rzeczy najlepiej dochodzi się małymi krokami. Uwierz, że możesz zrealizować swoje plany, ale pamiętaj o tym aby nie przeceniać swoich sił.

Naucz się maksymalnie koncentrować na jednym zadaniu

Jeśli musisz coś zrobić, rób to z pełnym zaangażowaniem. Dzięki temu osiągniesz znacznie lepsze rezultaty. Skoncentruj się na tym i zrób to szybko oraz dobrze. Dzięki temu przejdziesz do kolejnych zadań bez stresu i z większą motywacją. Już nigdy nie zwalą ci się na głowę różne sprawy, które będą wymagać natychmiastowego działania. Oczywiście każdy z nas ma swoje preferencje. Jedni kochają terminy, inni ich nienawidzą. Jeśli zaś nie przeszkadza ci, że musisz jednocześnie pracować nad kilkoma projektami, staraj się mieć wszystko zaplanowane i pod kontrolą tak aby wiedzieć czemu musisz poświęcić najwięcej czasu, a co może jeszcze poczekać.

Trzymaj się swoich decyzji

Nie zmieniaj zdania co 5 minut. Zanim podejmiesz decyzję dokładnie ją przemyśl, a kiedy się zdecydujesz co robić, podążaj za swoim celem aż go zrealizujesz. A jeśli nie wiesz jaką decyzję podjąć, pomóc ci może np. lista za i przeciw.

Kontroluj 

Nie myślimy tylko o kontroli czasu (w tym pomoże ci odpowiedni zegarek na rękę), ale o ogólna orientację w tym co się dzieje, zarówno w pracy jak i w domu. Bądź na bieżąco i staraj się samodoskonalić. Pracuj nad sobą dzięki czemu osiągniesz większą pewność siebie, a to zawsze zwiększy twoje szanse na dalszy sukces.

Nie zapominaj o motywacji

Nie marnuj czasu, poświeć go na coś co ma dla ciebie znaczenie. Skończ z rzeczami, które nie potrzebnie pozbawiają cię energii - naprawdę musisz spędzić pół dnia przed telewizorem czy komputerem jeśli nie pracujesz ani nie szukasz tam inspiracji? Osiągniesz dzięki temu to czego pragniesz? Może czas się zorientować, że bezsensowne siedzenie przed ekranem telewizora zabiera ci możliwość zmiany i rozwoju?

Kiedy przeglądasz media społecznościowe traktujesz to jako odpoczynek? Twój czas jest cenny i nieodnawialny dlatego wykorzystaj go na coś co przyniesie ci szczęście. Jeśli nie szukasz na Facebooku czegoś konkretnego, nie umawiasz się ze znajomymi na spotkanie, ale sprawdzasz to co tam jest, zastanów się przez chwilę ile godzin zajmuje ci przeglądanie i komentowanie rzeczy, które tak na prawdę wcale cię nie interesują? Jak inaczej i lepiej można by wykorzystać ten czas?

Wybieraj efektywniejsze rozwiązania

Ile czasu spędzasz na zakupach? Może lepiej wykorzystać ten czas na coś bardziej efektywnego? Zamiast błądzić po sklepach i bez efektów przeglądać kolejne ciuchy, dodatki, kosmetyki czy perfumy, spróbuj swojego szczęścia w sklepie internetowym! Na pewno zaoszczędzisz tak kilka ładnych godzin.

Miej emocje na baczności

Myślisz, że to niemożliwe? Wcale nie musi takie być! Czy nam się to podoba, czy nie wszyscy kierujemy się nie tylko rozumem, ale także emocjami. I każdy z nasz czasami, wbrew rozumowi, da się swoim emocjom ponieść. Jednak mielibyśmy zrobić wszystko aby nasze emocje nie kierowały naszego życia na złe tory...

Chcesz osiągnąć wewnętrzną równowagę, siłę i odporność psychiczną? Naucz się panować nad swoimi emocjami. Nie pozwól aby każda drobnostka czy porażka wyprowadzała cię z równowagi - potraktuj to jako gromadzenie doświadczeń. patrz na wszystko z dystansu. Nie oznacza to, że masz tłumić swoje emocje - w końcowym efekcie nie przyniosłoby to dobrych rezultatów, ale naucz się nad nimi panować i złagodzić ich intensywność. W niczym ci nie pomoże to,  będziesz się ciągle denerwować. Następnym razem, kiedy poczujesz przypływ negatywnych emocji zacznij głęboko oddychać, odpocznij chwilę i spójrz na to co cię zdenerwowało ponownie, z nowej perspektywy. Pomyśl, czy było warto się tym denerwować?

Więcej śpij

Regularny sen jest niezbędny dla zdrowia. Kładź się spać o odpowiedniej porze i staraj się nie zarywać nocy, kiedy rano musisz wstać do pracy. Jak długo właściwie powinniśmy spać? Średnio w łóżku powinniśmy spędzać od 7 do 8 godzin. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna więc normalnym jest, że ktoś będzie potrzebował snu mniej a ktoś inny więcej...

Jednak sen dłuższy niż 12 godzin, może spowodować taki sam brak energii jak przy za krótkim śnie. Dlatego jeśli wiesz, że potrafisz przespać cały dzień, lepiej ustaw sobie budzik!

 

WYSZUKIWANIE...
WYSZUKIWANIE...
up