Jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne?

  • MAGAZYN
  • Jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Jak wybrać męskie okulary przeciwsłoneczne? A jakie damskie okulary przeciwsłoneczne są w tym roku na topie? Czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? Jak chronić oczy przed słońcem?

Okulary przeciwsłoneczne to ważny dodatek, który docenisz nie tylko w upalne lato, ale także w innych porach roku. Zapobiega zmarszczkom i chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybierając je, warto wziąć pod uwagę kilka faktów, tak aby okulary idealnie do Ciebie pasowały i dobrze spełniały swoje zadanie.

Wybierz typ odpowiedni do kształtu swojej twarzy

Zapewne każdy z nas marzy o idealnie dopasowanych okularach. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kształt swojej twarzy. Osoby o okrągłej twarzy potrzebują zupełnie innych okularów niż te o prostokątnych rysach.


Podstawowa zasada przy wyborze okularów: powinny mieć odwrotny kształt niż twoja twarz.


Jakie okulary są odpowiednie dla kwadratowej twarzy?

Kwadratowa twarz charakteryzuje się ostrymi rysami, szerokim czołem i równie szerokimi kośćmi policzkowymi. Owalne oprawki z zaokrąglonymi krawędziami idealnie się sprawdzą.

Jakie okulary są odpowiednie dla okrągłej twarzy?

Jeśli w genach przypadła Ci okrągła twarz, sięgnij po okulary z kwadratowymi oprawkami, dzięki którym będzie wyglądać na nieco szczuplejszą.

Jakie okulary są odpowiednie dla trójkątnej twarzy?

Taka twarz charakteryzuje się szerszymi kośćmi policzkowymi i węższą szczęką. Twoim celem jest więc przynajmniej odrobinę zmniejszyć jej szerokość. W takim przypadku wybierz jaśniejsze kolory oprawek i szerszy kształt. Jedną z możliwości są też okulary bez oprawek.

Jakie okulary są odpowiednie dla owalnej twarzy?

Owalna twarz jest zwykle uważana za idealną, a okulary pasują do niej niezależnie od ich kształtu. Taka twarz ma odpowiednio wyważone proporcje, ponieważ ma wysokie kości policzkowe i lekko zwężający się podbródek. Okulary podkreślające kości policzkowe sprawdzą się najlepiej.

Jakie okulary są odpowiednie dla twarzy w kształcie serca?

Jak sama nazwa podpowiada, to typ twarzy przypominający kształtem serce. Charakteryzuje się długim spiczastym podbródkiem, który symbolizuje również najwęższą część twarzy, czoło jest za to szersze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z grubymi oprawkami.

Z polaryzacją vs. lustrzanki

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, możesz spotkać się z dwoma terminami:

  • okulary z polaryzacją
  • okulary lustrzanki

Jaka jest między nimi różnica i co oznaczają poszczególne terminy?

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Na pierwszy rzut oka okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją wyglądają praktycznie identycznie jak inne okulary przeciwsłoneczne. Jednak kiedy je założysz, od razu zauważysz różnicę. Okulary polaryzacyjne mają specjalny filtr, który potrafi blokować odbite światło. W praktyce oznacza to, że nie oślepią Cię promienie słoneczne, a okulary skutecznie zablokują wszystkie odbicia i refleksy - np. podczas patrzenia na powierzchnię wody lub mokrą drogę.

Okulary przeciwsłoneczne lustrzanki

Potocznie nazywane lustrzanki od klasycznych i polaryzowanych okularów różnią się na pierwszy rzut oka wyglądem. Podobnie jak okulary polaryzacyjne, okulary lustrzane zapewniają ochronę oczu przed zmęczeniem spowodowanym światłem słonecznym. Posiadają również specjalną odblaskową powierzchnię, która ogranicza ilość przepuszczanego światła. Dlatego nadają się do miejsc, w których otoczenie jest bardzo jasne. takie okulary wymagają specjalnej opieki jeśli nie dbasz o nie odpowiednio dobrze, bardzo szybko możesz je zarysować, co jest niestety dość dobrze widoczne na ich lustrzanej powierzchni.

Czy kolor soczewki odgrywa jakąś rolę?

Oprócz tego, że dzięki kolorystyce szkieł każde okulary wyglądają inaczej, każdy odcień spełnia inną funkcję. Przy ich wyborze ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki i okoliczności, w których okulary będą używane. Inne nadają się nad morze, inne w góry.

Obecnie dostępne są:

Szare soczewki - zmniejszają intensywność światła i nie wpływają na kontrast oraz nie zniekształcają kolorów poszczególnych obiektów.

Soczewki czerwone lub pomarańczowe - odpowiednie w góry, ponieważ blokują niebieskie światło, które zimą jest bardzo intensywne.

Soczewki brązowe - mają podobne zalety jak soczewki czerwone czy pomarańczowe i są preferowane przez osoby z krótkowzrocznością.

Ciemnozielone soczewki - nie wpływają na postrzeganie kolorów i są idealne w czasie prowadzenia pojazdów.

Żółte soczewki  - odpowiednie dla myśliwych, którym pomagają lepiej rozpoznać cel na tle błękitnego nieba.

Niebiesko-zielone soczewki  - podkreślają kontrast między bielą a czernią i są generalnie polecane osobom z krótkowzrocznością.

Właściwy rozmiar

Okulary, które są za małe lub za duże, nigdy nie będą dobre. Jeśli więc myślisz zakupie okularów, warto sięgnąć po rozmiar, który będzie do Ciebie idealnie pasował.

Najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu starych okularów, które były dla Ciebie odpowiednie. Wewnątrz oprawek znajdziesz kluczowe informacje, które pomogą Ci w zakupie nowych okularów. Jeśli ich tam nie znajdziesz możesz po prostu samodzielnie zmierzyć rozmiar linijką.

Nie zapomnij o okularach dla dzieci

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla siebie, nie zapomnij również o maluchach, które tak jak Ty potrzebują ochrony przed promieniowaniem UV. Oprócz ochrony przed promieniowaniem UV zapewniają również ochronę przed kurzem i brudem, który mógłby podrażniać wrażliwe oczy dzieci. Jednocześnie okulary przeciwsłoneczne chronią oczy Twoich dzieci od najmłodszych lat.

Gdy się do nich przyzwyczają, nie będą miały problemu z ich noszeniem. Przy ich wyborze najważniejszy jest odpowiedni rozmiar, aby okulary trzymały się na swoim miejscu. Jednak dziecięce okulary przeciwsłoneczne są często wyposażone w dodatkową gumkę, aby co aktywniejsze z nich ich nie zgubiły.