Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

  • MAGAZYN
  • Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Nie jesteś zadowolony ze swojej pracy i chciałbyś w końcu znaleźć pracę, którą pokochasz? Pierwszym krokiem na drodze do wymarzonej pozycji jest pomyślne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Jak przygotować się do rozmowy, aby zainteresować każdego rekrutera, a nowy pracodawca zdecydował się właśnie na ciebie? W co się ubrać na spotkanie, a czego unikać?

Dobra praca zajmuje wysokie miejsce na liście priorytetów każdej osoby. Większość z nas spędza najwięcej czasu w ciągu dnia w pracy, dlatego chcemy dokonać dobrego wyboru. Jeśli pracujemy w nieprzyjemnym otoczeniu z ludźmi, którzy nas stresują lub przeciwnie nasze obowiązki obejmują tylko rutynowe sprawy, które wkrótce nas nudzą, mamy tendencję do frustracji nie tylko w pracy, ale także w czasie wolnym. W takiej pracy albo przez długi czas się męczymy albo w lepszym przypadku znajdujemy odwagę, aby ją zakończyć stosunek pracy.

Kiedy zdecydujemy się na drugą opcję, zaczynamy szukać nowej pracy, zwykle czeka nas maraton po rozmowach kwalifikacyjnych co najczęściej jest męczace psychicznie. Jeśli nauczymy się kilku zasad ten bieg można znacznie skrócić. Podstawą jest również właściwy wybór odzieży, ponieważ na tej podstawie rekruter częściowo wyrabia sobie opinię o tobie zanim jeszcze zaczniesz mówić.

 Czasy się zmieniły, już nie musisz nosić garnituru lub kostiumu na rozmowę kwalifikacyjną. Czasami te eleganckie ubrania mogą wyglądać nieodpowiednio ze względu na filozofię firmy i niepotrzebnie obniżysz swoje szanse. W przyjaznym i zrelaksowanym zespole nikt nie chce osoby, która jest staroświecka lub konserwatywna. Jeśli jednak wejdziesz do firmy z surowym dress code w znoszonych tenisówkach i t-shircie zwykle możesz się pożegnać z tym miejscem. Skąd wiadomo jak się ubrać? Dobrym pomysłem może być sprawdzenie firmy w internecie. 

Wiele firm ma na swoich stronach zdjęcia na których możesz zobaczyć jak są ubrani pracownicy. Czy noszą koszule i wypolerowane buty czy może chodzą w biurze w kapciach i bluzie? Jeśli nie możesz znaleźć żadnych zdjęć na stronie internetowej firmy, spróbuj poszukać na facebooku i obejrzeć zdjęcia z różnych wydarzeń.

Może ci się to wydawać przesadzone, ale według ankiet, ubrania które wybierasz odgrywają dużą rolę. Pokazują nawet, że przyzwoicie ubrana i zadbana osoba może wynegocjować nawet o 10% wyższą pensję początkową. Tylko dobrze znany ekspert o którego konkurują firmy i który ma ogromną wiedzę, może sobie odpuścić kwestię ubioru i przyjść na rozmowę w wyblakłym t-shircie i spranych spodniach. Jeśli jednak nie jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, zawsze dbaj o ubiór. Szkoda byłoby stracić świetną ofertę z powodu niewłaściwie dobranej odzieży.

Jak się ubrać na rozmowę?

Mężczyźni 

Jeśli oszacowałeś, że firma i stanowisko o które się ubiegasz wymaga bardziej formalnego stylu ubioru, dobrym wyborem będzie dopasowany garnitur. Dodaj do tego jednokolorową koszulę oraz krawat w ciemniejszym odcieniu niż koszula. Bardziej swobodną opcją mogą być ciemne jeansy w połączeniu z ciemniejszą, jednokolorową koszulką polo lub wysokiej jakości bawełnianą koszulką o kroju slim fit, na to załóż sweter z delkoltem w serek.

Nie zapominaj o akcesoriach! Odpowiednim dodatkiem dla mężczyzn będzie zegarek, który nie tylko będzie stylowy, ale również pomoże ci w byciu punktualnym, co jest niezwykle ważne podczas rozmowy. Jeśli nasze wskazówki są dla ciebie zbyt przyziemne, możesz wybrać kolorowe skarpetki lub koszulę z ciekawym wzorem. Szkoda by było przyćmić twoją naturalną iskrę i temperament odpowiednim, ale nudnym strojem.

Kobiety

Kobiety mają więcej możliwości ubioru. W przypadku formalnego spotkania odpowiedni będzie dobrze dopasowany kostium w stonowanych barwach. Świetnie prezentuje się ołówkowa spódnica, którą zestawisz z jednokolorową koszulą z długim rękawem lub elegancką bluzką. Oczywiście możesz także wybrać sukienkę do której dobierzesz czółenka. Jeśli wiesz, że firma nie ma ścisłego dress codu, możesz trochę wyluzować i wybrać ubrania z kolorowymi wzorami lub spokojnie założyć dopasowane, ciemne jeansy. Jednakże na kobietach dobrze wyglądają spódnice w związku z tym optujemy za tym wyborem. Bądź kobieta i pokaż, że wiesz w czym dobrze wyglądasz. 

Jeśli chodzi o akcesoria zdecydowanie wybierz stonowaną biżuterię lub elegancki, damski zegarek. Unikaj nadmiernego ozdabiania się. W końcu nie idziesz na pokaz mody.

Pamiętaj, że ładne i dopasowane ubrania nie tylko będą przyjemne dla oka rekrutera, ale co najważniejsze będziesz się w nich dobrze czuć. To znacznie wpłynie na twoją prezencję i zwiększy pewność siebie.

Czego unikać?

Niezależnie od tego czy szukasz pracy w Warszawie, Wrocławiu czy małym miasteczku zdecydowanie zalecamy unikanie pewnych uhybień. Przede wszystkim nigdy nie przychodź zaniedbany na rozmowę kwalifikacyjną. Zapomnij o tłustych i nieuczesanych włosach, brudnych lub pogniecionych ubraniach, zaniedbanych dłoniach i paznokciach, ubłoconych butach. Są to podstawowe zasady, których musisz bezwarunkowo przestrzagać i dotyczą one obu płci.

Mężczyźni powinni zadbać o to czy ich garnitur dobrze leży, a broda jest zadbana. Pamiętaj również, że podczas rozmowy człowiek jest zestresowany i zdecydowanie nie wychodź z domu bez zastosowania antyperspirantu. Możesz także użyć ładnych, męskich perfum - najlepiej cytrusowych lub drzewnych, które nie będą zbyt mocne.

Kobiety powinny unikać zbyt mocnego makijażu, który wyglądałby niestosownie. Również należy unikać prowokujących ubrań - żadnych dużych dekoltów i zbyt krótkich spódnic. Te sztuczki nie działają na rekruterów, a wręcz przynoszą odwrotny efekt. Użycie antyperspirantu i uczesanie włosów dotyczy również kobiet. Nie musisz także unikać damskich perfum, po prostu nie przesadzaj z ich aplikacją.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami znacznie zwiększysz szanse na to, że pracodawca wybierze właśnie ciebie. Kiedy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną nie lekceważ przygotowań, bądź naturalny i nie zapominaj o uśmiechu. Potem wystarczy trochę szczęścia i wspaniała praca będzie twoja!