Jak dobrze bawić się w górach?

  • MAGAZYN
  • Jak dobrze bawić się w górach?

Jak dobrze bawić się w górach?

Możliwe, że co roku jeździsz zdobywać górskie stoki na nartach bądź snowboardzie, nie zaskoczy cię żadna, ekstremalna pogoda i od dawna masz swoje ulubione miejsca, do których z radością wracasz. Możliwe jednak, że nie darzysz sportów zimowych zbyt wielką sympatią, a w góry wybierasz się raczej w letnich miesiącach. Dlaczego jednak w tym roku nie spróbować czegoś nowego?

Na narty nigdy nie jest za późno. Jazdy na nartach może nauczyć się również dorosły już człowiek, nawet jeśli nie posiada profesjonalnego sprzętu czy zegarka, który sprawdzi się w ekstremalnych warunkach.

Jeśli jednak taki pomysł wywołuje u ciebie sprzeczne emocje, możesz zamiast narciarskich stoków czy biegowych tras wybrać coś nieco innego...

Tor saneczkowy!

Chociaż na chwilę powróć do dziecięcych lat! Zamień przydomowy pagórek na kilkuset metrowy tor.

Tory saneczkowe znajdziesz nie tylko w górach. Saneczkarskie zdolności zweryfikujesz także w dużych miastach. Swoich sił na torze możesz spróbować np. w Poznaniu, Łodzi czy Warszawie. Jeśli jednak masz ochotę na nieco dłuższą zabawę warto wybrać się do Szczyrku czy Krynicy-Zdroju gdzie długości torów wynoszą prawie 1000 metrów.

Podobne miejsca znajdziesz w większości zimowych kurortów w Polsce. Niezależnie więc czy wybierzesz się do Karpacza czy do Szklarskiej-Poręby na pewno znajdziesz tam odpowiednie miejsce na zimowe szaleństwo.

Jeśli myślisz o zagranicznej wycieczce możesz bez wahania wybrać się na najdłuższy tor saneczkowy na Świecie w austriackim ośrodku Wildkogel-Arena Neukirchen & Bramberg, gdzie zażyjesz aż 14-kilometrowy zjazd, który na pewno obudzi w tobie dziecięce wspomnienia.

Ciekawe tory saneczkowe znajdziesz również w Norwegii. Z 2-kilometrowego toru Korketrekkeren, niedaleko Holmenkolen - przedmieść norweskiej stolicy Oslo, mogą skorzystać zarówno dorośli jak i dzieci. Również tutaj zażyjesz emocje rodem z dziecięcych czasów - możesz wypożyczyć sanki (albo wyposażyć się we własny model) i bez opłat korzystać z toru, nawet przez cały dzień. Sam zjazd trwa około 10 minut, a aby powrócić na miejsce startu, wystarczy piętnastominutowa podróż metrem. Nie musimy dodawać, że taki zjazd gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Gdzie na narty biegowe? Do Norwegii!

W Norwegii możesz spróbować również innych, zimowych szaleństw - nie tylko saneczkarstwa. Wybierz się do kraju fiordów, tajemniczych wikingów i nordyckich bogów. Spróbuj karmelowego sera i daj się oczarować magii zimowych sportów oraz dzikiej przyrodzie. W takich okolicznościach bieganie na nartach zachwyci cię jak nigdzie indziej. Tutaj nie tylko spotkasz się z nienaruszoną przez człowieka naturą czy z architektonicznymi perełkami, ale przede wszystkim zaznasz wprost boskiego spokoju.

Piesze wędrówki

Nie pozwól aby ominęła cię zimowa wędrówka z przewodnikiem! Takie atrakcje znajdziesz nie tylko w Zakopanem, ale także w Bieszczadach czy Karpatach. Na takiej wycieczce doświadczysz nie tylko aktywności fizycznej, ale również poznasz wiele nowych informacji o lokalnej faunie i florze. Na idylliczną wędrówkę możesz również wybrać się w Austrii czy w Niskich Tatrach na Słowacji (Słowackie trasy należą jednak do tych najbardziej wymagających)

Jeśli planujesz spacer w bardziej ekstremalnych warunkach nie zapomnij o wypożyczeniu rakiet śnieżnych. Z łatwością znajdziesz je np. w wypożyczalni ze sprzętem zimowym. Taki spacer na pewno na długo zostanie w twojej pamięci.

Niezbędny dodatek: zegarek, który sprawdzi się w każdych warunkach.

Niezależnie od tego na co się zdecydujesz, na pewno przyda ci się jakiś funkcjonalny gadżet taki jak np. wytrzymały zegarek, narciarska kurtka z wbudowaną nawigacją GPS, czy gogle narciarskie mające bezpośredni dostęp do mapy.

Sportowe zegarki japońskiej marki Casio mogą pochwalić się niezwykłą wytrzymałością - szczególnie te z kolekcji Casio G-Shock. Są to zegarki o męskim charakterze z wyraźną tarczą. Idealnie sprawdzą się na górskim szlaku, ponieważ są odporne na niskie temperatury czy wstrząsy. Kobiecie na pewno przypadną do gustu modele z damskiej serii Casio Baby-G, które są inspirowane męskimi odpowiednikami. Są delikatniejsze i mniejsze ale równie dobrze jak te męskie, sprawdzą się dla pasjonatek sportu.

Wellness w górach 

Zasłużony odpoczynek w ciepłym, górskim hotelu, czego chcieć więcej? Sport, a po nim odpowiednia ilość relaksu to idealne połączenie na zimowe dni. Większość hoteli, położonych w górach, posiada w swoje strefy Wellness, gdzie można znaleźć fińską saunę, łaźnie parowe czy baseny z hydromasażem.

Przeżyj prawdziwą przygodę, ale nie zapomnij też o odrobinie odpoczynku.