Jak dbać o podrażnioną i wrażliwą skórę

  • MAGAZYN
  • Jak dbać o podrażnioną i wrażliwą skórę

Jak dbać o podrażnioną i wrażliwą skórę

Termin skóra wrażliwa często można znaleźć nie tylko na opakowaniach kosmetyków i produktów kosmetycznych, ale także usłyszeć podczas zwykłej konwersacji. Wielu z nas ma z wrażliwą skórą własne doświadczenia- mogą to być różne reakcje alergiczne, zaczerwienienia, przesuszone obszary i tym podobne. Nic przyjemnego. Jak radzić sobie z wrażliwą skórą? Co jej pomoże, a co zaszkodzi?

Z pewnością cieszysz się z tego, że po długiej zimie w końcu nadeszła wiosna. Wraz z nią nadchodzi idealny czas na poprawę rutyny pielęgnacji skóry. Po miesiącach spędzonych w mroźnych temperaturach, które przeplataliśmy z nagrzanym powietrzem w pomieszczeniach, trzeba trochę wzmocnić skórę. Dotyczy to oczywiście również skóry wrażliwej. Zapewnij jej najlepszą opiekę i pozwól jej lśnić zdrowiem!

Masz wrażliwą skórę?

Według statystyk ponad 60% osób, które uczęszczają do dermatologa, określa swoją skórę jako wrażliwą. Jednak stosunkowo trudno jest precyzyjnie określić ten typ skóry. W przeciwieństwie do innych rodzajów skóry, które łatwo określamy – tłustej, suchej, mieszanej… przy skórze wrażliwej może być to trochę bardziej skomplikowane. Cechy skóry wrażliwej to wiele różnych problemów, takich jak zaczerwienienie, suchość, szorstkość, swędzenie czy częste wysypki.

Jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy Twojej skóry, zastanów się, jak skóra reaguje w określonych sytuacjach lub po użyciu różnych produktów. Jeśli po kosmetykach perfumowanych, z alkoholem czy mydłem zaczyna Cię swędzieć, pojawiają się na niej plamy lub zaczerwienienie może to być związane z alergiami lub niewłaściwymi kosmetykami. Skórę wrażliwą charakteryzuje również silna reakcja na słońce czy wilgoć.

Gdzie leży przyczyna wrażliwej skóry?

Oprócz kosmetyków i alergii winne mogą być również predyspozycje genetyczne - choroby takie jak trądzik różowaty czy egzema. Nie wolno nam zapominać, że skóra rozwija się z wiekiem, dlatego możliwe jest, że w ciągu życia pojawią się alergie i nadwrażliwości. Dlatego nie zdziw się, jeśli rozwinie Ci się alergia na krem, którego używasz od 5 lat. Ponadto nigdy nie wiadomo, kiedy producent zmienił skład. Mogł np dodać składnik, który nie działa dobrze na twoją skórę.

U kobiet wrażliwa skóra najczęściej występuje w okolicach oczu. Nie musi to być jednak związane z nieodpowiednim kremem pod oczy. Musimy zdać sobie sprawę, że w ciągu dnia dotykamy przeróżnych rzeczy, a więc mamy na palcach różne alergeny – lakier do paznokci, dotykamy biżuterii ze złota i niklu, która może uczulać, a potem wycieramy oczy. Ponieważ skóra wokół nich jest miękka i cienka, reakcja może wystąpić jedynie w tych miejscach. Oczywiście wrażliwa nie musi być jedynie skóra twarzy, ale i skóra ciała. Może to być spowodowane np. nieodpowiednim proszkiem do prania lub materiałem, z którego uszyte są Twoje ubrania.

8 wskazówek jak pielęgnować wrażliwą i podrażnioną skórę8 wskazówek jak pielęgnować wrażliwą i podrażnioną skórę

Dręczy Cię wrażliwa, podrażniona skóra i chcesz w końcu wprowadzić rutynę, która sprawi, że Twoja skóra będzie zdrowsza i piękniejsza? Choć wiosna to idealny czas, zacząć możesz kiedykolwiek. Mamy dla Ciebie 8 wskazówek, jak dbać o wrażliwą skórę twarzy i ciała..

1. Stosuj wodę micelarną lub mleczko oczyszczające

Jeśli trapi Cię wrażliwa skóra, lepiej trzymaj się z dala od pieniących środków myjących i agresywnych żeli, które mogą wysuszać i podrażniać skórę. Zamiast tego sięgnij po płyn micelarny lub delikatne mleczko oczyszczające. Oba te produkty skutecznie oczyszczą skórę i usuną makijaż, zbytecznie jej nie podrażniając. Woda micelarna zawiera mikroskopijne kuleczki zwane micele, które doskonale usuwają brud, tłuszcz i makijaż. Jeśli wybierzesz produkt do cery wrażliwej, to dodatkowo nawilży i ukoi Twoją skórę. Uważaj, aby nie zawierał mydła ani alkoholu.

Używanie wody micelarnej lub mleczka jest bardzo proste. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na wacik i oczyścić twarz. Ani płyn micelarny, ani mleczko nie wymagają spłukiwania wodą, więc możesz je zabrać ze sobą na siłownię lub w podróż i używać, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Polecane kosmetyki

Do oczyszczenia wrażliwej skóry możesz wykorzystać linię kosmetyków Bioderma Sensibio, która zapobiega napięciu, swędzeniu czy zaczerwienieniu skóry. Asortyment obejmuje wodę micelarną Bioderma Sensibio H2O lub Bioderma Sensibio DS + delikatny żel myjący. Jeśli masz problemy z atopowym zapaleniem skóry, możesz wypróbować specjalne produkty Uriage, takie jak odżywczy żel oczyszczający Uriage Xémose lub lecznicze mleczko w sprayu Uriage Xémose SOS.

2. Nie zapomnij o kremie

Chociaż może Ci się wydawać, że kilka warstw kosmetyków szkodzi wrażliwej skórze, tak naprawdę nigdy nie powinnaś zapominać o kremie i nawilżaniu. Bez kremu Twoja skóra może nieprzyjemnie swędzieć a także zacząć wytwarzać nadmiar sebum. Paradoksalne jest to, że suchej i wrażliwej skórze szkodzi woda, która przecież nawadnia organizm. Staraj się wybierać kremy do skóry wrażliwej, które są hipoalergiczne i nie powodują podrażnień. Odpowiednie są preparaty zawierające środki utrzymujące wilgoć, takie jak dimetikon, gliceryna lub wazelina. Zdecydowana większość ludzi dobrze toleruje te składniki. Krem nakładaj rano i wieczorem, regularnie, tak by dostarczyć skórze odpowiedniej ilości składników odżywczych i ograniczyć powstawanie zmarszczek.

Wskazówka: Nie wiesz, jak Twoja skóra zareaguje na nowy produkt? Najpierw wykonaj test. Nałóż produkt na wewnętrzną stronę ramienia i pozostaw obszar suchy na 72 godziny. Niektóre alergeny mogą nie objawić się od razu, ale dopiero za kilka dni. Jeśli po tym czasie twoja skóra nie jest czerwona lub nie pojawiła się na niej wysypka, produktu możesz używać bez obaw. Uważaj na perfumy, które mogą być częstym wyzwalaczem alergii.

Polecane kosmetyki

W przypadku cery wrażliwej sięgnij po kremy sprawdzonych marek, które są nie tylko specjalnie przebadane, ale mają też pozytywne opinie wśród użytkowników. Wypróbuj na przykład łagodzącą emulsję przeciw zaczerwienieniom La Roche-Posay Rosaliac lub krem ​​kojąco-nawilżający do okolic oczu Dr.Hauschka Eye Balm.

Wypróbuj maseczki do twarzy3. Wypróbuj maseczki do twarzy

Czasami twoja wrażliwa skóra potrzebuje trochę więcej odżywienia. W swojej rutynie pielęgnacyjnej poza oczyszczaniem i nawilżaniem uwzględnij także maseczkę do twarzy. Wybieraj kojące maseczki o delikatnym składzie, które rozświetlą twarz i usuną wszelkie zabrudzenia, kurz i tłuszcz. Maseczkę stosuj raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że im częściej będziesz zmieniać kosmetyki, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień skóry. Wybierz kilka produktów, które są wysokiej jakości i delikatne dla Twojej skóry.

Polecane kosmetyki

Polecamy odżywczą maskę kojącą Dr. Hauschka Sooting Mask, która doskonale nawilża i regeneruje skórę. Pomoże wygładzić drobne blizny potrądzikowe i rozluźni skórę. Doskonale sprawdza się również w przypadku cery problematycznej lub trądzikowej, ponieważ nie zatyka porów.

4. Słońce z umiarem

To jasne, że po miesiącach szaroburej zimy, kiedy chowałaś się pod warstwami czapek i szalików, chcesz spędzić czas wygrzewając się na słońcu i czerpiąc energię. Ale na pewno wiesz, że promienie słoneczne mogą skórę łatwo spalić, nawet te wiosenne, które nie wydają się tak silne. Dodatkowo, jeśli trapi Cię wrażliwa skóra, słońce może jej bardzo szkodzić. Nie musisz unikać promieni, jeśli pokryjesz swoje ciało kremem przeciwsłonecznym. Ale lepiej nie przesadzaj z opalaniem i niech skóra stopniowo przyzwyczaja się do słońca. Dodatkowo promienie słoneczne mogą znacząco przyczynić się do starzenia się skóry, dlatego pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z kremu zawierającego SPF, nawet zimą lub gdy słońce chowa się za chmurami. Za kilkanaście lat się przekonasz, że pielęgnacja miała sens!

5. Prysznic w letniej temperaturze

Większość z nas uwielbia gorący prysznic i sprawia nam radość, szczególnie w chłodne miesiące. Niestety gorąca woda może bardzo podrażnić suchą i wrażliwą skórę. Woda dzięki wysokiej temperaturze usuwa ze skóry naturalne olejki eteryczne, które ją nawilżają i chronią. Następnym razem, gdy wskoczysz do wanny, obniż temperaturę wody i spłucz ciało letnim strumieniem. A jeśli chodzi o detergenty, warto sięgnąć po delikatne żele pod prysznic lub mydła bezzapachowe.

Polecane kosmetyki

Podaruj sobie relaksującą kąpiel z olejkiem Clarins Tonic Bath&Shower Concentrate, który dzięki olejkom eterycznym nawilży skórę, nie podrażniając jej.

6. Sauna nie jest Twoim przyjacielem

Jeśli masz wrażliwą skórę, nie powinnaś narażać swojego ciała na częste zmiany temperatury. Niestety dotyczy to również sauny. Chociaż sauna korzystnie wpływa na wzmocnienie serca i układu krążenia, niestety nie jest odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze. .

Jadłopis dla wrażliwej cery7. Jadłopis dla wrażliwej cery

Zapewne nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że to, co jesz, ma również wpływ na kondycję Twojej skóry. Jeśli jesz niezdrowo, Twoje ciało Ci to wróci z nawiązką. Pamiętaj więc, że Twoja dieta powinna być zbilansowana, zróżnicowana i zawierać wystarczającą ilość niezbędnych minerałów i witamin.

Dieta ma naprawdę ogromny wpływ na wygląd Twojej skóry. Jeśli cierpisz na alergie, a Twoja skóra jest wrażliwa spożywaj odpowiednie produkty, aby ukoić skórę, a nie ją podrażnić. Unikaj cukrów, pikantnych i mocno przyprawionych potraw, które podrażniają skórę. Na co więc sobie pozwolić? Wybieraj pokarmy zawierające cynk, witaminę C, A, B6 i B12. Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, brokułach, truskawkach czy kiwi. W witaminę A bogate są ryby, ser feta, cheddar, słodkie ziemniaki, arbuz lub jajka. B12 i B6 zawierają produkty mleczne, mięso, rośliny strączkowe, soja czy ziemniaki.

8. Zwróć uwagę w czym pierzesz swoje ubrania

Jeśli masz swędzącą i podrażnioną skórę, przyczyną może być również proszek do prania lub płyn do płukania tkanin. Perfumy należą do najbardziej ryzykownych składników każdego produktu, który wchodzi w kontakt ze skórą. Ponadto problematyczne mogą być barwniki, konserwanty lub inne chemikalia. W przypadku niedostatecznego płukania na tkaninie mogą pozostać resztki środków, które następnie ocierają się o skórę. Jeśli podejrzewasz, że za Twoimi problemami mogą kryć się proszki do prania i płyny do płukania tkanin, powinnaś raczej sięgnąć po te naturalne, które są dodatkowo ekologiczne..