DIY: Jak czyścić biżuterię?

  • MAGAZYN
  • DIY: Jak czyścić biżuterię?

DIY: Jak czyścić biżuterię?

Woda, kurz, pot, perfumy - wszystko to pozostawia ślady na naszej biżuterii. Dlatego należy od czasu do czasu ją czyścić. Jak wyczyścić biżuterię w domu, żeby zachowała swój blask? Zdradzimy ci wskazówki:

Srebrna biżuteria

Srebrna biżuteria z czasem ciemnieje i traci swój blask. Odzyskiwanie utraconego blasku można łatwo wykonać za pomocą kilku prostych, domowych sposobów. Będzie do tego potrzebne: kawałek folii aluminiowej i soli, pasta do zębów lub soda oczyszczona. Uwaga, sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii różnią się od sposobu czyszczenia biżuterii ze stali chirurgicznej. Warunkiem sukcesu jest określenie rodzaju metalu z którego jest wykonana biżuteria. Oryginalna srebrna biżuteria jest oznaczona liczbą, najczęściej 925, która wskazuje liczbę miligramów czystego metalu szlachetnego na gram produktu.

Folia aluminiowa i sól

Owiń srebrną biżuterię w folię oraz umieść w garnku. Wlej około jeden litr wrzącej wody na opakowanie i dodaj jedną lub dwie łyżeczki soli. Mieszankę pozostaw na około dziesięć minut, a następnie rozpakuj biżuterię i opłucz zimną wodą. Ta metoda nie nadaje się do użytku w przypadku srebrnej biżuterii z kamieniami szlachetnymi, ponieważ sól może je uszkodzić.

Pasta do zębów

Weź miękką szczoteczkę do zębów lub bawełnianą szmatkę i delikatnie wypoleruj srebrną biżuterię za pomocą odrobiny pasty do zębów. Następnie opłucz biżuterię zimną wodą i osusz czystą, suchą szmatką. 

Soda oczyszczona

Dodaj kilka łyżeczek sody oczyszczonej do miski z ciepłą wodą. Umieść srebrną biżuterię w rotworze i pozostaw na noc. Następnego dnia ponownie opłucz biżuterię zimną wodą i wysusz. Ciemny kolor powinien zniknąć. Nie powinno się stosować tej metody w przypadku srebrnej biżuterii z kamieniami szlachetnymi!

Złota biżuteria

W przeciwieństwie do srebrnej biżuterii, złota biżuteria nie czernieje, ale z czasem robi się matowa oraz brudzi się. Te trzy proste instrukcje czyszczenia złotej biżuterii w domu są szybkie, tanie i zaskakująco skuteczne.

Detergent

Złota biżuteria będzie znowu lśnić po kąpieli w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, ewentualnie mydła. Dokładnie umyj biżuterię, a następnie pozwól jej chwilę poleżeć. Po usunięciu z wody, opłucz ją czystą wodą i osusz miękką ściereczką.

Popiół z papierosów

Ta metoda czyszczenia biżuterii jest dobrze znana naszym prababkom. Wymieszaj trochę popiołu z wodą i utwórz pastę. Za pomocą miękkiej szczoteczki lub szmatki nałóż odrobinę pasty oraz dokładnie wyczyść biżuterię. Nie naciskaj zbyt mocno, aby uniknąć zarysowania. Następnie opłucz biżuterię pod bieżącą, zimną wodą i osusz. Nie poleca się stosowania tej metody w przypadku biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Popiół ma właściwości ścierne i może uszkodzić powierzchnię kamieni.

Czyszczenie tabletką

Umieść złotą biżuterię na noc w szklance wody i dodaj tabletkę służącą do czyszczenia protez lub aparatów ortodontycznych. Następnego dnia opłucz ją zimną wodą, a twoja złota biżuteria znów zabłyśnie. 

Zegarki 

Zegarki zdecydowanie należą do dodatków, które również powinny być regularnie czyszczone. Z czasem przylega do nich trwały brud. Dlatego radzimy ci, aby czyścić zegarki tak jak biżuterię, a co najważniejsze nie zapominaj, że użycie wilgotnej szmatki i opłukanie wodą jest jedynie możliwe, jeśli zegarek jest wodoodporny. W przypadku mocnych zabrudzeń najlepiej jest używać wilgotnej szmatki, którą delikatnie czyści się zegarek, preferowanym materiałem jest mikrofibra. Wiele damskich zegarków jest wysadzanych kryształkami, a włókna innych tkanin mogą się na nich zaczepić, a nawet je poluzować. Unikaj wszelkich chemikaliów i ściernych metod czyszczenia. Jeśli myślisz o użyciu gąbki do naczyń, użyj tylko jasnej, miękkiej strony. W ciemniejszą stronę są wbudowane metalowe elementy, które natychmiast porysowałyby szkło, a w najgorszym przypadku nawet zniszczyłyby obudowę.