Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - dołącz i ty!

  • MAGAZYN
  • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - dołącz i ty!

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - dołącz i ty!

16 września zaczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu. Wykorzystaj tę okazję, aby zamienić swój samochód na rower czy własne nogi. Postaraj się chociaż część drogi do pracy czy szkoły pokonać inaczej niż samochodem. Zrób coś dla naszej planety i poczuj na nowo radość z regularnego ruchu.

Obecny stan środowiska i ciągle rosnące temperatury na naszej planecie to problemy, które coraz trudniej ignorować. Wszyscy widzimy szkody, które są spowodowane wysokimi temperaturami, suszą czy innymi żywiołami takimi jak tornada czy huragany. Jeśli dodamy do tego topnienie lodowców czy wielkie pożary lasów na całym świecie, zaczyna być ciężko ukrywać, że mamy do czynienia z ogromnym problemem. To wszystko przyczynia się do tego, że zaczęliśmy bardziej myśleć o roli, jaką w tych zmianach odgrywa człowiek. Ekolodzy apelują o zmniejszenie konsumpcji mięsa czy zrezygnowania z używania jednorazowych produktów. Coraz więcej młodych ludzi zaczyna interesować się losem naszej planety poprzez organizację protestów czy różnych happeningów. A ich ilość rożnie z miesiąca na miesiąc.

Możliwe, że ciągłe protesty i porady jak żyć ekologicznie i zero waste sprawiają, że masz już tego serdecznie dość. Z przyjemnością zjesz porządny kawałek mięsa, a wieczorem skoczysz na drinka ze słomką. I nikomu nic do tego, w końcu jesteś wolnym człowiekiem i masz prawo decydować co znajdzie się na twoim talerzu.

My też z radością korzystamy z naszej wolności, ale jednocześnie uważamy, że dobrze jest spróbować choć przez chwilę zrezygnować z własnych przyzwyczajeń i zrobić coś inaczej.

Nie tylko pomożesz przyrodzie i przyczynisz się do tego, aby Ziemia pozostała przyjemnym miejscem do życia, ale również zrobisz coś dla siebie. Możesz np. wziąć udział W Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, a może dzięki temu odkryjesz, że chodzenie pieszo do pracy czy jazda na rowerze to właściwie nic  strasznego.

W poniedziałek 16.09 zostaw swój samochód w garażu i spróbuj dotrzeć do pracy czy szkoły innym środkiem transportu. Celem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest uświadomienie ludziom jak szkodliwe są zanieczyszczenia produkowane przez samochody i skłonienie ich do tego, aby zastanowili się jak mogą przyczynić się do czystszego powietrza.

Może warto spróbować rano nabrać energii do pracy jazdą na rowerze. Nie tylko zdobędziesz tak siły do całodziennej pracy, ale także poczucie, że robisz coś dla swojego zdrowia. Dobrą alternatywą będzie również spacer. Chociaż chodzenie jest dla człowieka najbardziej naturalnym sposobem poruszania, przyzwyczailiśmy się do wygody i szybkości przemieszczania się samochodem. Niestety przez to nieświadomie pozbawiamy się wielu przyjemności. Chodzi nam nie tylko o silne mięśnie i ładne pośladki, ale o najróżniejsze przeżycia, które możemy po drodze spotkać czy zobaczyć. Spróbuj przejść pieszo chociaż część drogi, a może przekonasz się ile ciekawych rzeczy omija cię każdego dnia.

Aby zmotywować cię do częstszego ruchu, przygotowaliśmy propozycje zegarków, które będą cię w tym wspierać.  

Wśród męskich zegarków możemy polecić sprawdzoną klasykę pod postacią super wytrzymałych modeli Casio G-Shock, które dzięki wysokiej wodoszczelności przetrwają jazdę nawet w deszczu, a ponad to taki zegarek będzie ci służył przez lata – jeśli po tym tygodniu pokochasz regularną aktywność fizyczną :). Możesz również wypróbować modele od Timex IQ+, które posiadają np. krokomierz, który pomoże ci policzyć każdy przejechany lub pokonany pieszo kilometr.

Panie na pewno pokochają damską wersję wspominanych już zegarków Casio G-Shock czyli Casio Baby-G, które są wymarzoną alternatywą dla podążających za trendami kobiet. Wodoszczelne modele ze stoperem staną się na twoim nadgarstku czymś więcej niż tylko ozdobą. Jeśli zaś sportowy design nie jest w twoim stylu, sięgnij po zegarek Invicta. Ma wysoki poziom wodoszczelności oraz posiada wiele dodatkowych funkcji, nie tracąc przy tym eleganckiego wyglądu.

Nie zapomnij o najmniejszych w swoim otoczeniu! To im od najmłodszych lat należy wpajać miłość do natury oraz potrzebę aktywności fizycznej. Na pewno nie jedno dziecko ucieszy się z wysokiej jakości zegarka Festina Sport czy Junior, któremu nie brakuje ani stopera, ani wodoszczelności do 5 ATM.