Jak przeprowadzić idealny wiosenny detoks?

Jak przeprowadzić idealny wiosenny detoks?

Żyjemy w gorączkowych czasach, pełnych stresu i pośpiechu. Dlatego abyśmy sobie z tym poradzili potrzebujemy także funkcjonalnego ciała. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zdrowia może być wspomagane przez regularny detoks. Detoksykacja organizmu pomaga oczyścić ciało ze szkodliwych substancji, które się w nim nagromadziły. Doda ciału wystarczającą energię i pomoże przezwyciężyć zmęczenie. Detoks przeprowadza się głównie w wiosennych miesiącach z kilku powodów.

Dlaczego przeprowadzać detoks właśnie na wiosnę?

Głównym powodem dla którego większość ludzi stosuje detoksykację na wiosnę jest nadchodzące wiosenne zmęczenie. Nasze ciało po ciężkiej zimie jest pełne szkodliwych substancji, potrzebuje oczyszczenia i pobudzenia. Dzięki detoksykacji możemy zapobiec wiosennemu zmęczeniu oraz przygotować ciało na nadchodzącą wiosnę oraz letnie miesiące.

Kolejnym z powodów może być dostępność wielu różnych ziół i roślin, które mają działanie detoksykujące. Bardzo popularna jest na przykład pokrzywa wiosenna czy ostropest plamisty. Również na wiosnę zaczynają z powrotem być dostępne różne warzywa i owoce, które przez zimę były ciężko dostępne lub drogie.

Jak zorganizować wiosenny detoks?

Woda, woda i jeszcze raz woda 

Dla sprawnego funkcjonowania organizmu i rozpoczęcia detoksu konieczne jest utrzymywanie reżimu picia. Pij jak najwięcej świeżej, czystej wody. W celu poprawienia jakości wody, możesz użyć dzbanka filtrującego. Aby poprawić smak wody możesz do niej dodać plaster cytryny, pomarańczy lub owoce leśne. Jeśli już masz dość wody, przygotuj sobie ziołową herbatę, którą możesz pić zarówno ciepłą jak i schłodzoną, a nawet z sokiem z cytryny.

Owoce, warzywa i soki owocowe

Podczas detoksykacji spożywaj jak najwięcej warzyw i owoców. Aby ułatwić trawienie możesz przygotować owocowe soki lub zmiksować owoce z warzywami na smoothie. Nie zapominaj, że owoce zawierają dużo cukru, dlatego nie przesadzaj z ilością soków.  

Dobrym pomysłem jest dodanie do smoothie i soków owocowcyh cytryny lub borówek. Zawierają one dużą ilość antyoksydantów, które wspomogą proces detoksykacji,

Zielona żywność i antyoksydanty

Detoks można wspomóc tak zwanymi superfoods, które zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy i przyśpieszają metabolizm. Do tej żywności należy chlorella oraz młody jęczmień.

Nie jedz przetworzonej żywności 

Podczas detoksykacji unikaj przetworzonej żywności. Staraj się jeść jak najwięcej owoców, warzyw, orzechów, kiełków oraz nieprzetworzonej żywności. Jeśli chcesz przeprowadzić pełny detoks, rozważ tylko surowe jedzenie, które nie zostało poddane obróbce cieplnej powyżej 42 °C. Dzięki temu żywność zachowuje niezbędne składniki odżywcze, przeciwutleniacze, witaminy i substancje, które są korzystane dla ludzkiego organizmu.

Zrezygnuj z kofeiny

Podczas wiosennego detoksu postaraj się zrezygnować z kawy oraz czarnej herbaty. Obie zawierają duże ilości kofeiny, która blokuje i utrudnia wypłukiwanie nieczystości. Odpowiednią alternatywą jest matcha, która co prawda zawiera kofeinę, ale także duże ilości przeciwutleniaczy. Odpowiednie również będą herbaty bez kofeiny lub ziołowe mieszanki, które mogą zawierać zioła wzmacniające detoks. Jest to na przykład ostropest, aloes, imbir lub pokrzywa wiosenna.

Żaden alkohol, mięso, biała mąka a już w ogóle żaden cukier

Przynajmniej na czas detoksu pozbądź się tych artykułów spożywczych z diety. Mięso ciężko się trawi, a alkohol, biała mąka i cukier zatykają organizm i utrudniają wypłukiwanie się toksyn.

Ruszaj się, a zwłaszcza nie stresuj się 

Wiosenny detoks zaplanuj na czas, kiedy będziesz mieć spokój. Zdecydowanie nie zaczynaj detoksu, kiedy masz dużą ilość pracy, czujesz się chory lub źle. Do właściwego detoksu potrzebny jest spokój.

Ruszaj się podczas wiosennego detoksu. Podczas ruchu odpowiedni będzie sportowy zegarek, który dzięki funkcji stopera ułatwi twoje cardio. Idealne będą spokojne aktywności jak joga, rozciąganie, pływanie lub jogging.

Powolny powrót

Po zakończeniu detoksu stopniowo wprowadzaj do diety kolejne artykuły spożywcze. Jeśli z soków owocowych, dużej ilości orzechów i "czystych" posiłków od razu przeskoczysz do fast foodów, sterty smażonego jedzenia i dużej ilości ilości cukru, prawdopodobnie zrobi ci się ciężko. Dlatego staraj się i po zakończeniu detoksu utrzymywać zdrowy styl życia, a niezdrowe posiłki wprowadzać do diety jedynie w drodze wyjątku.WYSZUKIWANIE...
WYSZUKIWANIE...
up