7 powodów, dla których warto wybrać perfumy niche

  • MAGAZYN
  • 7 powodów, dla których warto wybrać perfumy niche

7 powodów, dla których warto wybrać perfumy niche

Perfumy nosimy nie tylko dla własnej przyjemności, ale też po to, żeby poczuć się wyjątkowo oraz wyróżnić się z tłumu. Ten konkretny flakon, który już zagościł na Twojej półce, znalazł się tam z jakiegoś powodu, na przykład ze względu na markę perfum, ich walory zapachowe, czy popularność. Dzisiejszy rynek jest przepełniony różnego rodzaju zapachami, od tych komercyjnych i wszystkim znanych, aż po rzadsze i mniej rozreklamowane, które zwykle nazywa się perfumami niche. Pierwsze z wymienionych dedykowane są dla masowego odbiorcy, drugie natomiast dla ludzi, którzy poszukują czegoś niepowtarzalnego. Jak je rozróżnić i co właściwie skrywa się pod tajemniczą nazwą perfumy niche?

Odkryj magię perfum niche

Niche-perfTwórcy perfum słowo niche zapożyczyli ze słownika marketingowego. Odnosi się ono do określonego sektora lub rynku ukierunkowanego na wąską grupę klientów – w szczególności tych, którzy dysponują wiedzą na temat danych produktów.

Zamysł tworzenia perfum niche powstał na początku lat 80. W tym czasie przemysł perfumeryjny był dobrze widoczny dzięki szeroko pojętej reklamie, a sama produkcja perfum przeżywała swój rozkwit. Wiesz, że aż 30% ceny perfum to koszt ich reklamy? Właśnie wtedy kilku niezależnych perfumiarzy zaczęło tworzyć zapachy w oparciu o tradycyjne metody. Pozwoliło im to odłączyć się od całego boomu reklam oraz marketingowych ograniczeń, które zdominowały rynek.

Twórcy perfum niche całkowicie zdali się na własne doznania zapachowe. Zamiast starać się przypaść do gustu większości potencjalnych odbiorców, komponowali zapachy według swoich preferencji. Z takiej swobody działania zrodziły się odważne, wysokiej jakości perfumy o nietuzinkowym składzie z rzadkimi, bardzo drogimi esencjami naturalnego pochodzenia. Już same flakony perfum niche są małymi dziełami sztuki oraz zapowiedzią ich wyjątkowej zawartości.

Produkcja perfum niche daje więc nieograniczone możliwości tworzenia. Dzięki temu za każdym razem powstaje wielopłaszczyznowy zapach pełen wspomnień oraz emocji. Takie perfumy mają w sobie uczuciowy ładunek i potrafią przenieść nas do miejsc, które w jakiś sposób są nam bliskie. Z tego powodu niepowtarzalne zapachy niche nie wzbudzają zainteresowania masowego odbiorcy, ale za to zachwycają wąskie grono entuzjastów niebanalnych doznań węchowych.

Przyczyną tego, że nie każdy ma w swojej kolekcji perfumy niche, jest też ich cena. Czynnikiem wpływającym na to, ile trzeba za nie zapłacić, jest przede wszystkim koszt samej produkcji, czyli wartość specjalnie dobranych, najwyższej jakości składników oraz czas perfumiarza poświęcony na stworzenie danej kompozycji. Niestety, ten łakomy kawałek rynku zainteresował duże domy perfumeryjne, które zaczęły produkować swoje własne niszowe zapachy. I w taki oto sposób perfumy niche przestają być produktem luksusowym, tracą na swojej ekskluzywności oraz coraz częściej do złudzenia przypominają popularne zapachy przeznaczone do globalnej dystrybucji. Prawdziwe perfumy niche są tworzone w mniejszej liczbie egzemplarzy i sprzedawane w zaledwie kilku punkach. To właśnie sprawia, że są tak niezwykłe.

Co wyróżnia perfumy niche spośród innych zapachów?

Podczas gdy znane marki inwestują krocie w badania rynku chcąc dowiedzieć się, jakie zapachy trafią w gusta jak najszerszej grupy docelowej, a jeszcze większe sumy przeznaczają na kampanie reklamowe ze sławnymi aktorami, modelkami czy gwiazdami sceny muzycznej, w perfumach niche miarą ich wielkości jest nazwisko twórcy, które zawsze znajduje się w centrum uwagi.

Narodziny perfum niche to nie masowa produkcja, ale jedyny i niepowtarzalny akt stworzenia, który zasługuje na wyższą formę przekazu. Dlatego domy perfumeryjne używają poetyckich opisów skupiających się raczej na osobie ich twórcy, a nie samej marce. Perfumiarz często nazywany jest rzemieślnikiem lub alchemikiem. Jego pracy nie ograniczają ramy upodobań rynkowych ani potrzeba sprostania oczekiwaniom szerokiego grona konsumentów. Ma wolną rękę, więc może dać upust swojej inwencji twórczej, stworzyć atmosferę perfum i powołać do życia nową pachnącą historię.

Stąd każda marka perfum niche ma własną opowieść, nazwę oraz używa specjalnych składników, które podkreślają charakter danego zapachu. Perfumy niche są nietypowe, rzadko spotykane oraz jedyne w swoim rodzaju. Ich wyrazisty charakter oczarowuje i nęci. W świecie, gdzie rynek perfumeryjny już dawno uległ nasyceniu, perfumy niche dzięki swej oryginalności, intensywności, trwałości zapachu i niepowtarzalnym składnikom wciąż wznoszą się ponad spopularyzowane standardy. Ich walory doceni każdy, kto nie chce ślepo podążać za tłumem.

Dlaczego warto wybrać perfumy niche?

Perfumy luksusowe mają dwojaką postać: są to niche lub zapachy prestiżowe, które stworzone zostały przez znane i cenione domy perfumeryjne mogące poszczycić się wieloletnią tradycją w tej dziedzinie. Prestiżowe perfumy znajdziesz na półkach każdej perfumerii. Są to na przykład flakony z logo Chanel, Dior lub Gucci. Zapachy niche natomiast pochodzą z mniejszych, często nieznanych pracowni perfumeryjnych.

Przez wiele lat popularne zapachy znanych producentów były bezpieczną strefą, której nie chciano opuszczać. Reklamowały je gwiazdy, nosiła większość znajomych, a do tego były łatwo dostępne. Czasy się jednak zmieniają i uświadomieni klienci coraz większą uwagę zwracają na to, co kupują, czyli na co wydają pieniądze, a przede wszystkim – za co właściwie płacą. W świecie perfum również przeważa trend naturalnych składników oraz ekskluzywności, która pozwala nam poczuć się wyjątkowo.

Nadal się wahasz?
Oto 7 powodów, dlaczego warto sprawić sobie radość perfumami niche

Stworzone przez prawdziwych ekspertów w swojej dziedzinie

W przeciwieństwie do znanych marek, które prócz perfum produkują również odzież, okulary przeciwsłoneczne, torebki czy biżuterię, zapachy niche tworzone są przez doświadczonych perfumiarzy, którzy specjalizują się tylko w tej wąskiej dziedzinie. Są prawdziwymi ekspertami w tym, co robią, a nieograniczeni przez prawa komercyjnego rynku mogą rzetelnie i w pełni poświęcić się swojej perfumeryjnej pracy.

2. Ekskluzywność

Nie tylko za sprawą wygórowanej ceny, ale również ograniczonej dystrybucji masowy rynek wciąż nie został nasycony produktami wyspecjalizowanych marek perfumeryjnych. Jeśli zechcesz wzbogacić swoją kolekcję o perfumy niche, wyróżnisz się spośród ogółu społeczeństwa, którego potrzeby zaspokajają perfumy popularnych domów mody. Trzeba przyznać, że pachną one cudownie, ale używa ich prawie każdy. Dlatego zadaj sobie pytanie, czy chcesz roztaczać wokół siebie ładną woń, czy ładną i do tego zapadającą w pamięć.

3. Nosisz na sobie ciekawą historię do opowiedzenia

Perfumy niche bywają inspirowane najróżniejszymi historiami, które sprawiają, że każdy z tych zapachów jest wyjątkowy. Uznaniem cieszą się również tzw. „perfumy szyte na miarę”, czyli skomponowane specjalnie dla jednego klienta. Oczywiście znajdziesz też specjalne warianty oznaczone jako „ready to wear” – kupisz je od razu i nie trzeba ich mieszać. Każdy zapach jest przemyślany tak, aby przeniósł Cię do konkretnego miejsca, czasu lub przypomniał emocje towarzyszące ważnej dla Ciebie chwili. Z założenia takie perfumy mają przywołać wspomnienia i zawsze, kiedy będziesz chcieć do nich powrócić, ten zapach wprawi Cię w odpowiedni nastrój.

4. Składniki, których nie znajdziesz nigdzie indziej

Pracownie perfum niche przeznaczają niebotyczne sumy na najwyższej jakości składniki, które sprowadzają z każdego, nawet najdalszego zakątka świata. W przeciwieństwie do domów mody nie inwestują natomiast w reklamy w czasopismach i billboardy. Komercyjne zapachy produkowane są na masową skalę, a dlatego, że moda szybko się zmienia, z założenia mają zostać rozpowszechnione w jak najkrótszym czasie. Ich skład i kompozycja nie są tak odważne, jak w perfumach niche. W popularnych zapachach przeważnie wybiera się dobrze znane substancje zapachowe, a często na rzecz ich syntetycznych odpowiedników, rezygnuje się z o wiele droższych składników naturalnego pochodzenia.

Perfumy niszowe produkuje się w małych ilościach. Dzięki temu twórcy mogą skupić się na tym, co dla nich naprawdę ważne, czyli detalach. Trzeba pamiętać, że tajemnicą wyjątkowości perfum niche są przecież rzadkie substancje zapachowe, które niełatwo jest zdobyć. Niektórzy producenci niszowych perfum na przykład wykupują całe pola kwiatów z kilkuletnim wyprzedzeniem tylko po to, aby zapewnić najwyższy standard jakości. Zawsze wybierają specjalne, pieczołowicie dobrane składniki i nie boją się niekonwencjonalnych rozwiązań.

5. Odkryj nowe zapachy

Pewnie już znasz większość popularnych zapachów, które można znaleźć w perfumeriach. Może nie wiesz dokładnie, jak każdy z nich pachnie, ale potrafisz je zaklasyfikować do określonych typów. Komercyjne perfumy z reguły są do siebie dość podobne. W świecie perfum niche rzecz ma się zupełnie inaczej. Ich skład bardzo różni się od tego, co jest Ci tak dobrze znane, a Twój nos będzie musiał się najpierw trochę z tym oswoić. Masz więc okazję wypróbować coś całkowicie nowego. Z czasem perfumy niche zdobędą Twoje serce i nie będziesz chcieć zastąpić ich żadnymi innymi.

6. Wesprzesz nowe domy perfumeryjne i małe pracownie perfum

Wybierając perfumy niche wspierasz młode, kreatywne domy perfumeryjne. Jednocześnie dajesz im możliwość rozwoju i tworzenia nowych zapachów. Zamiast skupiać się na reklamie, tak jak robią to duże firmy perfumeryjne, perfumiarze niszowi inwestują czas i pieniądze w sam produkt, którego będziesz używać. W ten sposób podążają zupełnie inną drogą niż domy mody, ale za to oferują swoim odbiorcom najwyższe możliwe walory zapachowe. Perfumy niche to swego rodzaju małe dzieło sztuki, którym możesz się otulić.

7. Wegańskie, naturalne, trwałe

Prócz tego, co już powiedzieliśmy, są jeszcze inne powody, dla których warto zainwestować w perfumy niche. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm zaczyna prosperować zgodnie z hasłami, takimi jak zrównoważony rozwój, vegan czy cruelty-free, co nie pozostaje bez odzewu również w świecie perfum. Niszowe domy perfumeryjne to często młode firmy dopiero co kreujące świadomość odbiorcy o swojej marce. Dlatego wiele z nich tworzy produkty wegańskie, które nie były testowane na zwierzętach, w opakowaniach z materiałów nadających się do recyklingu.