Szokujące odkrycie: Droga do szczęścia ma tylko 13 kroków

  • MAGAZYN
  • Szokujące odkrycie: Droga do szczęścia ma tylko 13 kroków

Szokujące odkrycie: Droga do szczęścia ma tylko 13 kroków

Skąd się bierze? Jak je osiągnąć? O szczęściu marzy prawie każdy. Czy naprawdę potrzeba tak wiele, aby je osiągnąć? Odpowiedź może was zaskoczyć. Droga do szczęścia jest łatwiejsza niż się wydaje. Niektórzy twierdzą, że szczęście jest naturalnym stanem, który jest w nas i wcale nie trzeba się mocno starać aby go osiągnąć. Podobno, można go nawet wytrenować.

Dla naukowców, nasze emocje nie są niczym więcej niż chemicznymi rekcjami. Dobry humor powodują endorfiny, które nazywa się często "hormonami szczęścia". Podobnie działa serotonina, dopamina czy oksytocyny tzw. "hormony miłości". Czy to rzeczywiście może być takie proste? Możemy osiągnąć stan euforycznej radości tylko dzięki dobremu jedzeniu, aktywności czy gorącemu uściskowi kogoś bliskiego? Co zrobić aby ten stan został z nami na dłużej?

1. Zacznij od siebie

 

Każda poważna zmiana zaczyna się wewnątrz. Dopiero potem wpływa na otoczenie. Od jakich zmian zaczniesz ty? Znacie powiedzenie: "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz"? Wiecie, że ma ono zastosowanie nie tylko przed wieczornym spaniem, ale także w codziennym życiu? Nikt, nic za was nie zrobi a wymówki wcale nie usprawiedliwią waszych problemów. Dlatego nie uciekajcie od zobowiązań i problemów, ale stawcie im czoła! Uświadomcie sobie, że każda zmiana jest możliwa będzie jednak wymagać czasu. Może się zdarzyć, że na efekt będziecie czekać rok albo miesiąc, a może tylko dzień, ale nic nie jest niemożliwe do zrealizowania. Jeszcze nikt nie wyznaczył granic naszych możliwości dlatego nie możecie być pewni, że waszego życia na pewno nie da się zmienić na lepsze. Weźcie się w garść i zacznijcie zmiany. Nie bójcie się swoich błędów i bierzcie je jako lekcję na przyszłość. Bądźcie sami dla siebie wyrozumiali. Jeśli będziecie siebie akceptować, będzie was to napędzało do lepszego działania dzięki czemu zajdziecie dalej niż byście chcieli. Dbajcie o swój wizerunek, sprawcie sobie radość czymś małym: nową torebką czy ulubionymi perfumami. A może sięgniecie po nowy zegarek.

2. Uwierz w siebie

Musicie wierzyć, że wszystko jest możliwe. Najważniejsze to postawić sobie cel i trwać w jego realizacji. Nie oznacza to jednak, że macie ślepo dążyć do celu i nie zwracać uwagi na innych ludzi. Wręcz przeciwnie, każda rada może być pomocna. Nikt z nas nie wie przecież wszystkiego. Z drugiej strony nie możecie się ciągle porównywać: do członków rodziny, przyjaciół czy współpracowników. Każdy z nas jest inny. A ty jesteś wyjątkowy, bo nikt inny nie jest dokładnie taki sam jak ty. Dlatego musicie to przyjąć jako swoją silną stronę i wykorzystywać każdego dnia. Doceniajcie swoje zalety. Uświadomcie sobie ile rzeczy potraficie i ile już udało się wam dokonać. A może czas wykorzystać wasze umiejętności do czegoś więcej? Spójrzcie na siebie obiektywnym okiem. Każdy potrzebuje od czasu do czasu, przestać przejmować się problemami, których wcale nie ma. Prawdopodobnie już od dawna, w waszym życiu jest więcej rzeczy, które działają niż tych, które sprawiają wam problemy...

3. Żyj chwilą

Nie myśl o przeszłości. Wspominaj. Ale tylko to co sprawi ci radość. Nasza przeszłość wpływa na to kim jesteśmy. Jednak każdy z nas ma w swoim życiu wzloty i upadki. Dlatego nie przejmujcie się rzeczami, których nie możecie już zmienić. Uczcie się na swoich błędach i nie stójcie przez nie w miejscu.Ciągłe wspominanie na stare błędy i sukcesy burzy waszą teraźniejszość i przyszłość. Żyjcie chwilą, tym co macie tu i teraz, korzystajcie z każdej okazji jaka was spotka. Dzięki temu zbudujecie sobie przyszłość, która będzie lepsza niż wspomnienia z przeszłości. Nie przegapcie swojej okazji. Żyjcie najlepiej, jak tylko umiecie.

 

4. Przeżywaj

Starajcie się cieszyć ze wszystkiego co sprawia wam radość. Niezależnie czy będą to wasze sukcesy czy waszych bliskich. Nie bójcie się jednak negatywnych emocji. Jeśli potrzebujecie się wypłakać albo wykrzyczeć. Zróbcie to! Lepiej jak najszybciej pozbyć się negatywnych emocji niż dusić je w sobie. Tłumienie swoich uczuć szkodzi naszemu zdrowiu. Fundujecie tym sobie, nie chwilę stresu ale całe dni czy tygodnie. Dlaczego mielibyście udawać że nic nie czujecie, jeśli wszystko aż rozrywa was w środku? Jeśli pozbędziecie się tego od razu, możecie iść dalej a przyszłość was nie zaskoczy.  Jeśli nie będziecie za wszelką cenę chować swoich emocji nauczycie się je lepiej rozumieć. Po co bez sensu pozbawiać się radości, kiedy można żyć inaczej?

5. Ustal priorytety

Co jest dla was ważne? Czego naprawdę pragniecie? Szczerze o tym pomyślcie. Zróbcie listę rzeczy, bez których nie możecie żyć i tego co chcecie osiągnąć. Wybierzcie to co jest dla was najważniejsze. Dzięki temu nie tylko lepiej zorganizujecie swój czas ale także będziecie mieć w życiu cele, które dadzą wam większej pewność siebie i energii do codziennej pracy!

6. Ciesz się z małych rzeczy

Cieszyć się z codziennych drobnostek. O tym zapomina większość z nas. Może to być poranna kawa, piękna pogoda albo przyjemna rozmowa. Wszystko to może sprawić, że zrobi się wam radośniej na duszy. Wystarczy to sobie uświadomić.

7. Dziękuj za to co masz

Cieszcie się z tego co macie, abyście mogli zyskać jeszcze więcej. Swoich sukcesów, rodziny, tego co jest dobre w waszym życiu - nie bierzcie za coś pewnego. Dlatego uświadomcie sobie co w waszym życiu ma dla was największą wartość.

8. Pozwól sobie na odpoczynek

Każdy z nas chce wypełniać swoją pracę jak najlepiej. Jesteśmy jednak tylko ludźmi a nie robotami. Dlatego nie bierzcie sobie na głowę dodatkowej pracy, jeśli widzicie że już nie macie na nic czasu. Zwolnijcie. Każdy z nas potrzebuje czasami zmniejszyć tempo i odpocząć. Nie, jedne nawet najpiękniejsze wakacje w roku nie dadzą komfortu na cały rok. Dbajcie nie tylko o swoje zdrowie psychiczne ale i fizyczne. Stres, długotrwałe napięcie, niedomiar snu, bark odpoczynku: to wszystko może doprowadzić do punktu w którym sami już sobie nie pomożecie, a przecież na pewno tego nie chcecie! Dlatego zapobiegajcie za nim będzie za późno. Zacznijcie od małych kroków i pozwólcie sobie na mały odpoczynek, każdego dnia.

 

9. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu

Naładujcie baterię spacerem po lesie. Nauczcie się relaksować! Przyniesie wam to korzyści w nie jednej sytuacji.

10. Żyj zdrowiej! Postaraj się o regularną aktywność.


Ruch jest nam potrzebny, czy tego chcemy czy nie. Jeśli macie siedzący tryb pracy, aktywność fizyczna jest dla was niezbędna. Dzięki temu poczujecie się pełni życia. A co więcej, ruch może stać się dla was przyjemnością i formą dobrej zabawy. Zacznijcie jeździć do pracy na rowerze. Kupcie sobie sportowy zegarek i obserwujcie swój progres. Zegarek Casio G-Shock czy Festina Chrono Bike na pewno świetnie wam w tym pomoże.

 

11. Nie bierz sobie za dużo na głowę

Nie stawiajcie sobie zbyt wysokich celów ale koncentrujcie się na tym co osiągalne. Bądźcie cierpliwi nie tylko wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie. Nie poddawajcie się zbyt szybko, czasami realizacja celów wymaga czasu. Na swoje osiągnięcia patrzcie bez nadmiernej krytyki. Starajcie się być obiektywni wobec swoich dokonań i nigdy nie stójcie w miejscu.

12. Ciesz się radością innych

Obserwujcie innych i uczcie się od nich. Nie myślcie tylko o sobie. Cieszcie się ze szczęścia innych a dzięki temu, bez waszej wiedzy, przyciągniecie je do siebie. Dlatego starajcie się tworzyć sytuacje, które przyczyniają się do obustronnego szczęścia. Mały podarunek w postaci ulubionych perfum Chloe dla najbliższej przyjaciółki, lub wody toaletowej Hugo Boss dla starszego brata, sprawią że obie strony staną się szczęśliwsze. 

13. Odzyskaj równowagę

Nie zabierajcie się za coś, na co nie jesteście przygotowani. Starajcie się nie zwracać uwagi na krytykę, a niepowodzenia przekujcie w sukces. Korzystajcie z tego co może wam sprawić radość a to co wydaje wam się mniej ważne, odsuńcie na drugi plan. Zachowajcie wewnętrzną równowagę i spokój. Nie podejmujcie pochopnych decyzji i nie oceniajcie innych zbyt szybko. Czasami nieprzyjemne sytuacje wynikają z osobistych problemów, o których możemy nie wiedzieć. Starajcie się osiągnąć stan, w którym będziecie się czuć dobrze sami ze sobą. A przede wszystkim nie zapominajcie aby być szczęśliwymi.