10 wskazówek jak się cieszyć Wielkanocą nawet podczas kwarantanny

  • MAGAZYN
  • 10 wskazówek jak się cieszyć Wielkanocą nawet podczas kwarantanny

10 wskazówek jak się cieszyć Wielkanocą nawet podczas kwarantanny

Jesteś smutny, że tegoroczna Wielkanoc będzie w duchu pandemii koronawirusa? Może właśnie teraz jest odpowiedni czas, aby odpocząć od stresujących wiadomości i skoncentrować swoją uwagę na czymś innym po długim czasie. Oto 10 wskazówek jak się cieszyć Wielkanocą i przez chwilę zapomnieć o wszystkich nieprzyjemnych rzeczach w obecnych czasach.

Zbliżają się święta wielkanonce. Wszyscy cieszyliśmy się na spotkania z rodziną i krewnymi lub świętowania wolnych dni ze znajomymi na wycieczce czy wiosennym grillowaniu. Tegoroczna Wielkanoc będzie inna. Odwiedziny i spotkania będziemy musieli przełożyć na inny czas, tak samo wspólne wycieczki. Pandemia koronawirusa namieszała w naszym życiu i zwyczajach, a także dotyka świąt wielkanocnych. Ale nie martw się, nie jest tak źle! Nadal mamy wiele możliwości cieszenia się wiosennym wolnym, nawet w tym dziwnych czasach.

Wielkanoc jest szczególnie ważna dla chrześcijan, chociaż jej pochodzenie jest pogańskie. To w Wielki Piątek Jezus Chrystus został ukrzyżowany, aby potem z wielką pompą zmartwychwstać w Wielkanocną Niedzielę, dając nadzieję wszystkim ludziom dobrej woli. Nawet chrześcijanie będą musieli się obejść bez zwykłego kultu w tym roku. Coroczne przemówienie Papieża Franciszka przed zatłoczonym placem św. Piotra w Watykanie najprawdopodobniej odbędzie się online, bez publiczności. Czasy się zmieniły.

W tym roku Wielkanoc przypada na drugi tydzień kwietnia. Wielki Piątek jest 10 kwietnia, Niedziela Wielkanocna 12 kwietnia, a 13 kwietna będzie się świętować Poniedziałek Wielkanocny. Zamki i pałace są zamknięte, wielkanocne targi i jarmarki odwołane. Może się wydawać, że w tym roku to wszystko jest do niczego. To nie musi być prawda. Dzięki wszystkim rzeczom, które możesz zrobić nawet w czasach kryzysu i kwarantanny. Jakie to rzeczy? Zainspiruj się! 

10 wskazówek jak się cieszyć Wielkanocą

1. Pamiętaj, przyroda nie jest zamknięta!

Nawet jeśli nie zawitasz do zoo lub na zamek w tegoroczne święta, możesz wyjść na zewnątrz. Pamiętaj, przyroda nie jest zamknięta! A kwiecień to idealny czas na wypad do lasu, na pola czy nad jeziora. Wiosną wszystko ożywa, więc możesz się cieszyć widokiem pączkujących drzew lub kwitnących kwiatów. Jesteś w stanie powiedzieć jakie gatunki już zakwitły? A jeśli pogoda pozwoli, odkurz rower i pedałuj. Ruch na świeżym powietrzu w dzisiejszych czasach przyniesie ci korzyści.

Podobnie okres pierwszych wiosennych miesięcy jest świetny do obserwowania naszej fauny. Dopóki drzewa nie są pełne liści, masz wspaniały widok na wszelkiego rodzaju ptaki, także dużo łatwiej będzie zaobserwować większe ssaki z uroczymi młodymi. Jeśli masz w domu lornetkę, teraz jest świetna okazja, aby ją ponownie odkurzyć. Ekscytującego przedstawienia nie zobaczysz jedynie w pałacu czy w zoo, ale może bezspośrednio na wsi? Kiedy ostatnio zwracałeś uwagę na przyrodę?

2. Zrób ozdoby wielkanocne 

Nawet jeśli nie będziesz móc się na żywo pochwalić rodzinie czy przyjaciołom, dekoracje wielkanocne głównie tobie sprawią radość. A jeśli masz dzieci w domu to jest to idealny sposób na zabawę podczas długiej szkolnej przerwy.

Od czego zacząć? Na pewno możesz spróbować zrobić wielkanocne wieńce, którymi możesz udekorować drzwi wejściowe. Możesz do tego użyć starych wstążek, kolorowych papierów i farb. Możesz również ozdobić wieniec naturalnymi elementami, które zbierzesz podczas wiosennego spaceru. Świetnie będą pasowały bazie, gałązki, pąki lub suszone kwiaty. Nie zapomnij o skorupkach, które nadadzą twojemu wieńcowi wielkanocny akcent! Jeśli nie masz pojęcia co jeszcze stworzyć, odwiedź Pinterest, aby odkryć wiele innych ciekawych dekoracji.

Możesz także nazbierać gałązki do wazonu lub ozdobić zewnętrzne parapety. Na przykład doniczkami z posadzonymi wiosennymi pierwiosnkami lub mini żonkilami. Kwiaciarnie są otwarte, więc śmiało możesz iść na zakupy.

3. Czaruj w kuchni 

Obecnie nie możemy odwiedzać dobrych restauracji, czas wziąć sprawy w swoje ręce. Pieczony wielkanocny kurczak, roladki z indyka, domowe pasztety, pyszne sery i szynki. Świeże warzywa i oczywiście jajka w dowolnej formie! Zrób sobie prawdziwą ucztę w domu i pozwól sobie na wszystkie ulubione pyszności.

Nie zapomnij o mazurku, który jest związany z Wielkanocą. Jeśli nie lubisz tradycyjnych ciast, możesz wypróbować świeże wiosenne ciasto marchewkowe, które zasmakuje całej rodzinie.

4. Poświęć uwagę tradycjom wielkanocnym 

Kiedy poza Wielkanocą naprawdę masz dość czasu, aby poświęcić się wszystkim tradycjom wielkanocnym? W dzisiejszych gorączkowych czasach, trochę się o nich zapomina, a szkoda. Wykorzystaj swój wolny czas i zrób swoją własną wielkanocną palmę. Możesz także wypróbować tradycyjne sposoby ozdabiania pisanek. Pięknie wyglądają udekorowane woskiem, który po zabarwieniu jajka usuwa się. Miłośnicy przyrody mogą spróbować barwienia za pomocą cebulowych łupek. Jeszcze ładniej będą wyglądać, jeśli obłożysz jajka różnymi, naturalnymi liścmi, które przymocujesz gazą lub starymi rajstopami. Dzięki temu powstaną piękne wzory na jajkach.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o wszystkich zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą, możesz sprawdzić nasz artykuł na ten temat.

5. Zorganizuj grilla na łonie przyrody 

Jeśli jesteś jednym z tych szczęściarzy, którzy posiadają ogród lub przynajmniej większy taras - wygrałeś. Dla tych z nas, którzy są uwięzieni w mieszkaniu, także istnieje możliwość grillowania. Rozejrzyj się po najbliższej okolicy, a na pewno znajdziesz piękne miejsca, gdzie możesz sobie uprzyjemnić czas spacerem i smakołykami. Wybierz się tam z zamarynowanym mięsem, camembertem lub klasycznymi kiełbaskami i zrób ognisko. Pamiętaj jednak żeby nie zapraszać przyjaciół lub dalszej rodziny. Możesz pokazać im nowo odkryte miejsca po zakończeniu środków bezpieczeństwa.

6. Baw się dobrze w domu 

Być może nie jesteś entuzjastą przyrody i wolisz spędzać czas w domu. Nie ma w tym nic złego. Wykorzystaj wolny czas na kwarantannie i obejrzyj klasyki polskiego kina. Na przykład Va Bank, Seksmisję czy Jak rozpętałem drugą wojnę światową. A jeśli nie masz ochoty oglądać telewizji, nadszedł czas aby wyciągnąć gry planszowe lub przeczytać dawno odkładaną książkę.

7. Posprzątaj w przyrodzie 

Kwiecień tradycyjnie ma ducha ekologicznego działania. Posprzątaj Polskę. Weekendowe wydarzenia przyciągają tysiące wolontariuszy, którzy wyruszają na wiosenne porządki w przyrodzie. Niestety tak się nie stanie w tym roku, co nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować ze sprzątania.

Każdy z nas może przyczynić się do piękniejszej i zdrowszej natury, która zachęca do wycieczek i nie jest przytłoczona wyrzuconymi butelkami PET i innymi odpadami. Dlatego w tym roku możesz pójść pomóc. Po prostu wyposaż się w worki na śmieci i rękawiczki, a będziesz mógł przynajmniej posprzątać nasze parki, lasy lub obszary kolejowe.

8. Zorganizuj wielkie sprzątanie 

Sprzątanie potrzebne jest nie tylko przyrodzie, ale także w naszych domach. Chociaż nie jest to tradycyjna wielkanocna koncepcja to wielkie, wiosenne porządki mogą poprawić ci nastrój. Nie na darmo mówi się, że sprzątając dom oczyszczamy własną głowę.

Może znajdziesz rzeczy o których nie miałeś pojęcia, że je masz. Oczywiście nie są one potrzebne, ale możesz zaoferować je na bazarze komuś kto będzie ich używał. Pozbędziesz się niepotrzebnych śmieci, a jeszcze na tym zarobisz parę groszy. Posortuj zepsute rzeczy i spróbuj je naprawić lub uczynić je przydatnymi. W internecie znajdziesz wiele pomysłów jak sobie z nimi poradzić, więc zainspiruj się.

A jeśli nie skorzystasz z pomysłów DIY, możesz sprawdzić sobie radość pięknymi drobiazgami. Co powiesz na kupno nowych perfum, biżuterii lub zegarka?

9. Przygotuj ogród na wiosnę 

Jeśli masz to szczęście być właścielem ogrodu, możesz poświęcić kilka świątecznych dni na jego aranżację. Niezależnie od tego czy chcesz piastować własne uprawy czy wolisz ozdobny ogród, znajdziesz w nim wiele rzeczy do zrobienia. Zasadź nowe kwiaty, zioła lub warzywa, poprzycinaj krzewy lub drzewa.

Praca w ogrodzie wśród ciepłych, wiosennych promieni słońca jest przyjemna. Mówi się, że niektórym praca z ziemią daje terapeutyczne efekty. Pomaga uspokoić myśli, skupić się tylko na samej aktywności i zapomnieć o wszystkim. Na rezultaty twojego działania nie trzeba będzie długo czekać, wywołają one uśmiech na twojej twarzy. Odpoczynek i zdrowie psychiczne są dziś bardzo ważne.

10. Dołącz do wolontariatu 

Nikt z nas nie wie kiedy kryzys koronawirusa w końcu minie. Ale możesz sobie poradzić z tym znacznie lepiej jeśli zaangażujesz się w wolontariat i pomożesz zagrożonym osobom. Czy to osoby starsze, które docenią twoją pomoc przy zakupie lub lekarze, pielęgniarki czy sprzedawcy, którym brakuje maseczek. Możesz zaangażować się w cokolwiek, nawet niewielka pomoc się liczy. 

Tak, tegoroczna Wielkanoc będzie inna. Ale możemy wykorzystać obecną, trudną sytuację do rozowju lub do pomocy innym. Możemy się dużo nauczyć i ostatecznie stać się nieco lepszymi ludźmi.