Jak się nie dać następstwom zmiany czasu

Jak się nie dać następstwom zmiany czasu

Zmiana czasu z zimowego na letni, czeka nas w tym roku w nocy 31 marca i jak zwykle zegarki przestawimy o jedną godzinę. Ta regularna zmiana większości ludzi przysparza tylko problemy. Ale już niedługo możemy się doczekać końca tej zabawy z czasem...

Chociaż niektórzy cieszą się, że przy przestawianiu czasu na zimowy mogą pospać godzinę dłużej, specjaliści - z różnych dziedzin - twierdzą, że taka ingerencja w czas nie jest dla człowieka sprzyjająca. Większość z nas odczuje to poprzez wyraźne zmęczenie, ale niektórych w związku z tym mogą dopaść poważniejsze problemy zdrowotne.

Dlaczego więc regularnie przestawiamy nasze zegarki? Skąd bierze się ta zmiana?

Skąd ta zmiana?

Po raz pierwszy czas letni wprowadzono w czasie I wojny światowej. Energia elektryczna była wówczas droga, więc takie rozwiązanie miało swoje uzasadnienie.  Ze względu na oszczędności czas letni obowiązywał również w czasie II wojny światowej. Po wojnie czas letni wprowadzano regularnie od 1977 roku. Był on o miesiąc krótszy niż obecnie. W takiej formie jaką znamy teraz, obowiązuje od 1996 roku, według zasad określonych przez Unię Europejską, dzięki którym czas letni jest o miesiąc dłuższy. Ale, czy nadal jest nam potrzebny?

Większość z nas twierdzi, że nie! Niezależnie od tego jakie badania sprawdzimy, wszyscy chcieliby całkowicie zrezygnować ze zmiany czasu. Możliwe więc, że już niedługo przestawianie twojego zegarka nie będzie już potrzebne!

Nadciąga zmiana...

Chociaż próbowano zrobić to jak najszybciej, tak aby nasz sen o jednym czasie się ziścił, będziemy musieli uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Mówi się, że zmiana może nastąpić już w 2021 roku, więc zegarki będziemy przestawiać jeszcze przynajmniej pięć razy. 

Czas letni – oczywisty wybór?

Wyniki ogólnoeuropejskiego głosowania pokazały, że 56% głosujących wybrało by czas letni, jako obowiązujący przez cały rok - przeciwko takiemu rozwiązaniu oponują naukowcy. Według nic lepsze byłoby zachowanie czasu strefowego, dzięki któremu biologiczny zegar człowieka pracowałby lepiej. 

Nie daj się wyprowadzić z równowagi!

Jeśli nie możesz pogodzić się z tym, że znowu czeka cię zmiana czasu spróbuj, spojrzeć na to męczące nas rok w rok wydarzenie, bardziej przychylnym okiem. Wiesz, że...

  • Zakorzenione już określenie "czas zimowy" jest błędne? To co dzisiaj określamy mianem "czasu zimowego" w ogóle nie jest czasem zimowym. Nasz "czas zimowy" powinien być określany jako obowiązujący czy naturalny czas. Prawdziwy czas zimowy obowiązywał na przełomie 1946 i 1947 roku w Czechosłowacji. Wówczas czas został przesunięty o godzinę do tyłu, co oznaczało, że różnica między letnim a zimowym czasem wynosiła aż 2 godziny, Ciesz się więc, że ty przestawiasz swój zegarek tylko o godzinę, a nie od razu o dwie. 
  • Zamiast się niepotrzebnie denerwować – spróbuj wykorzystać jego zalety.
  • Czas letni wprowadzono po raz pierwszy prawie sto lat temu. Ty nie musisz czekać ani sto ani pięćdziesiąt lat - może wystarczą tylko dwa lata! Nie masz więc na co narzekać.
  • Po za tym, czym jest pięć czy sześć zmian czasu jeśli potem będziemy się już tylko cieszyć upływem czasu, bez jakichkolwiek zmian.

WYSZUKIWANIE...
WYSZUKIWANIE...
up