Sprawdź, jak prawidłowo dbać i czyścić biżuterię.

Sprawdź, jak prawidłowo dbać i czyścić biżuterię.

Biżuteria to nie tylko ozdoba każdej kobiety, ale także każdego mężczyzny. Podczas gdy panią noszenie różnych dodatków w postaci: bransoletek, kolczyków, pierścionków czy łańcuszków nie sprawia żadnego problemu, panowie cały czas uczą się co mogłoby być dla nich odpowiednie. Zakup biżuterii wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami – o swoje kosztowności należy się odpowiednio starać, inaczej ich blask może osłabnąć, a piękno przeminąć. Poradzimy ci, jak odpowiednio dbać o biżuterię i pielęgnować ją w domowym zaciszu.

Biżuteria to nie tylko ozdoba każdej kobiety, ale także każdego mężczyzny. Podczas gdy panią noszenie różnych dodatków w postaci: bransoletek, kolczyków, pierścionków czy łańcuszków nie sprawia żadnego problemu, panowie cały czas uczą się co tego co mogłoby być dla nich odpowiednie. Zakup biżuterii wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami – o swoje kosztowności musicie się odpowiednio starać, inaczej ich blask może osłabnąć, a piękno przeminąć. Jak dobrze wyczyścić biżuterię w domu?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim przejdziemy do tego jak czyścić biżuterię, musimy na chwilę zatrzymać się przy tym jak dbać o biżuterię w taki sposób aby, ulegała jak najmniejszym uszkodzeniom. Generalnie przyjmuje się, że biżuterii szkodzą: pot, wilgoć, perfumy, dezodoranty i inne kosmetyki. Nie mniej, jeśli dodatki mają pełnić swoją funkcję, a nie leżeć zapomniane w szkatułce, nie da się wyeliminować wszystkiego co im szkodzi.

Można jednak trzymać się prostej zasady: biżuterię zakładamy jako ostatnią i ściągamy jako pierwszą. Również obrączki, które najchętniej nosilibyśmy bezustannie, należy ściągać chociaż na noc. Wyjątkiem od tej reguły są perły, które wręcz potrzebują kontaktu z naszą skórą ponieważ chroni je to przed wysychaniem.

Gdzie najlepiej chować swoje skarby? Fanów wyeksponowanej biżuterii musimy zasmucić – bezpośredni kontakt ze światłem nie służy żadnemu rodzajowi biżuterii. Znajdź więc dla niej miejsce, tam gdzie bezpośrednio nie docierają promienie słońca, a najlepiej schowaj ją do szkatułki czy szuflady. Zapomnij również o łazience, wilgoć to prawdziwy zabójca dla większości metali. Niektóre mogą reagować na nią zmianą koloru a inne pokryją się rdzą.

Staraj się delikatnie wyczyścić biżuterię po jej każdym ściągnięciu. Wystarczy do tego miękka, np. flanelowa szmatka i płyn przeciw korozji. To co sprawdzi się w przypadku twojej biżuterii, najlepiej doradzi ci najbliższy złotnik. A tego należy odwiedzać regularnie, chociaż raz w roku, aby skontrolować całą swoją kolekcję. Specjalista do czyszczenia użyje ultradźwięku, ukryje zadrapania czy naprawi drobne niedostatki. Nie daj się odstraszyć ceną, najczęściej nie są to wielkie sumy, a regularnie dbanie o biżuterię wydłuży znacznie jej żywot.

Podstawowa pielęgnacja w domu

Czyszczenie biżuterii nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy do tego roztwór płynu do mycia naczyń i gorącej wody w proporcji 50 na 50. W tak przygotowanym płynie pozostaw biżuterię zamoczoną na około godzinę. Potem wystarczy ją dobrze wysuszyć, a jej blask odżyje na nowo. Możesz także wykorzystać specjalny płyn do czyszczenia danego metalu, uważaj jednak na kamienie. Niedostateczna opieka nad biżuterią może doprowadzić do jej zardzewienia lub zmiany koloru, z którym nie zrobisz już nic.

Do czyszczenia srebra bez obaw możesz użyć pasty do zębów z fluorem oraz szczoteczki. Przy wyborze pasty postaw na najbardziej zwyczajny wariant bez dodatkowych substancji czyszczących, szczoteczka powinna być miękka. Alternatywą może być również popiół, który potrafi działać cuda. Jeśli twoja biżuteria nie ma żadnych kamieni, możesz udzielać jej małe spa.

Wystarczy: folia aluminiowa, cienki, ostry przedmiot, proszek do pieczenia i gorąca woda. Proszek wysyp na folię i umieść w niej biżuterię, całość dobrze zwiń i zanurz do gorącej wody. Ostrym przedmiotem przebij folię w kilku miejscach i pozwól chemicznej reakcji wyczyścić srebro za ciebie. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, pozostaw biżuterię w takiej kąpieli na całą noc, a rano przepłukaj ją zimną wodą. Biżuterię, która jest wysadzana kamieniami, bądź bardziej delikatna, wyczyść specjalnym płynem lub oddaj w ręce specjalisty.

Im drożej tym łatwiej

Złoto to cenny metal, ale stosunkowo łatwy w utrzymaniu. Wystarczy mu mydło czy jakikolwiek inna substancja odtłuszczająca w połączeniu z miękką szmatką. Na złocie tu a tam mogą pojawiać się niebieskie lub zielone plamy. Przy odrobinie cierpliwości pozbędziesz się ich przy użyciu szmatki z odrobiną soku z cytryny. Jeśli jednak nie uda ci się ich usunąć samodzielnie, na pewno pomoże ci z tym złotnik.

Jeśli pobrudzisz perły perfumami czy lakierem do włosów, bez paniki – wystarczy że delikatnie umyjesz je w czystej wodzie z mydłem o neutralnym pH.

Aby mieć co czyścić trzeba najpierw jakąś biżuterię posiadać. Panie mają znacznie większe pole do popisu, ale i panowie nie mogą narzekać na brak wyboru. Teraz, kiedy już wiesz, że dbanie o biżuterie wcale nie jest takie straszne, nie masz już żadnego powodu aby odkładać zakup nowych dodatków na później!

WYSZUKIWANIE...
WYSZUKIWANIE...
up