Wiesz jak nosić zegarek? Poradzimy Ci jak robić to poprawnie!

Wiesz jak nosić zegarek? Poradzimy Ci jak robić to poprawnie!

Poprawne noszenie zegarka to poważny temat. Może się wydawać, że to nic trudnego, w praktyce jednak wymaga to odrobiny wprawy.  W naszym artykule poradzimy ci, na której ręce należy nosić zegarek i jak dobrać go do każdej okazji.

Poprawne noszenie zegarka to poważny temat. Może się wydawać, że to nic trudnego, w praktyce jednak nie jest tak różowo!  W naszym artykule poradzimy ci, na której ręce należy nosić zegarek i jak dobrać go do każdej okazji. Każdy poradzi sobie z noszeniem zegarka w odpowiedni sposób, wystarczy tylko znać kilka podstawowych zasad. Jakich? 

Na której ręce należy nosić zegarek?

Powszechnie znaną prawdą jest, że zegarek powinno nosić się na lewej ręce. I chociaż większość osób kieruje się tą zasadą nie jest to żadna ścisła norma. To czy zegarek znajduje się na prawej czy lewej ręce powinno przede wszystkim zależeć od upodobań i preferencji danej osoby.  Przyjmuje się, że zegarka nie powinno nosić się na dominującej ręce, to znaczy: praworęczny miałby nosić zegarek na lewej ręce, a leworęczny na prawej. Ta zasada jest przede wszystkim praktyczna, ponieważ nasz mózg nie jest przyzwyczajony do zwiększonego rozmiaru nadgarstka w postaci zegarka. Przez to jest bardziej prawdopodobne, że mając zegarek na dominującej ręce możesz uderzyć nim w jakiś przedmiot i niechcący go uszkodzić. 

Noszenie zegarka na lewej ręce ma również historyczne korzenie. W przeszłości zegarki musiały być nakręcane dlatego o tym, na którym nadgarstku spocznie zegarek decydowała pozycja koronki. Jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku koronka znajdowała się na wysokości 9 godziny przez co zegarek był noszony na prawej ręce. Wszystko zmieniła druga wojna światowa, kiedy to amerykańska armia kupiła dla swoich żołnierzy zegarki z koronką umieszczoną na wysokości 3 godziny. Nakręcanie zegarka z tak umieszczoną koronką na prawej ręce było trudne, dlatego zaczęto je nosić na lewej ręce. I tak pozostało już do dziś. 

Żadna zasada o poprawnym noszeniu zegarka nie istnieje i tylko od preferencji każdego z nasz zależy, na którą rękę założyć swój ulubiony dodatek. 

Jaka jest odpowiednia pozycja zegarka na nadgarstku i jak mocno go zapiąć?

Wygodna pozycja do noszenia zegarka jest równie zagadkowa jak poprawna ręka do jego noszenia. Nawet teraz nie istnieje zasada, która mówi gdzie dokładnie założyć zegarek. Panuje przekonanie, że zegarek powinno się nosić za nadgarstkiem. Zaletą tej pozycji jest to, że prawie nie przeszkadza przy wykonywaniu codziennych czynności. Z drugiej strony może to utrudniać sprawdzenie godziny.  

Drugą możliwością jest noszenie zegarka bezpośrednio na nadgarstku. Ta pozycja może w niektórych sytuacjach zmniejszyć swobodę poruszania nadgarstkiem i skomplikować niektóre czynności, nie mniej dzięki temu masz pewność, że zawsze z łatwością sprawdzisz, która jest godzina. Mężczyźni muszą jedynie zwrócić uwagę na to czy zegarek nie wystaje zbyt mocno spod koszuli. Zegarek miałby być widoczny maksymalnie do połowy koperty przy ręce spuszczonej wzdłuż ciała. Jeśli zegarek wystaje przed rękawem mamy do czynienia  z modowym faux-pas. Można go nosić w ten sposób specjalnie, ale lepiej zostawić to modowym znawcom niż zupełnym laikom.  

Również odpowiednie zapięcie zegarka jest kwestią preferencji. Zegarek nie miał by być zapięty zbyt ciasno, aby nie blokował obiegu krwi, ale jednocześnie nie może być zbyt luźny, aby nie poruszał się na naszym nadgarstku jak na kolejce górskiej. Zawsze wybieraj kompromis – zapinaj zegarek tak aby pewnie trzymał się nadgarstka, ale jednocześnie można nim delikatnie poruszać. Ponadto nie ma żadnej zasady, zakazującej noszenia zegarka na spodzie nadgarstka. Należy jednak pamiętać, że zegarek kształtuje nasz styl i osobowość, więc powinien być widoczny. Noś zegarek na spodzie nadgarstka, tylko gdy istnieje ryzyko uszkodzenia. 

Jak wybrać odpowiedni pasek?

Dostaliśmy się do punktu, w którym obowiązują już jakieś zasady a ich naruszenie może wywołać konsternację. Pasek stanowi bardzo ważną część zegarka i nie powinno się go lekceważyć przy wyborze wymarzonego modelu. Przyjmuje się, że na ważne uroczystości męski zegarek powinien mieć skórzany czarny lub brązowy pasek. Panie mogą sobie pozwolić na srebrną czy złotą bransoletę. Jeśli nie chcesz się zastanawiać co będzie odpowiednie a co nie, dopasuj pasek do innych dodatków i sukces gotowy. 

Pasek zegarka do codziennego noszenia możesz dopasować do swojego stylu. Na spacer sprawdzi się stalowa bransoleta, na wieczorne spotkanie ze znajomymi nie bój się wybrać paska z tkaniny w stylu NATO, a jeśli chcesz pobiegać czy pojeździć na rowerze najlepiej sprawdzi się gumowy bądź silikonowy.  Nie bój się eksperymentować, ale przy formalnych okazjach postaw na klasykę. 

Jak dopasować zegarek do okazji?

Tak jak w przypadku paska, tak samo u zegarka należy pamiętać na jaką okazję chcemy go założyć. Zacznijmy od oficjalnych okazji, które wymagają przestrzegania największej ilości zasad. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się możliwie jak najprostszy, analogowy zegarek z przejrzystą tarczą w czarnym lub białym kolorze, srebrną lub złotą kopertą, uzupełniony przez skórzany pasek lub w przypadku pań bransoletę w stylu mesh. W zależności od wielkości nadgarstka dla pań najlepiej sprawdzą się zegarki z tarczą o wymiarach 32-38 mm, natomiast panowie powinni wybrać coś w rozmiarze 38-42 mm. Przy spełnieniu wszystkich tych zasad należy również pamiętać o tym, że zegarek powinien pasować do innych dodatków, np. brązowy pasek przy zegarku do brązowego paska u spodni, a złota bransoleta do złotego pierścionka. Zrezygnuj z popularnych zegarków z chronografem i innymi funkcjami. W końcu w teatrze czy na przyjęciu zegarek ze stoperem raczej ci się nie przyda

W przypadku nieoficjalnych sytuacji żadne, sztywne zasady nie obowiązują. Przy wyborze zegarka warto zadbać o to, aby pasował nie tylko do innych dodatków, ale także do całego stroju. Popularny zegarek z chronografem możesz założyć na spacer i wieczorną kolację, elektroniczny zegarek Casio podkreśli każdy retro strój. Jeśli planujesz rowerową wycieczkę lub inną aktywność zdecyduj się na coś odpornego i wytrzymałego np. modele z silikonowym paskiem. Fantazja nie zna granic, ale warto we wszystkim zachować umiar i pamiętać o dobrym stylu. 

Nie umiesz poradzić sobie z wyborem odpowiedniego zegarka? Sprawdź naszą ofertę, w której możesz wybierać z szerokiej kolekcji eleganckich zegarków dla mężczyzn i kobiet czy idealnych modeli na nieformalne okazje czy wolny czas. Ważna uwaga na koniec – uniwersalny zegarek nie istnienie, dlatego dobrze jest mieć dwa modele – na oficjalne wyjścia oraz do noszenia na co dzień

WYSZUKIWANIE...
WYSZUKIWANIE...
up