Chronograf - do czego służy, jak działa i dlaczego warto go mieć?

Chronograf - do czego służy, jak działa i dlaczego warto go mieć?

Poszukując zegarka, ciężko nie natknąć się na ten termin. Czym jednak właściwie jest chronograf? Potrzebujesz go w swoim zegarki? Jak o niego dbać? Na wszystkie te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Wybierając nowy zegarek nie trudno natrafić na takie terminy jak: chronograf czy zegarek z chronografem. Na pierwszy rzut oka, wydaje się jasne co mogą oznaczać - kilka dodatkowych zmian na tarczy i parkę przycisków więcej. Jednak do czego naprawdę służy chronograf. Czym różni się od chronometru? Dlaczego warto go mieć w swoim zegarku?

Czym jest chronograf?

Zadaniem chronografu jest dokładne mierzenie czasu, na co wskazuje również jego dosłowne znaczenie pochodzące z greckiego: chronos - czas i grafes - pisać. Najłatwiej mówiąc chronograf to analogowy stoper. Jak jednak go rozpoznać?

Jak rozpoznać zegarek z chronografem?

W większości przypadków rozpoznasz go po kilku mniejszych sub-tarczach na głównej tarczy oraz przyciskach nad i pod koronką. Tarcze są najczęściej trzy - mierzą sekundy, minuty i godziny. Górny przycisk najczęściej służy do włączania i wyłączania a dolny do wyzerowania odczytów.

Czym jest tachymetr?

Tachymetr (liczby umieszczone na lunecie zegarka) często bywa dodatkową funkcją, która umożliwia mierzenie prędkości. Pierwotnie tachymetr służył do pomiaru prędkości produkcji, obecnie bardziej wykorzystamy go do mierzenia szybkości jazdy samochodem czy rowerem.  Warunkiem do jego działania jest chronograf, który wskazuje sekundy. Prędkość można obliczyć za pomocą wzoru T = 3600 / t, gdzie: T oznacza liczbę na skali tachometru, t czas mierzonym w sekundach, a 3600 liczbę sekund na godzinę. W praktyce, przy niewielkim wysiłku możesz przy pomocy tachometru oszacować, kiedy w kolejce przyjdzie czas na ciebie.

Design chronografu

Chcemy czy nie, w dzisiejszych czasach chronograf ma bardziej estetyczną niż praktyczną funkcję. Chociaż są okazje, kiedy można wykorzystać dokładne mierzenie czasu przy jego użyciu, w większości przypadków będzie jedynie dodawał uroku zegarkowi. Ale przecież nie ma w tym nic złego.

W przeszłości zegarki z chronografem były uważane głównie za męski dodatek, nie mniej z upływem czasu chronograf stał się dodatkową funkcją również damskich zegarków.

Chociaż na pierwszy rzut oka zegarki z chronografem przyciągają uwagę, a ich obsługa wydaje się dość zagadkowa to jednak należy pamiętać, że nie sprawdzą się one w każdej sytuacji.  Na przykład do teatru czy na inną oficjalną uroczystość radzimy zegarki z chronografem zostawić w domu. Za to do uprawiania sportu czy spędzania wolnego czasu są niemal idealne, podobnie jak do pracy, gdzie możliwość dokładnego mierzenia czasu zawsze się przyda.

Czym jest chronometr?

Chronometrem mogą być oznaczone zegarki, które pomyślnie przeszły trudnymi testami Swiss Official Chronometer Control - szwajcarskiej organizacji, która bardzo precyzyjnie testuje, jeśli dany model rzeczywiście z największą dokładnością wskazuje czas. Zegarki przechodzą kontrolę w 3 różnych temperaturach, w 5 różnych pozycjach oraz pod wodą. Aby zegarek z mechanizmem kwarcowym mógł otrzymać certyfikat, odchylenie wskazywanego przez niego czasu nie może być większe niż 0,07 sekund w ciągu dnia.

Jak skalibrować chronograf?

Wraz z upływem czasu może dojść do sytuacji, że zmieni się zerowa pozycja jednej ze wskazówek chronografu - to znaczy, że po wyzerowaniu danych nie wróci ona na 12 godzinę. W takim przypadku nie panikuj i nie zaczynaj myśleć o tym jak zegarek reklamować. Każdy może skalibrować chronograf w domu.

Proces ten może się odrobinę różnić w zależności od modelu, ale i tak warto go wypróbować . Najpierw wyciągnij koronkę do trzeciej pozycji, to znaczy jak najdalej od koperty. Następnie wciśnij i przytrzymaj górny i dolny przycisk stopera, dopóki godzinowa wskazówka nie obiegnie całej tarczy, co może trwać około dwóch sekund. Użyj górnego przycisku, aby ustawić dużą wskazówkę na pozycji  zero. Po ustawieniu prawidłowej pozycji naciśnij dolny przycisk, aby przejść do sub-tarczy. Po poprawnym ustawieniu wskazówki ponownie naciśnij dolny przycisk. Tak przeniesiesz się do kolejnej sub-tarczy. Po dokonaniu ostatniego ustawienia, ponownie naciśnij dolny przycisk, dzięki czemu "zapiszesz" dokonane zmiany. Na koniec należy wsunąć koronkę do pierwszej pozycji, tzn. najbliżej do koperty.

Dlaczego warto mieć zegarek z chronografem?

Prosta odpowiedź nasuwa się sama - aby mieć możliwość precyzyjnego mierzenia czasu. A jeśli należysz do tej większości, która nie potrzebuje mierzyć czasu z dokładnością do 1/1000 sekundy, to możesz cieszyć się jego walorami estetycznymi. Zegarek z wieloma komplikacjami robią wrażenie i potrafią być eleganckie. A ponad to mówią co nieco o swoim właścicielu bądź właścicielce, czt to, że ceni punktualność lub też niecodzienne dodatki.

WYSZUKIWANIE...
WYSZUKIWANIE...
up